yandex
Kazançlı Yatırımlar
Hisse Senedi Performansı Nedir?
Yazar: -27 Mart 2020
167

Borsa yatırımcıları amacıyla her şey hisse senedi alabilmek ve arakaya yaslanmakla bitmiyor. Her yatırımcının, portföyünde tespit edilen ya da portföyüne dahil etmek üzere bulunduğu hisse senetlerinin performansına bilhassa ilgi etmesi gerekiyor. Zira hisse senetlerinin performansı yatırımcıların kayıp ya da kazançlarını belirliyor.

Hisse senetlerinin hangi yöne gideceğini ön görü etmek her vakit basit olmasa da büyük getiriler elde etmek amacıyla hisse senetlerinin performansını izlemek ve ne yöne gideceğini ön görü etmeye çalışmak mühimdir.

Hisse senetlerinin performansı sektöre, fiyata ve dengeye bağlı olarak değişmektedir. Bu yayında, bir hisse senedi performansının ne manaya geldiğini, bir hisse senedinin performansını etkileyen faktörlerin neler bulunduğunu ve çok daha fazlasınu öğrenebilirsiniz.

Hisse Senedi Performansı Nedir?
Hisse senedi performansı, bir hisse senedinin fiyat ve değerinin artış ya da azalış halunun göstergesidir. Performans tipik olarak hisse senedi fiyatındaki dalgalanma ile ölçülür.

Bir hisse senedinin fiyatı arttığında bu, o hisse senedinin iyi bir performans gösterdiğine işaret eder. Tam aksine, bir hisse senedi fiyatındaki azalış düşük performansı gösterir.

Hisse Senedi Performansını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Pek çok faktör, hisse senedinin pazardaki performansını etkiler. Hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler arasında en muhimi ekonominin genel sağlığıdır. Ekonomik gerileme halinde fazlası hisse senedinde fiyat düşüşü görmek olasıdür. Örneğin, endüstri üretimi ya da perakende satış gibi ekonomik göstergeler önceki aya göre mühim bir düşüş gösteriyorsa, paylar tipik olarak değer kaybedecektir.

Borsadaki sahip olunan hal bir diğer faktördür. Ayı pazarı esnasında, yatırımcılar paylarden kaçınır. Talepteki bu düşüş natural olarak hisse senedi fiyatlarını düşürür. Boğa pazarı süresince, yatırımcılar fiyatları yukarıya çeken daha agresif alımlar yaparlar. Talepteki bu yükseliş de hisse senedi fiyatlarını arttırır.

Bir diğer ve belki de en mühim hisse senedi performans faktörü, şirketin sağlığıdır. Örneğin, iki şirket arasındaki birleşme söylentileri fazlası vakit hisse senedi fiyatını yükseltirken, şirketin son çeyrekteki düşük kazançları yatırımcıları hisse senedini satmaya yöneltebilir. Bu da fiyatları aşağıya çekebilir. Bu açıdan, bir hisse senedinin performansı genelde şirketin performansına bağlıdır.

Ayrıca borsa haberleri sayfamızı da ziyaret ediniz.

Hisse Senetlerinin Kısa Zamanlı Performansları Referans Alınmalı mı?
Bir hisse senedinden her vakit aynı performansı beklemek çok doğru değildir. Bu nedenle, kısa vadedeki performansları referans alabilmek her vakit doğru bir yaklaşım olmayabilir. Çünkü bir hisse senedindeki kısa süreli dalgalanmalar, uzun vadeli değerinin ya da potansiyelinin bir göstergesi olmayacaktır.

Hisse Senedi Performansını Tahmin Etmek Mümkün mü?
Bir hisse senedinin performansı bir yatırımcının portföyünden birkaç saniye içerisinde milyonlarca lira silebilir ve sorunlu dönemlerde pazar çapında trilyonlarca lira buharlaşabilir.

Her yatırımcı hisse senedinin performansını ön görü etmeye çalışsa da, öngörülemeyen hadiseler oluşturulan en iyi ön görüleri bile bozabilir.

Doğal afetler, teknolojideki büyük gelişmeler, balonlar ve terör saldırıları, hisse performansını olumsuz yönde etkileyen beklenmeyen hadiselerdan sadece birkaçına numune olarak gösterilebilir. Gerek uzun vadeli gerekse de kısa vadeli yatırımcıların, öngörülemeyen bu hadiselerın hisse senedi performansı üstünde meydana çıkaracağı ani etkilerden kaçınmaları genelde olası değildir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status