Kazançlı Yatırımlar
Fintech Nedir?
Yazar: - 06 Kasım 2021
56
0

Fintech yapısındaki şirketler, finans piyasasında farklı ürün ve hizmetlerde yenilikçi çözümler üretmek için teknolojiyi kullanan şirketlerdir. Çeşitli dijital hizmetler sunarak, daha önce birkaç markanın hakim olduğu bir pazarda bir paradigma değişikliği yaratmışlardır.

Fintech’ler, finansal hizmetler alanını tamamen teknolojiye dayalı süreçlerle yeniden tasarlayan şirketlerdir.

Ancak bu yenilikçi hizmetler sadece dijital bankacılıkla ilgili değil. Aynı isim altında olmalarına rağmen bu firmalar birbirinden farklı ürün ve hizmetler sunabilmektedir.

Başlıklar

Fintech Türleri

Ödeme Fintech Şirketleri

Ödeme fintech’leri, alım satım söz konusu olduğunda hayatımızı kolaylaştırmak için ortaya çıkıyor. Bu kategoriye, piyasa ortalamasının altında döner faiz uygulayan yıllık ödemesiz kredi kartı hizmeti sunan firmalar girmektedir.

Kredi veya Kredi Kartı Fintech Şirkterleri

Paraya ihtiyacı olan kişilere/firmalara daha düşük faizle borç verebilecek türden şirketler, bu kategoriye dahil olurlar. Yalın bir yapıya sahipler ve finansal hizmetlerin dinamiklerini iyileştirmek için teknolojik çözümlere dayalı kredi analizi yaparlar.

Kitle Fonlaması Fintech’leri

Bir fikrine sahip olmak kolaydır. Zor olan, bu fikri kağıttan çıkarmak ve onu hayata geçirecek sermayeyi elde etmektir. Bu kategorideki kuruluşlar, fikirlerin hayata geçirilmesi yolunda kaynak sunan firmalardır.

Fintech Nedir?

Fintech Nedir?

Bitcoin-Kripto Para Fintech’leri

Tüm dünyadaki Bitcoin ateşi ile burada yatırımcı işlemlerini kolaylaştırmak için fintech’ler ortaya çıkmıştır. Henüz ülkemizde yaygın olmasa da Avrupa’da ve ABD’de bu yapıdaki Fintech  kuruluşlarının sayısı giderek artmaktadır.

Finansal Kontrol Fintech Kuruluşları

Mali durumlarını düzenli tutması gerekenler için mali kontrol Fintech firmaları kurulmuştur. Bu türün bir örneği, harcamaların cep telefonu aracılığıyla kontrol edilmesine yardımcı olan ve harcama kategorilerinin oluşturulmasına ve hedeflerin tanımlanmasına olanak tanıyan Organizze’dir.

Yatırım Fintech’leri

Paranızın karşılığını almanızı kolaylaştırmak için yatırım fintech’leri kurulmuştur. Toro isimli Fintech, dünyadaki en iyi dijital yatırım deneyimlerinden bir tanesini sunan konsepti yeniden şekillendirmek için oluşturulmuştur.

Fintech’lere Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

Her Fintech kuruluşunun kendi iş modeli vardır ve bu nedenle her birini detaylandırmak mümkün değildir. Ancak, kural olarak, sektördeki şirketler çabalarını geleneksel finansal hizmetlerin eksikliklerini veya sınırlamalarını kapsayan çözümler geliştirmeye odaklamaktadır.

 

Başka bir deyişle, Fintech’ler teknolojiyi – özellikle internet içinde – kullanıcılara, bankaların ve benzerlerinin sağlamadığı, hatta bu kurumlar tarafından sunulan kaynakları sağlamak için kullanır, ancak tabiri caizse daha muhafazakar bir şekilde. Fintech, yenilikçi hizmetler ve ürünler sunmak için yaratıcı fikirler yaratan ve araştıran, genellikle çok az zaman alan bir şirket türüne verilen addır.

Bir teknoloji girişimi temel olarak bir fırsatı tanımlar – karşılanmayan bir talebi karşılayan veya pazar tarafından halihazırda sunulandan daha iyi bir şey yapabilen bir ürün veya hizmet – ve onu kullanmanın yollarını yaratmak için teknolojiyi kullanır. Fintech’lerde meydana gelen durum da tam olarak bu şekildedir.

Bununla birlikte, girişimin sunduğu hizmetleri ve ürünleri hızlı bir şekilde iyileştirmek, talepteki önemli artışları desteklemek ve değer algısını kullanıcıya iletmek için en baştan önlemler almasının önemli olduğu unutulmamalıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu, niceliğe değil, kaliteye odaklanmaktır: birkaç tane sunmaktansa az ama mükemmel hizmet veya ürün sağlamak daha iyidir, ancak odağın seyrelmesi nedeniyle bunlar üzerindeki kontrolü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Fintech ve Startup Arasındaki Fark Nedir?

Birçok kişi Fintech’in ne anlama geldiğini biliyor ama Fintech ile Startup arasındaki farkı bilmiyor.

Startup’lar, teknoloji tarafından yoğun bir şekilde desteklenen, düşük maliyetli, ölçeklenebilir bir büyüme dinamiğine dalmış ve genellikle bir kasırga gibi geleneksel bir segmenti vuran yenilikçi iş modelleridir.

Bu sayede hizmetleri yeniden icat etmek, bürokrasiyi azaltmak ve ürünleri tüketiciler için daha ucuz hale getirmek mümkündür. Fintech kuruluşları ise işin finansal tarafına odaklanarak, bu alanlarda çözümler üretmeye odaklıdırlar.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status