Kazançlı Yatırımlar
Hisse Senedi Nasıl Satılır?
Yazar: - 24 Eylül 2021
69
0

Hisse senedi nasıl satılır sorusu, yatırımcıların sık sık araştırdığı konulardan bir tanesidir. Hisse senedi almak ya da satmak, oldukça kolay bir işlemdir. Hisse senetlerini borsa üzerinden alıp satabilmeniz mümkündür. Bu işlemleri internet üzerinden yapabiliyor olmamız ise bu durumu çok daha kolay hale getirmiştir.

Bir hisse senedi satın almak, satın aldığınız hisse senedinin olduğu şirkete ortak olduğunuz anlamına gelir. Peki şirketlerin neden hisse senedi sattığına gelecek olursak, şirketler bir proje için ya da bir gider için paraya ihtiyaç duyduklarında borsa üzerinden hisse senedi satarak bu giderleri için para toplarlar. Siz de bu hisse senetlerinden satın alarak bu şirketlere ortak olmuş olursunuz. Hisse alım işlemi bu kadar kolaydır. Şimdi ise hisse senedinin nasıl satıldığına bakalım.

Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Hisse Senedi Nasıl Satılır, Hisse Senedi Ne Zaman Satılmalıdır?

Hisse senedi nasıl satılır sorusunun cevabı olarak; borsa üzerinden hesabınız aracılığı ile hisse senedinizi satılığa çıkarmanız mümkündür. Fakat siz borsayı para kazanmak için kullanıyorsunuz. Bu nedenle bir hisse senedinin satışını yaparken kar sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle hisse senetlerini satışa uygun zamanlarda satmak, sizlere kazanç sağlayacaktır.

Bir yatırımcı, bir hisse senedini satmaya karar verdiğinde bu durumdan para kazanmayı hedeflemektedir. Bu nedenle elinde olan hisse senedinin değerinin arttığı bir zamanı kollamak, bu durum için son derece uygun olacaktır. Hisse senedi kazanmayı hedeflediğiniz fiyata ulaştığında iki şekilde bu hisse senedini satabilirsiniz: Serbest emir ve limitli emir.

  • Serbest emir ile hisse senedinizi satmaya karar verdiyseniz siz dilediğiniz anda hisse senedinizi satışa çıkarabilirsiniz. Ne zaman satışa çıkacağı anlıktır ve sizin kararınıza göre şekillenecektir.
  • Limitli emir ile hisse senedi satacaksanız, hisse senedinin satışa açık olması için bir limit belirlemelisiniz. Bu duruma örnek olarak bir hisse senedinin 50 TL altına düştüğünde satılmasını istiyorsanız sistemde bu 50 TL’yi belirledikten sonra hisse senediniz 50 TL’nin altına düştüğünde otomatik olarak satışa açık hale gelecektir. Hisse senedi nasıl satılır sorusunun cevabı olarak bu iki seçenekten dilediğinizi uygulayabilirsiniz.
Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status