yandex
Kazançlı Yatırımlar
Findeks Raporu Nedir ? Ne İşe Yarar ?
Yazar: -02 Nisan 2020
173

Findeks Raporu Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Kredi ya da kredi kartı kullanan ya da kefil olan her kişinin bir kredi sicili vardır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) doğrulusunda bütün finansal işlemişin bir araya getirilmesiyle meydana gelen bu kredi sicilinin analizi neticesinde ise ‘Kredi Notu’ denilen bir finansal not meydana çıkıyor. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde tutuluyor.

Bu yazımızda size kredi puanı findeks ile ilgili veriler verilecektir.

Findeks Nedir?
Findeks, Türkiye’nin dokuz bankasının ( Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Şeker Bank, Deniz Bank, Ak Bank, Yapı Kredi) birleşerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu doğrulusunda yaşama geçirilen bir finansal hizmet platformu. Kişilerin finans halini çeşitli bir şekilde gösteren Findeks’teki veriler, bankaların şahsa kredi verip vermeme konusundaki kararlarını etkiliyor.

Findeks Risk Raporu Nedir?
Findeks Risk Raporu, bankalardaki sahip olunan kredi ve kredi kartı, kredili mevduat hesabı, risk bakiyesi, işlemiş ve anlık ödeme performansı gibi verilerden oluşuyor. Kısacası, halen aktif ve son 5 sene süresince kapanmış olan kredilerine dair ödeme işlemini gösteriyor.

Findeks Kredi Notu Nedir?
Kişilerin kullanmış bulunduğu bütün banka ürünlerinin analizi neticesinde bir Findeks notu oluşuyor. 1 ile 1900 arasında puanlama aralığı olan Findeks Kredi Notu, riskli, az riskli, iyi, çok iyi olarak 4’e ayrılıyor. Bankalar, kredi notu riskli görülenlere kredi onaylamayı tercih etmiyorlar. Kredi notu 900’ün altında olanlar amacıyla kredi alabilmek zor. Genel olarak kredi kullandırmak amacıyla 1200’ün üstünde bir kredi notuna sahip olunması bekleniyor.

Findeks Kara Liste Ne Demek?
Aslında ‘Kara Liste’ diye bir liste yok. Kara Liste, meşru takibe düşmüş ve kredi alması imkânsız olan şahıslar amacıyla kullanılıyor. Borçlar ödendikten 5 sene sonra ‘Kredi Sicili’ siliniyor.

Findeks Raporunu Öğrenmek Ne İşe Yarar?
Kredi Başvurusunda bulunmadan evvelce finansal halinizi öğrenmek, onaylanmayacak bir müracaat yapmanızı engelliyor. Onaylanmayan müracaatlar kredi notunuzun düşmesine namacıyla bulunduğu amacıyla kredi notunuzu bilir ve şayet riskli konumda iseniz notunuzu yükseltip müracaatrsanız, üstünlük sağlarsınız.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status