yandex
Kazançlı Yatırımlar
İhtiyaç Sahiplerine Devletten Maaş
Yazar: -01 Nisan 2020
172

İhtiyaç Sahiplerine Devletten Maaş

Sosyal devlet anlayışının egemen bulunduğu ülkemizde devlet, düşük standartlarda yaşam sürdüren vatandaşlara sosyal yardım sağlar. Muhtaçlık civarında yaşam sürdüren ve gereksinim sahibi durumundaki vatandaşları amacıyla devlet kesenin ağzını açtı. Gıda, kıyafet, odun ile kömür gibi yardımların yanı sıra devlet kaynaklı alakalı kurum ve bakanlıklarca nakdi yardımlarda yönlendirilir.

Prim ve sene şartını dolduramadığı amacıyla emekli olamayan ya da çalışma olanağı bulunmayan şahıslara yoksulluk maaşı adı altında ödeme yapılır. Muhtaçlık aylığı olarak da adlandırılan yoksulluk maaşı, Vakıflar Genel Müdürlüğünce bağlanır. Düzenli gelire sahip olmayan ve yardım etmeye gereksinimi bulunduğu belirleme edilen vatandaşlara bağlanan yoksulluk maaşına dair şartlar, Vakıflar Genel Müdürlüğü doğrulusunda belirlenmiştir.

Peki, yoksulluk maaşı nedir? Yoksulluk maaşından yararlanmak amacıyla yerine getirilmesi gereken koşullar nelerdir? Yoksulluk maaşından kimler yararlanabilir?

Yoksulluk Maaşı Şartları Nelerdir?

-Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.

-Engelli raporu olan bireylerin en az yüzde 40 oranında engel haline sahip olması şarttır. Engelli raporunun güncel olması da mühim bir faktördür.

-Yardım talebinde belirleme edilen bireyin rastgele bir sosyal emniyeti olmaması gerekir.

-Yoksulluk maaşından yararlanmak isteyenlerin rastgele bir gelir ve aylığının bulunmaması da şarttır.

-Yoksulluk maaşı alacak bireyin mahkeme kararı ya da kanunla devlet ya da diğer bir birey doğrulusunda bakım alınmamış olması da lazımdır.

-Gelir getirici taşınır ya da taşınmaz malın olmaması mühimdir. Eğer bireyin adına rastgele bir mal bulunuyorsa ve bu mal gelir sağlıyorsa; aylık ortalama gelirin belirleme edilen muhtaç aylığını geçmemesi gerekir.

-Hanede birey başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte ikisinden çok olamaz. Aynı şekilde aylık toplam gelir yoksulluk aylığını geçemez.

-Muhtarlıklardan alınan güncel yoksulluk belgesinin olması da yoksulluk maaşı müracaatında etkili olan bir şarttır.

-Nafaka alan ya da nafaka alma hakkı belirleme edilen şahıslar yoksulluk maaşı amacıyla talepte bulunamaz.

Yoksulluk Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Yoksulluk maaşı müracaatı bireylerin ikamet adresinde belirleme edilen Vakıflar Genel Müdürlüğüne giderek bizzat, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi vasıtasıyla çevrimiçi ve posta yolu ile başvurular iletilebilir.

Yoksulluk Maaşı Ne Kadardır?

2020 senesinde asgari ücret baz alınarak yoksulluk maaşı amacıyla her bireye aylık olarak 914.49 TL olarak ödeme yapılır. Yoksulluk müracaatının değerlendirilip onaylanmasının ardından; bireylerin adına PTT ve Ziraat Bankası’nda hesap oluşturulur. Yoksulluk maaşına ait ödeme bu hesaplar üzerinden şahıslara ödenir.

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz ve kazançlı yatırımlar sitemizi takip ederek yeni haberlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status