yandex
Kazançlı Yatırımlar
Halı Saha Açmak : İş Fikirleri
Yazar: -15 Eylül 2020
99

Halı saha açmak, iş fikirlerinden biridir. Halı saha açarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Para kazanmak her bireyin istediği şeylerden biridir. Bir işletme kurmak amacıyla ilk olarak yeterli sermaye olması gerekmektedir. Birikmiş bir sermayenizin olmaması durumunda devlet doğrulusunda sağlanan spor tesisi teşvikleri ya da kredi desteklerine müracaat yapabilirsiniz. Sermaye engelini atlattıktan sonra işletme ruhsatlarını ve vergi fiyatlarını incelemenız lüzummektedir. Halı saha nasıl kurulur? Kurulum maliyeti nedir? Gerekli evraklar nereden ve nasıl temin edilir? gibi bütün detayları bu yazıda öğreneceksiniz.


Halı Saha Nasıl Kurulur?

Spor konusu ile alakalı halkın spor alanlarına aktif katılımlarını dayanıklıak hedefiyle devlet teşvik paketleri ile yatırımcılar desteklenmektedir. Halı saha açmak amacıyla kredi kullanacak olan yatırımcılara teknik alt yapı desteği veren devlet teşvik paketleri bugünümüzde olabildiğince süregelen olarak kullanılmaktadır. Hem de vergi kolaylığının sağlanması ile spor yatırımcısı korunmakta ve desteklenmektedir. Girişimcilerin devlet teşvik paketlerinden yararlanarak açacakları halı sahalarının arsa desteği de sağlandığını bilmek lüzumiyor.

Devlet teşvik sistemi halı saha açacak olan girişimciye verilirken tesisin açılacağı belediyeye de verilmektedir. Devlet planla örgütü çim halı sahaları ile basketbol sahaları başta olmak üzere yüzme havuzları, atletizm pisti gibi bir çok tesis yatırımına ve açılmasını yatırım olarak değerlendirerek destek olmaktadır. Devlet teşvikleri ile açılacak olan halı saha tesisi maliyetinin %50’sini karşılayarak teşvik planlarının ilk etapta 18 milyon daha sonra 30 milyonluk bütçe ayrılarak desteklenmesi beklenmektedir.

Eğer evden çalışmayı seviyorsanız evden çalışmak isteyenlere tavsiyeler isimli yazımızı mutlaka okumanız gerekmektedir.

Halı saha açmak amacıyla sermaye ve maliyetinin karşılanmasından ileri elinize kalacak günlük gelir 100 TL ila 150 TL arasındadır. Uzun vadeli bir yatırım aracı olarak girişimciler doğrulusunda yüksek karlı iş fikri olan halı saha açılışı ile Aylık 25,000 TL gelir elde edebilirsiniz.

Halı saha açmak amacıyla en mühim neden etrafdir. Öncelik ile bir etraf inceleme yapmanız lüzumecektir. Şayet düşündüğünüz mahallede ihtiyar bir kesim varsa kazanamayacaksınız. Hem de 1 maçtan ne kadar kazanabilirim, kârım ne kadar olur gibi bütün maliyet nedenlarını hesaba katmak lüzummektedir.

Kazançlı yatırımlar sitemizde bir çok iş fikri ve yatırım fırsatı bulunmaktadır. Ev hanımları için evden ütü yaparak para kazanma yazısını okuyabilirsiniz.

Bu amaçla bu işe başlamadan evvelce iyi bir inceleme gerçekleştirmek yararınıza olur.Bu da hayat boyu ve sıksık bir kazanç sistemi ile yüksek paralar kazanabileceğiniz manasına gelmektedir. Halı saha açmak amacıyla kredi alacağız bankalar ile ideal faiz oranlı iş yeri kredilerinden yararlanarak her türlü ekipman alımı ve giderlerinde kullanabilirsiniz.

Halı Saha Kurulumu İçin İzlenilmesi Gereken Yollar
İlk olarak kafanızda bir proje belirlemeniz lüzummektedir. Daha sonra alakalı belediyelerden izin almalı daha sonra da lüzumlu evrakları tamamlamanız lüzummektedir.


1- Gerekli Evraklar
Bir halı saha işletmeciliği kurmak amacıyla birtakım evrakların tamamlanması lüzumludir. Ancak bu evrakların tamamlanması durumunda bir halı saha kurabilirsiniz.

