Kazançlı Yatırımlar
Fintech Dönüşümü Nedir?
Yazar: - 01 Mart 2022
54
0

Fintech, finansal hizmetlerde bulunan iyileştirici teknoloji çözümleridir. Bu açıdan iş modelli ve mobil uygulamalar gibi pek çok teknolojik yenilik Fintech bünyesinde barınmaktadır. Her geçen gün yatırım kapasitesinin genişlemesi ile etki alanının büyümesi açısından hızlı bir ilerleme kaydetmektedir.

Bu ilerlemenin en büyük nedeni ise dünya genelinde mobil uygulamalar ve internetin yaygınlaşmasıdır. Özellikle son yıllarda fintech dönüşümü nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Pandemi üzerinden örnek vermek gerekirse, temassız ödeme şekilleri bunun bir örneğidir. Kripto para birimlerinin gün geçtikçe yaygınlaşması ve daha fazla kullanıcı tarafından kullanılması ise yine fintech dönüşümü örneği olarak karşınıza çıkmaktadır.

Başlıklar

Fintech Dönüşümü Yararları

İnsanların alışkanlıkları ve davranışları açısından büyük bir etkiye sahip olan fintech dönüşümü teknolojisi akıllı cihazlar ile daha çok dünyamıza girmeye başlamıştır. Bu dönüşümlere ayak uyduran insanların ve kuruluşların sayısının artması ise gün geçtikçe çoğalmıştır. Böylelikle güvenlik konularında da ilerlemeler kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra daha hızlı performansların elde edilebilmesi de kolaylaşmıştır. Müşterilere daha verimli hizmetlerin verilmesine ek olarak yüksek performanslara da ulaşılmaktadır. Ayrıca firmalar daha hızlı ve daha kolay bir şekilde işlemlerini tamamlayabilmeye başlamıştır. Kullanıcılar için kişileştirilmiş bir deneyim sunması dışında, fiyat olarak da daha avantajlıdır.

Fintech Dönüşüm Trendleri

Fintech dönüşüm trendleri gün geçtikçe daha fazla sayıya ulaşmaktadır. Bu açıdan önde gelen trendler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Dijital bankacılık: Bankaların, müşterileri için internet üzerinden işlem gerçekleştirmesini sağlamasıdır. Bu açıdan bankaya gidilmeden yapılacak olan işlemler dakikalar içerisinde yapılabilmektedir. Kullanımının oldukça kolay olması ise pek çok kişinin dijital bankacılığa yönelmesine neden olmuştur. Aynı zamanda bu teknolojinin mobil cihazlara kadar inmesi, kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
  • Blok zinciri: Kripto paralar ile ortaya çıkan blockchain teknolojisi, ağlarda yapılan bütün işlemlerin kaydedilmesini sağlamaktadır. Bu açıdan kripto para birimleri ile ilgili yapılan işlemler, şeffaf bir şekilde herkes tarafından görünebilmektedir. Ayrıca, bu para birimlerini kullanan kişilerin bilgilerinin de yer aldığı bu sistem, saldırılardan da korunmak amacıyla kullanılmaktadır.
  • Kripto paralar: Kripto para birimleri, dijital olan ve şifrelenen bir para birimidir. Bu açıdan banka kartları ile harcanan paranın dijital versiyonlarıdır. Aralarındaki farklardan biri ise kripto paraların herhangi bir otorite tarafından yönetilmeyerek merkeziyetsiz bir özellik taşımalarıdır.
  • Açık bankacılık: Finansal hizmetlerin daha iyi bir biçimde sunulabilmesi için üçüncü parti kuruluşları ile paylaşılan ve güvenilir olan bir hizmet modelidir.
  • Akıllı kontratlar: Alıcılar ve satıcılar arasında yapılan anlaşmaların kod satırlarına yazılması ile kendi kendini yürüten kontratlardır. Bu kontratlar daha çok kripto para piyasasında kullanılmaktadır.

Kurumların Fintech Dönüşümüne Girme Nedenleri

Fintech dönüşüm özellikleri kurumlar için pek çok sayıda yarar sağlamaktadır. Bu açıdan kurumlar fintech dönüşümlerine girmeye başlamıştır. Bu durumun ise iki ana nedeni vardır. Bunlardan ilki giderlerin ve risklerin azaltılmak istenmesidir. Böylelikle müşteri kayıplarının önüne geçilebilmektedir. Aynı zamanda bu sayede bankacılık sistemlerinin dışında kalanlar da kapsanabilmektedir. Son olarak gider ve risklerin azaltılması ile negatif etkinin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Fintech dönüşümüne gidilmesinin ikinci neden ise yeni gelir kaynakları elde edebilmektir. Bu açıdan bireysel bankacılık ve kobi bankacılığı ön plana çıkmaktadır.

Bireysel bankacılık sayesinde, müşterilere kredi gibi finansal ürünler satılarak gelir elde edilebilmektedir. Kobi bankacılığında ise pazaryerleri ve işyerlerine pos, kredi veya kart gibi finansal ürünler satılarak ve kullandırılarak gelir elde edilmektedir. Son olarak yeni gelir kanalları elde edebilmek için satın alınan ürün sigortalanmakta ve çek kırdırılabilmektedir. Bu sayede gelir elde etmek de mümkün bir hale gelmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status