Kazançlı Yatırımlar
İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir ?
Yazar: - 25 Mart 2020
369
0

İhtiyaç Kredisi Nedir?
Tüketicilerin acil nakit gereksinimlerini karşılamak amacıyla sık sık başvurduğu, genelde kısa ve orta vadeli, düşük faizli ve düşük tutarlı bir tüketici kredisi türüdür. Bireysel kredi ya da tüketici kredisi olarak da tanınan ihtiyaç kredileri bankalar doğrulusunda tatil kredisi, eğitim kredisi gibi değişik isimler altında da pazarlanmaktadır. Tüketiciler, bankaları tek tek gezmek yerine, güncel ihtiyaç kredisi kampanyalarını ilişkilendirilmesi olarak araştıran internet sitelerine girerek sahip olunan alternatifler arasından kendi gereksinimlerine ve bütçelerine en ideal şartlara sahip ihtiyaç kredisi cinsini belirleyebilirler. Tüketicilerin alacakları kredinin maliyetini değerlendirirken bankanın açıkladığı aylık faiz seviyesi yerine, bütün masrafları ve kredi tahsis giderlerini de sahibi olan yılık yüzde seviyesinı (APR) baz almaya ilgi etmeleri gerekir.

İhtiyaç kredilerinin müracaat ve onay süreçlerinin konut, taşıt, kobi/esnaf kredileri gibi başka kredi çeşitlerine göre çok daha süratli olması ve bankaların sunmuş olduğu elastik vadeli ve avantajlı faiz miktarlı ihtiyaç kredisi kampanyaları tüketicilerin ihtiyaç kredilerini daha çok tercih edilmelerine amacıyla oluyor.

Bankalar son senelerde düşük tutarlı ihtiyaç kredisi müracaatlarını internet bankacılığı ya da mobil bankacılık programları kanalıyla da kabul ediyor. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık programları kanalıyla oluşturulan ihtiyaç kredisi müracaatlarını müşterinin kredi riski raporuna bakarak süratli bir şekilde değerlendirebilen bankalar birkaç saat içersinde ihtiyaç kredisi müracaatlarını sonuçlandırabiliyorlar. Müşteriler böylelikle banka şubesine şahsen gitmelerine ya da rastgele bir ek belge ibraz etmelerine lüzum kalmadan ihtiyaç kredisi müracaatı yapabilmektedir. Başvurunun onaylanması durumunda müşterinin kredi kullanım ekranında tespit edilen yazılı kredi sözleşmesini okuduğunu bildiren kutuyu işaretlemesinden sonra onaylanan kredi tutarı banka doğrulusunda müşterinin hesabına kısa sürede aktarılır.

İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?
Farklı ihtiyaç ve müşteri profillerine hitap eden, çok detaylı ve yenilikçi ihtiyaç kredisi ürünleri bankalar doğrulusunda pazarlanmaktadır. Çeşitli taksit öteleme ve uzun vade alternatiflerinin sunulduğu ihtiyaç kredisi kampanyaları tüketicilere ilk bakışta çok cazip gelebilir. Ancak, tüketicilerin güncel ihtiyaç kredisi kampanyalarını, faiz, vade süresi, senelik yüzde miktar ve toplam geri ödeme tutarı bazında karşılaştıran detaylı internet sitelerini ilgiyle incelemeleri, nakit greksinimlerinin niteliğine ideal ve kendileri amacıyla en avantajlı kredi kampanyasını seçmelerini kolaylaştıracaktır.

Bayram harcamalarından, okul taksitlerine, evlilik, düğün ve balayı masraflarına, tatil giderlerine, sıhhat harcamalarına, ev eşyası ve beyaz eşya satın almaya, kredi kartlarından borç aktarımı yapmaya kadar akla gelebilecek derhal derhal her türlü lüzumsinime ideal bir ihtiyaç kredisi çeşidine ait kredi kampanyası sahip olunan.

