Kazançlı Yatırımlar
İyi Bir Yatırım Nasıl Seçilir?
Yazar: - 08 Kasım 2021
57
0

İyi bir yatırım nasıl seçilir sorusu, birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin sorduğu sorulardandır. Bir mal satın almayı düşündüğünüzde, kalitesini ve ihtiyaçlarınızı ne kadar karşıladığını değerlendirmek için kriterler kullanmanız doğaldır.

Aynı şekilde finansal yatırımlar yaparken de en iyi sonuçları elde etmek için bazı temel noktaları göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu nedenle, bu yazıda iyi bir yatırım yapmak için değerlendirmeniz gereken üç ana konuyu ele alacağız: getiri, risk ve likidite.

Başlıklar

İyi Bir Yatırım Nasıl Seçilir?

Kriter 1: Yatırım Getirisi

Getiriler genellikle insanların yatırım yapmayı düşündüklerinde en çok dikkat ettikleri husustur – sonuçta herkes parasının değerlendirilmesini ister.

En iyi getiri oranları genellikle değişken gelirli yatırımlar (hisse senetleri, gayrimenkul fonları, yabancı para birimleri) gibi daha riskli varlıklar tarafından sunulur.

Ancak, bu varlıkların fiyatı daha yoğun dalgalanma eğilimindedir ve varyasyonlara tolerans göstermeyenler için kayıplara neden olabilir. Sabit gelirli yatırımlar daha öngörülebilir ve genellikle daha düşük getiri sunar.

İyi Bir Yatırım Nasıl Seçilir?

İyi Bir Yatırım Nasıl Seçilir?

İyi bir yatırım nasıl seçilir sorusu için cevap olarak aslında ideal olan, sabit getirili ve değişken gelirli varlıklarla çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmaktır. Böylece yatırımlarınızın kombinasyonu gelecekte daha tutarlı bir getiri sağlayacaktır.

Kriter 2: Yatırım Riski

Getiriyi değerlendirmek kadar önemli olan şeyi yani yatırım riskini iyi anlamanız gerekir. Uygulamada risk, getirinin beklenenden az, sıfır veya hatta negatif olma olasılığını temsil eder. Orada risklerin çeşitli türlerde, ama biz iki ana olanları burada durulacak: pazar ve kredi.

Market Riski

Bu en yaygın risklerden biridir ve piyasa koşulları nedeniyle bir yatırımın fiyatlarında dalgalanma olasılığı göz önüne alındığında ortaya çıkar.

Birkaç farklı olay bu riski tetikleyebilir. Bir şirketin hissesiyse, gelirdeki bir düşüş, piyasadaki hisselerinin fiyatını etkileyebilir.

Kriter 3: Yatırım Likiditesi

Daha az alakalı olmamakla birlikte, yatırımların likiditesi genellikle en az gözlemlenen kriterdir. Bir varlığın ne kadar kolay nakde dönüştürülebileceği ile ölçülür.

Örneğin, bir mülkün satılması bir arabadan daha uzun sürer. Aynı şekilde nakde dönüşmesi daha uzun sürebilen yatırımlar da vardır. Dolayısıyla iyi bir yatırım nasıl seçilir sorusu cevaplanırken, bu durum da dikkate alınmalıdır.

İdeal olan her zaman yüksek getiri, düşük risk ve daha fazla likiditeye sahip olmaktır. Bununla birlikte, çoğu durumda, bu avantajlardan bir veya ikisine öncelik vermeniz gerekecektir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status