Kazançlı Yatırımlar
İş Yeri Açma Kredisi Nedir?
Yazar: - 23 Ekim 2021
61
0

İş yeri açma kredisi nedir, iş yeri açma kredisi nasıl alınır soruları, internette pek çok kişi tarafından sık sık araştırılan sorulardandır. İş yeri açmak için çoğu kişinin paraya ihtiyacı vardır. Bu kişiler, iş yeri açmak için bankalardan kredi almayı tercih ederler. Aldıkları kredi ile yeni iş kurarak hem devlete vergi öderler hem de kazanç sağlamaya başlarlar. Fakat iş yeri kredisi almak için bazı dikkat edilmesi kurallar mevcuttur.

İş yeri açmak isteyen kişiler, 2 farklı kuruma başvurarak bu işlemi yerine getirebilirler. Bu iki kurum, amaca göre farklı şekilde kredi verebilmektedir. İş yeri kredisi açmak için başvurabileceğiniz yerler şunlardır:

 • KOSGEB
 • Bankalar

Başlıklar

KOSGEB Aracılığı ile İş Yeri Açma Kredisi Alma

KOSGEB, iş yeri açma kredisi veren kurumlardan bir tanesidir. Fakat KOSGEB’den iş yeri için kredi almak istiyorsanız bunun için bir iş fikrinizin olması gerekir. Çünkü KOSGEB, girişimcileri destekleyen bir kurumdur. Bu yüzden bir iş fikri olan ve bunu geliştirmek isteyen girişimciler, kurmayı düşündüğü iş fikrinin KOSGEB Desteklenen Sektörler arasında yer alıp almadığını öğrenmelidir. Bunun için ise bu iş fikrini tanımlayan NACE kodunu sorgulamanız gerekir.

Daha sonra KOSGEB’e giderek başvuruda bulunmak için danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Danışmanlar, size ne tarz bir kredi vereceklerine sizin istekleriniz ve kuracağınız iş fikrine göre karar vermektedir. Bazı iş fikirleri KOSGEB tarafından desteklenmediği için mutlaka danışmanlar ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

İş fikrinizi ileriki zamanlarda geliştirip personel, laboratuvar ve yurt dışı gibi gelişmiş imkanlardan yararlanmayı planlıyor iseniz de bunu iş yeri açma kredisi için henüz başvuru yaparken belirtmeniz şarttır. Bu nedenle iş fikrinizi, gelecek planınızı şimdiden yapmanızı tavsiye ederiz.

KOSGEB, sermayesi olmayan kişiler için 60.000 – 360.000 TL arasında hibe vermektedir. 60.000 TL’lik hibe geleneksel girişimci, 360.000 TL ise ileri düzey girişimci hibesi olarak tanımlanmaktadır. Başvurularınızı e-devlet üzerinden KOSGEB bölümünden yapabilirsiniz. Unutmayın, iş planınızı hazırlamanız, başvurunuzun kabul edilmesi için oldukça önemli bir faktördür. Daha sonra KOSGEB ile görüşerek iş yeri için kredi alabilirsiniz.

İş Yeri Açma Kredisi

İş Yeri Açma Kredisi

Bankalar Aracılığı ile İş Yeri Açma Kredisi Alma

İş yeri açma kredisi veren bankaların sayısı oldukça fazladır. Neredeyse her banka, iş yeri açması için müşterilerine kredi verebilmektedir. Bu krediler genellikle faizli kredilerdir.

 • Akbank Kobi Bankacılığı
 • TEB Taksitli Ticari Krediler
 • Ziraat Bankası Bireysel İşyeri Kredisi
 • Vakıfbank Bireysel İşyeri ve Kobi Kredileri
 • Denizbank İş Yeri ve Mortgage Kredileri
 • İş Bankası Dükkan Kredisi
 • ING Anında Kobi Kredi Desteği

Gibi krediler bankalar tarafından verilmektedir. Her bir bankanın internet sitesinden, müşteri hizmetlerinden ya da şubelerinden krediler hakkında daha detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Bankaların verdiği krediyi kapsayacak kuralları değişiklik göstermekle birlikte Halkbank, faizsiz olarak iş yeri kredisi veren bankaların başında gelir. Halkbank müşterileri için 3 farklı destek paketi hazırlamıştır. Bu paketlere başvuracak olan kişilere sıfır faizli esnaf kredisi vermektedir.

Halkbank’ın 3 destek kategorisi aşağıdaki gibidir:

 • Ustalık belgesi ile mesleğini yapmak için iş kuranlar için kredi
 • 30 yaşından küçük gençlerin KOSGEB tarafından onaylanmış projeleri için kredi
 • Eski kaybolan mesleklerden biri üzerine iş yeri açma kredisi

Yukarıdaki destek kategorilerinden birisine giriyor iseniz Halkbank tarafından faizsiz iş yeri açma kredisi alma şansınız oldukça yüksektir. Özellikle 3. Destek kategorisinde olan meslek erbaplarının vergiden de muaf olduğunu belirtmekte fayda vardır.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status