İşletme sahibine ait 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise fotoğraf lüzumlu görülmemektedir)
Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi,
İkametgah belgesi,
Sosyal Emniyet Kurumuna kaydının yapıldığına dair rastgele bir belge,
Sabıka kaydı,
İşletme sahibine ait kimlik bildiri belgesi,
Vergi levhasının fotokopisi,
İş yeri açma ruhsatı,
İşletme satın alınmış ise işletme tapusu,
Yapının kullanmak mümkün olduğuna dair izin belgesinin fotokopisi,
İş yeri kiralanmış ise kira kontratı lüzumludir. Bu kontrat tapu yani mülk sahibi ile yapılmalıdır. Aslı ya da noter tasdikli sureti lüzumludir.
Kayıtlı olunan odadan etkinlik belgesi ve ya oda sicil tasdiknamesinin bir adet fotokopisi,
İtfaiye idealluğunu belirten rapor,
Ticaret sicil gazetesi ya da imza sirkülerinin bir adet fotokopisi,
Halı saha işletmesinin krokisi çizilmelidir. Bu prosedür yetki sahibi kişi bir şahsa yaptırılmalıdır. Uzunluk ölçüleri, m2 toplamı, çizim yapan bireyin kaşesi ve imzası krokinin üstünde bulunmalıdır.
Türkiye Futbol Federasyonuna katılmak amacıyla halı saha sicil kaydı,
Türkiye Futbol Federasyonuna katılmak amacıyla Yeterlilik Belgesi,
İşletme amacıylade emniyet kameraları ve kayıt sistemleri evrakları tamamlanmalıdır. Bu evraklar genel evraklar olup net ve net veriler amacıyla bağlı bulunduğunuz yerin belediyelerine müracaat yaparak evraklar ile alakalı çeşitli bilgi alabilirsiniz.


2- Altyapının Hazırlanması
İlgili belediyelerden lüzumlu izinlerin alınmasından sonra halı sahanın kurulumu amacıyla lüzumlu alt yapının oluşturulması amacıyla düz bir toprak zemin hazırlanır. Kurulumun uygulanacağı alan iş makineleri ile düzeltilir ve beton dökülür. Hazırlanacak zemine dökülecek olan beton alt yapının dayanıklı olması amacıyla mühendisler doğrulusunda incelenmeli ve gene mühendisler doğrulusunda belirlenmelidir.


3- Demir Konstrüksiyonun Kurulması
Halı sahanın kurulumu amacıyla lüzumlu esas mekanizmalardan biri de demir konstrüksiyonlardır. Bu demirlerin uzunlukları en az 6 metre olmalıdır. Demirler genellikle yeşil renge boyanmaktadır. Açık alanlar da brandaya lüzum duyulmamaktadır. Ancak kapalı alanlar amacıyla bu demirlerin üzerilerine branda gerilmektedir.


4- Sahanın Tel Örgü İle Çevrilmesi
Yapılan demir konstrüksiyonlara tel örgü çevrilir ve sahanın tavanına bir ağ kurulumu yapılır. Tel örgü yapılırken ilgi edilmesi lüzumen konu izleme kısmını çok kapatmamalı ve topun sahadan dışarıya çıkmasını önleyecek şekilde olmalıdır.


5- Saha Aydınlatmaları
Halı sahalarda ilgi edilmesi lüzumen mühim konulardan bir tanesi de aydınlatmadır. Aydınlatma amacıyla çoğu alternatif bulunmaktadır. En çok tavsiye edilen aydınlatma biçimi ise LED Projektörlerdir. Fiyat aralığı olarak biraz pahalı olmalarına rağmen 2 yılda bir kendilerini yenilemektedirler.


6- Suni Çim
Bir halı saha kurulumunda en mühim bir başka faktör de yapay çimlerdir. Çimleri olabildiğince ucuz ürünlerden seçmemeye çalışmalısınız. Çünkü sıksık olarak çim değiştiremezsiniz. Çim seçimi yapar iken 55 mm kalın monofilament ipliklerden imal edilen yapay çimler öneriler arasındadır.


7- Sosyal Tesisler Kurun
Halı sahalarda bulunması mecburi olmayan lakin lüzumlu görülen soyunma odaları, lavabolar, banyolar ve büro gibi çoğu yerlerin bulunabileceği bir sosyal tesis kısmı yaratabilirsiniz.


8-Çevre Düzenlemesi Yapın
Kuracağınız halı saha kent hayatından biraz uzak ise bir vasıta otoparkına lüzumsiniminiz olacaktır. Sahanın kenarları görsel olarak yeşilliklerle kaplı ve yerler parke tipi olmalıdır. Yerlerin çamurlu alanda olmaması lüzumludir.


Halı saha açarak para kazanmak istiyorsanız bu yazımızı en az 2 kez okuyun ve bütün incelikleri öğrenin. Halı saha açma fikri hoşunuza gitmediyse diğer iş fikirleri ile kendinize uygun olanı bulabilirsiniz.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status