yandex
Kazançlı Yatırımlar
Kahvaltı Dükkanı Açma Fikri
Yazar: -26 Mart 2020
176

Kahvaltı, günün en mühim öğünüdür. Uzmanlar, sabah kahvaltı yapmanın, bütün günün zinde geçirilmesi amacıyla mühim bulunduğunu, bu amaçla bütün öğünler atlansa bile, kahvaltı yapılması gerekliliğini bilhassa belirtmektedir.

Türk yemek kültüründe kahvaltının ayrı bir önemi vardır. Hatta Van kahvaltısı ve köy kahvaltılarının, ülkemize gelen turistlerce de tercih ettiği bilinir. Genellikle organik mamüllerin bulunduğu sıhhatli kahvaltılar büyük rağbet görmektedir.

Kahvaltı alışkanlığı şahsa ve yaşa göre değişmektedir. Orta yaştakiler daha sıhhatli kahvaltıyı tercih ederken, gençler değişik tatlara yönelmektedir. Bu yüzden gelen müşteriye göre bir analiz gerçekleştirmek ve kahvaltı alışkanlıklarının belirlenmesi gerekir. Yada, çoklu seçim yapılarak her kesime hitap edilebilir.

Kahvaltı Mekanları
Kahvaltı dükkânı; içerisinde kahvaltı uygulanabilecek ya da paket servis olarak da kahvaltınızı almanıza imkân veren işletmelerdir. Bir de yalnızca kahvaltı servislerinin yapıldığı, genellikle tabiat ve deniz manzaralı kahvaltı restoranları bulunmaktadır.

Aileleri ile güzel süre geçirmek, hafta sonunu değerlendirmek ve hele ki tabiat içerisinde, temiz hava ile birlikte kahvaltı gerçekleştirmek isteyenlerin uğrak noktaları, köy kahvaltılarının bulunduğu yerlerdir.

Kahvaltı Dükkanı Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Böyle bir işi kuracağınız mekân seçimi, bu işin en ama en mühim noktasıdır. Şehir merkezine yakın bir

kır kısmı da olabilir, kıyı kenarında bir işletme de olabilir, plazaların bulunduğu bölümde bir işletmede

olabilir. Dikkat edilmesi gereken insanların ulaşımlarının basit bulunduğu ve gereksinimi olan her şeyin tesis içerisinde bulunmasını sağlamaktır. (Tuvalet, kır bölgesi ise çocuklar amacıyla oyun kısmı ve otopark gibi)

İşletmenin büyüklüğü, lokasyonu, amortisman giderleri gibi vb. ana kalemler işyeri kurulumun giderlerini çok ciddi etkileyecektir.

Kahvaltı Dükkanı Açmanın Temel Maliyetleri
İşyeri kurulum işleri amacıyla (vergi levhası- belediye süreçleri) 5.000TL aşağı yukarı tutardır
Ortalama 150 m2 bir işyerine: 4.000 TL kira ödenir. (Şehre göre değişiklık arz eder)
İşyeri dizaynı amacıyla: 20.000 TL para harcanmaktadır
Mutfak ekipmanları amacıyla: 15.000 TL seviyesinde masraf yapılır
Stok mamülleri amacıyla: 5.000 TL seviyesinde ürün alınır. Günlük ve taze mamüller olması olabildiğince mühimdir.
Elbette yalnızca bunlarla da kalmayıp, ilk 3 ay amacıyla ciddi bir reklam çalışması yapılması gerekir.

Kahvaltıcı Açmaya Karar Vermek
Kahvaltı dükkânı açmadan evvel, hangi bölümde kahvaltıcı açacaksanız bir inceleme yapın. Herhangi bir kahvaltı dükkanına müşteri gibi gidin. Müşteri kitlesini, personelin müşteri yaklaşımını, müşterinin personele olan tavırlarını yakından inceleyin.

Yapılan sorunları aklınızda tutun ve bir kıyıya not alın. Bu notlar gelecekte çok işinize yarayacaktır. Hem de o bölümdeki devren satılık ya da kiralık olan bir kahvaltı dükkânı varsa, pek çok maliyetinizi azaltmak açısından, bu işletmenleri değerlendirebilirsiniz. Bunun amacıyla lokasyonu yakından inceleyin ve size ideal ise işletme sahibi ile görüşün. Eğer birey elden acele çıkartmak istiyorsa size büyük faydalar sağlayacaktır.

KAHVALTI SALONUNDA EK GELİR NASIL SAĞLANIR?
Kahvaltı pazarında ek gelir sağlayacak iş modeli, kuşkusuz kahvaltı ardından işletmeyi restoran modeline çevirmek olacaktır. Şayet işletmeniz ve konumunuz idealsa, örnek olarak kırsal bir alanda bu işi yaptığınızı düşünün. Saat 15.00’dan sonra, et-mangal yerine dönüştürülebilir.

Veya büyük kümeler konuk edilerek, bütün gün süresince etkinlik hizmetleri verilebilir. Ek gelir sağlamak amacıyla, kendi ürettiğiniz el emeği reçel, organik sebze ve meyveler, kurutulmuş sebze ve meyveler ve işletmenizi hatırlatacak kupa, havlu, bal ve marmelat gibi mamüllerin satışını yapabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status