Bankaların sundukları en tanınmış ihtiyaç kredisi türleri:

Bayram Kredisi
Tatil Kredisi
Eğitim Kredisi
Alışveriş Kredisi
Evlilik Kredisi
Sağlık Kredisi
Beyaz Eşya Kredisi
İpotekli İhtiyaç Kredisi
Kredi kartı borcu ödeme kredisi

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?
Bankalar, değişik vade ve faiz seviyesi alternatifleri sahibi olan ihtiyaç kredisi kampanyaları sunma konusu ile alakalı birbirleriyle yarışırken, tüketiciler de bankaların hazırladığı onlarca ihtiyaç kredisi kampanyası alternatifi arasından kendi ihtiyaçlarına en ideal krediyi bulmaya çalışıyor. Bunca alternatif arasında en ideal ihtiyaç kredisini bulabilmek kapsamlı bir pazar incelemesi gerçeklştirmeyi lüzumtiriyor. Mevcut ihtiyaç kredisi kampanyalarını, vade, faiz seviyesi, senelik yüzde seviyesi (APR), dosya masrafı, kredi tahsis masrafı bazında karşılaştırmak ve bankaların kampanya tanıtım metinlerinde yer alan ufak puntolarla yazılı uyarılar ve ibareleri alakalıce okumak en ideal vadeli ve en düşük maliyetli ihtiyaç kredisinin seçilmesinde izlenecek en doğru stratejidir. Bu çok vakit alan bir tetkik gibi görünse de güncel ihtiyaç kredilerini ilişkilendirilmesi olarak araştıran detaylı internet sitelerine girerek çok birkaç saat içersinde lüzumsinime en ideal ihtiyaç kredisi seçmek mümkündür.

Bankalar, kredi çeken bütün müşterilerden detaylı adlar altında alınan masrafların yansıra KKDF (Kaynak tüketimi destekleme fonu) ve BSMV (Banka sigorta muameleleri vergisi) tahsil eder. Ana para üzerinden aylık bazda hesaplanan faiz tutarının (kredi faiz seviyesi) yansıra KKDF (%15) ve BSMV (%5) aylık kredi taksiti ödemelerine eklenir. Bu amaçla tüketicinin ödediği net kredi faizi belirtiler kredi faiz seviyesindan çok daha yüksektir.

Ülkemizde faiz miktarlarının oynak olması namacıylaiyle tüketicilerin faiz miktarlarının seyrini yakından takip ederek kredi faiz miktarları en düşük düzeye geldiği vakit kredi müracaatı yapmaları ve genelde özel bankalara kıyasla daha ideal faizle kredi veren kamu bankalarını tercih etmeleri daha ideal şartlarla ihtiyaç kredisi alabilmek amacıyla daha doğru olur.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler
18 yaşını dolduran ve belge ile gösterilebilir şahsi gelire sahip olan herkes ihtiyaç kredisi alabilmek amacıyla bankalara müracaatte bulunabilir. İhtiyaç kredisi müracaatlarında müracaat sahibinin bankaya ibraz etmesi lüzumen belgeler şunlardır:

Kimlik Belgesi: Üstünde müracaat sahibinin TC kimlik numarası yazılı geçerli bir kimlik belgesi, ehliyet ya da pasaport,

İkamet Adresini Kanıtlayan Belge: Başvuru sahibinin adına ve ikamet adresine gelen yakın tarihli elektrik, telefon faturası, kira kontratı,

Gelir Durumunu Gösteren Belge: Özel sektör ve kamu çalışanları amacıyla müracaat sahibinin son 6 aya ait ücret bordrosu, işyeri sahipleri amacıyla güncel vergi levhası, imza sirküleri, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi, emekliler amacıyla emekli maaş belgesi ve kira geliri vs gibi ek gelir belgesi.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Formu: Başvuru sahibi doğrulusunda doldurularak imzalanmış ihtiyaç kredi müracaat formu. İhtiyaç kredisi müracaat formları alakalı banka şubelerinden ya da internet bankacılığından temin edilebilir.

İhtiyaç kredisi alabilmek amacıyla başvuran tüketicilerden talep edilen belgeler bankadan bankaya değişebildiği gibi müracaat sahibinin gelir seviyesi ve kredi notuna göre değişiklık gösterebilir. Kefil ihtiyaç kredi kullanımlarında kefilin de yukarıda belirti edilen belgeleri ibraz etmesi lüzumludir. Kredi müracaatında istenilen belgeler bankaya teslim edildikten sonra banka müracaat sahibinin kredi notunu ve kredi sicilini, gelir halini inceleyerek talep edilen kredinin onaylanması amacıyla lüzumlu kıstaslara sahip olup olmadığını inceleyerek kredi müracaatını sonuçlandırır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status