Kazançlı Yatırımlar
Havale EFT Ücreti Almayan Bankalar
Yazar: - 12 Ekim 2022
21
0

Havale EFT ücreti almayan bankalar isimli yazımızda sizlere para gönderirken havale veya EFT ücreti almayan bankaları anlatacağız. Ödeme sistemlerinin gün geçtikçe farklı uygulamalar üzerinden yapıldığı gözlemleniyor. Kişiler kimi zaman fiziki parayı taşımaktan ziyade elektronik ortamda göndermeyi tercihleri arasına almışlardır.

Bu şekilde ödeme yapmalarında ki seçim gün geçtikçe bankacılık sistemine olan güvenlerinin artmasından kaynaklanıyor. Kendini sürekli yenileyen bir sistemin olması insanları bu sistemleri kullanmaya itiyor. Para transferinde havale ve EFT önemli bir konuma sahiptir bu yüzden de insanlar için Havale EFT ücreti almayan bankalar büyük tasarruf oluşturmaktadır.

EFT İle Havale Arasındaki Farklar
Birbiriyle sürekli aynı cümlede kullanılan havale ve elektronik fon transferini anlamak için iki kavramın aralarında bulunan farkı iyi sentezlemek gerekiyor. Havale EFT ücreti almayan bankalar önemlidir ancak önce havale ve EFT arasındaki fark nedir onu öğrenmeniz gerekmektedir.

Farkları sıralamak gerekirse;
• Havale aynı bankalar arasında yapılıyorken, EFT farklı bankalar arasında yapılıyor.
• Havale ücretleri daha makulken, EFT ücretlerinin hatırı sayılır derecede yüksek olduğu görülüyor.
• Havale hemen gönderilen hesaba geçerken, EFT gönderimi zaman alıyor.
• Havalede saat sınırlaması yokken, EFT belirli zaman aralıklarında yapılıyor.
Anlam karmaşasının önlenmesi adına belirtilen nüansların iyi bir şekilde incelenmesi işlemlerin salahiyeti açısından önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Elektronik Fon Transfer İşlemleri Tutara Göre Değişir Mi?
Bankalar tarafından transferi sağlanan tutarlara uygulanacak ücret tarifesi her banka için değişiklik gösteriyor. Gönderimi sağlanan tutar arttıkça elektronik fon transferi için banka tarafından alınan ücrette artıyor. Havale EFT ücreti almayan bankalar bu yüzden çok önemlidir.

Bankaların EFT Ücretleri
Finansal kuruluşlar olan bankaların para transfer işlemlerinden olan EFT işlemlerinde alınan işlem bedelleri kullanıcının şube veya internet bankacılığı tercihine ve gönderimi sağlanacak tutara göre değişkenlik gösteriyor.
Örneğin devlet bankası olan Ziraat Bankasının şube üzerinden 1000 TL’ ye kadar yaptığı EFT işleminden aldığı işlem ücreti 5.73 TL, internet bankacılığı üzerinden aynı tutar için aldığı işlem ücreti 1.14 TL’ dir.

Bankacılık İşlemlerinden Havale EFT Ücreti Almayan Bankalar

Şimdi gelelim Havale EFT ücreti almayan bankalar listemize. Para transfer ücretini bazı bankalar müşteri kazanımını korumak amacıyla birkaç yıl almasa da daha sonrasında ilgili işlemlerden ücret tahsili sağlıyor. Finansal gelişmelerle birlikte teknolojinin de kullanımına bağlı olarak bazı bankalar işlemlerini internet ortamına taşıdığından işlem ücreti talep etmiyorlar. Bunları sıralamak gerekirse;
• Finansbank’a bağlı enpara gelmektedir.
• Faizsiz bankacılık anlayışından yana olan Kuveyt Türk ve Albaraka Türk geliyor.
• Fibabanka ve Cepte Teb bankası da masraf talep etmiyor.
• Maaş protokol anlaşması bulunan kurum ve kuruluşlarda görev yapan müşterilerden de sözleşmelerde belirtilen tutarların altında yapılan gönderim işlemlerinde masraf tahsilatı sağlanmıyor.
Ekonomik koşullar ve paranın kazanılma zorluğu düşünüldüğünde insanlar için ilgili gönderimlerden masraf tahsilatı yapmayan bankalar bir adım öne çıkıyor.

İşlem Ücreti Hangi Kullanıcıdan Kesilir?
Kullanıcılar tarafından çokça sorulan sorular arasında gönderim sağlanan tutar için ödenecek işlem bedelinin kim tarafından ödeneceği konusu geliyor. İşlem ücreti daima kaynakta kesildiğinden gönderici üzerinden tahsili sağlanıyor.
Yasal para mekanizması olarak adlandırılan bankaların kar amacı sağlamalarının yanında devlet müdahalesiyle de para akışının kontrol altına alınması gerçeği yadsınamayacak bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu bağlamda sosyal devlet anlayışı çerçevesinde özellikle devlet bankaları seçilerek vatandaşlardan para gönderim ücretinin alınmaması gerekiyor. Teknoloji çağında tüm ödeme ve gönderimlerin elektronik ortamda yapıldığı göz önünde bulundurularak uygulamalara yön verilmesinin gerekliliği, altı çizilmesi gereken diğer bir unsur olarak gözüküyor.

Sizlere yukarıda Havale EFT ücreti almayan bankalar hakkında bilgiler verdik ve bu konuyla ilgili bir çok bilgi paylaştık. Umarız okuduğunuz yazıdan memnun kalmışsınızdır. Havale EFT ücreti almayan bankalar yazımız günün şartlarına ve bankaların politikasına göre değişebilmektedir. O günün resmi bilgisi için lütfen bankanın web sitesini ziyaret ediniz. Sitemize google üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status