yandex
Kazançlı Yatırımlar
Hisse Senedi Nasıl Alınır ?
Yazar: -10 Ağustos 2020
132

Sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için vermiş oldukları değerli evraklara hisse senedi denilmektedir. Hisse senedi nasıl alınır adlı yazımızda sizlere bu konuyu anlatacağız. Borsaya yatırım amacı ile herhangi bir bankadan yatırım hesabı açılabilir ya da hisse senedi için aracı olan kurumlarla çalışabilirsiniz. Bu kuruluşlardan herhangi birisini seçip yatırımınızı bu hesaplara aktardıktan sonra borsada işlem gören şirketlere sizlerde yatırım yapabilirsiniz.

Hisse senetleri, borsalarla alınan kıymetli kağıtlardır. Sermaye ve anonim şirketleri tarafından çıkarılan hisse senetleri, belirli haklarla sorumlulukları sahiplerine verilir.

Hisse senedi yatırım açısında para kazandıran bir iş haline dönüşebilmektedir. Belirli bir değere sahip olan hisse senetleri borsada alıp satarken her borsacının profiline en uygun olanlar bulunmaktadır. Halka arz edilmeleriyle birlikte borsada değer kazanan hisse senedi dünya çapında en çok tercih edilen araçtır.

Hisse Senedi Almak için Bilinmesi Gerekenler

Yatırımcıların hisse senedi almak için öncelikle işlem yapmak istedikleri bir aracı kurum veya kuruşta bir hesap açılması ve açılmış olan hesaba para yatırılması daha sonra almak istedikleri hisse senedi için çalıştıkları alıcı kuruma alım emri vermeleri gerekir.

Yasalar gereği, alıcı kurumların borsada alım ve satım yapabilmeleri için gerekli olan izin belgelerine sahip olmak ve müşterilerine özel bir şekilde çerçeve sözleşmesini ve risk bildirim formlarını imzalatmaları gerekmektedir. Sermaye piyasası kurulu tarafından belirlenmiş olan risk raporunda alınacak komisyon oranı, saklama ücreti ve masrafların detaylı olarak belirlenmesi zorunludur.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi hesabı açmak istiyorsanız ya anlaşmalı olduğunuz bankaya ya da online bankacılık işlemleri sayesinde hesabınızı kolaylıkla açabilirsiniz. Hisse senedi nasıl alınır diye soruyorsanız ; banka yerine bir aracı kurum ile anlaşacaksanız yine aynı şekilde internet üzerinden aracı kurum ile iletişime geçip hesap açılış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hesabınızı internet üzerinden açabildiğiniz gibi yatırım işlemlerinizi de kolayca internet üzerinden yapabilirsiniz. Günümüz teknolojileri sayesinde bu hisse senedi için çok büyük çabalar vermeye gerek yoktur.

İnternet üzerinde hesabınızı açabildiğiniz gibi hiçbir ücret ödemeden borsa hakkında eğitimlerde alabilirsiniz. Birçok borsa kitabı e-kitap uygulamasıyla müşterilere ücretsiz olarak verilmektedir. Hisse senedi aldığınızda yapmanız geren en önemli konu güvenilir kurumlar ile çalışmaktır.

Hisse senetleri veya borsa hakkında başka sorularınız varsa kazançlı yatırımlar sitemizdeki diğer içerikleri inceleyebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status