Kazançlı Yatırımlar
Girişimci Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?
Yazar: - 25 Aralık 2021
37
0

Girişimci kredisi nedir, nasıl alınır soruları yeni bir iş fikri olan pek çok kişinin araştırdığı konulardan bir tanesidir. Tahmin edilebileceği gibi, girişimcilik sermaye gerektiren bir şeydir. Bu sebeple bu işi kurarken insanların çokça paraya ihtiyacı olmaktadır. Bunun için ülkemizde bir kuruluş, yeni girişimcilere oldukça yardım sağlamaktadır. Bu kuruluş KOSGEB’dir.

KOSGEB, açılım olarak Küçük ve Orta Ölçekleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Bu nedenle KOSGEB, küçük ve daha yeni başlayacak olan işletmelere maddi manevi yardımlarda bulunur. Bu yardımlardan birisi de girişimcilik hibesi, yani kredisidir.

Girişimci Kredisi

Girişimci Kredisi

Başlıklar

Girişimci Kredisi Nedir

Girişimci kredisi, KOSGEB’in belirlemiş olduğu iş fikirleri arasında yer alan işlerden birini yapmaya karar verdiğiniz taktirde size verilecek olan kredidir. Bu kredinin elbette ki bazı şartları vardır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Daha önce KOSGEB’den hibe almamış olmak
  • Sigortalı işte çalışıyor olmamak
  • İş fikrinizin KOSGEB iş fikirleri arasında yer alıyor olması
  • KOSGEB’in vermiş olduğu Girişimcilik Sertifikası’na sahip olmak.

Bu şartları sağladığınız taktirde işinizi kurarak KOSGEB’den yardım alabilirsiniz.

Girişimci Kredisi Nasıl Alınır

Girişimci kredisini alabilmek için ilk önce kendi sermayeniz ile işinizi kurmanız gerekmektedir. Daha sonra Girişimcilik Sertifikanız ve iş fikrinizi anlatan güzel bir proje ile KOSGEB’e başvurmalısınız. KOSGEB, iş fikrinizi onayladığında size hibe verilecektir. Verilecek hibe, iş fikrinize göre değişiklik gösterecektir. Bu durum, üretim firması mı yoksa başka bir firma mı olacağınıza göre değişmektedir.

Girişimci Kredisi Ne Kadardır

Girişimci kredisini alabilmek için gerekenleri yaptıktan sonra, girişimci kredisi alabileceksiniz. Genel olarak girişimci kredisi şahıs şirketi iseniz 5000 TL, sermaye şirketi iseniz 10.000 TL olacaktır. Ayrıca gazi ve engelli kişilere de şahıs şirketi olsalar dahi 10.000 TL hibe verilmektedir.

Eğer iş fikriniz üretim aşamasında bir iş fikri ise o halde üretim makinelerini de alabilmenize yardımcı olmak için 270.000 TL daha hibe verilebilmektedir. Bu sayede iş kurmanız oldukça kolaylaşmaktadır. Girişimci kredisi alabilmek için KOSGEB’in internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status