Kazançlı Yatırımlar
İnternet Bankacılığı Nedir ?
Yazar: - 11 Ağustos 2020
313
0

İnternet bankacılığı yani başka bir söyleyişle çevrimiçi bankacılık, kullanıcının İnternet üzerinden finansal işlemler yapmasına imkân tanır. Online bankacılık, müşterilere mevduat, transferler ve çevrimiçi fatura ödemeleri dahil olmak üzere ulusal bir şubede geleneksel olarak yayılan çoğu her hizmeti sunmaktadır. Hemen çoğu bankacılık kurumunun hem masaüstü sürümlerinde hem de mobil programlarda kullanılabilen bir tür internet bankacılığı uygulaması vardır.

İnternet Bankacılığını ile Neler Yapılır

İnternet bankacılığıyla, tüketicilerin esas bankacılık işlemlerinin fazlasını tamamlamak amacıyla bir banka şubesini ziyaret etmeleri gerekmez. Bütün bunları istedikleri yerde, evde, işte ya da hareket halindeyken kendi olanaklarıyla ve rahatlıklarıyla yapabilirler.

Online bankacılık yani internet bankacılığı, bir bilgisayar ya da başka bir cihaz, İnternet bağlantısı ve banka ya da banka kartı gerektirir. Hizmete erişmek amacıyla müşterilerin bankalarının çevrimiçi bankacılık hizmetlerine giriş yapıp kaydolmaları gerekir. Kaydolmak amacıyla bir şifre oluşturmaları gerekir. Bu gerçekleştirdikten sonra, hizmeti bütün bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanabilirler.

İnternet üzerinden yayılan bankacılık işlemleri kuruma göre değişmektedir. Çoğu banka genelde transferler ve fatura ödemeleri gibi esas hizmetler sunar. Bazı bankalar, müşterilerin çevrimiçi bankacılık portalları vasıtasıyla yeni hesaplar açmasına ve kredi kartı başvurusunda bulunmasına izin verir.

Diğer işlevler arasında sipariş çekleri, çeklere ödemeleri durdurma ya da adres değişikliğini bildirme sayılabilir. Çekler bundan sonra bir mobil program vasıtasıyla çevrimiçi olarak yatırılabilir. Müşteri, depozitoyu tamamlamak amacıyla çekin ön ve arka fotoğrafını çekmeden evvelce tutarı girer.

İnternet bankacılığı, seyahat çeki, banka taslakları, belirli banka havaleleri ya da ipotek gibi birtakım kredi başvurularının tamamlanmasına izin vermez. Bunun gibi ve diğer bazı özel işlemlerin hala bir banka temsilcisiyle yüz yüze yapılması gerekmektedir.

İnternet Bankacılığının Avantajları

Kolaylık, çevrimiçi bankacılığın büyük bir avantajıdır. Fatura ödeme ve hesaplar arasında para aktarımı gibi esas bankacılık işlemleri, tüketicinin istediği her yerde, günde 24 saat, haftada yedi gün basitçe yapılabilir.

İnternet bankacılığı çok süratli ve çok verimlidir. Fonlar, bilhassa iki hesap aynı kurumda tutuluyorsa, hesaplar arasında nerdeyse anında aktarılabilir. Tüketiciler, sabit mevduatlardan, genelde daha yüksek faiz oranları yayınlayan yineleyen mevduat hesaplarına kadar bir dizi değişik hesabı çevrimiçi olarak açabilir ve kapatabilir.

Tüketiciler bunun dışında hesaplarını derli toplu olarak yakından izleyerek hesaplarını güvende tutmalarını sağlar. Bankacılık verilerine günün her saati erişim hileli faaliyetlerin erken belirleme edilmesini sağlar, böylelikle finansal zarara ya da zarara karşı bir korkuluk vazifiyeti görür.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status