yandex
Kazançlı Yatırımlar
Kara Listede Olanlara Kredi Çekme Yöntemi
Yazar: -29 Mart 2020
165

Kara Listede Olanlara Kredi Çekme Yöntemi

İçinde bulunduğumuz devre içerisinde ekonomik sorun çeken pek çok birey bulunmaktadır. Vatandaşların bir bölümü borçlarını ödeyemedikleri amacıyla bankaların kara listelerine alınmakta ve kredi hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar. Bu tazımızda kara listede olanlar amacıyla kredi çekebilme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kara Listede Olunup Olunmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kişilerin kara listede olup olmadıklarını öğrenebilmeleri amacıyla Merkez Bankasına başvurmaları gerekmektedir. Tüketici kredisine müracat edilen bankalara başvuru ederek bir dilekçe aracılığı ile kredi kayıt bürosundan kara listede olunup olunmadığı öğrenilebilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’ndaki borçların bütününün ödenmesi durumunda yurttaşların kara listedeki kayırları 5 yıl içerisinde silinmektedir. Bu proses sonrasında vatandaşlar bankalardan eskisi gibi kredi hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilmektedirler. Aynı vakitte sicil affı ile birlikte de müşteriler bankalardan kredi çekebilmektedirler.

Kredi Notu Öğrenmenin Yolu
Kredi notu müşterilerin bankalardan aldıkları kredi hizmetlerinin ödemelerini saatinde yapmadıklarında ve geciktirdiklerinde kredi notları düşmektedir. Bankalardan kredi çekilebilmesi amacıyla kredi notlarının belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekmektedir. Kredi notu 1500 ile 1900 arasında olanlar bankaların hizmetlerinden rahatça faydalanabilmektedirler. 0 ile 1099 puan arasındakiler ise kredi hizmetlerinden hiçbir şekilde faydalanamamaktadırlar.

Kredi notu findeks üzerinden cüzi miktarda bir ücret ödenerek öğrenilebilmektedir. Ev ya da araba alınırken ve kiralanırken ciddi oranda ehemmiyet arz eden kredi notlarının nasıl yükseltilebileceği de vatandaşlar doğrulusunda merak edilen konulardan biri olmaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?
Kredi sicillerini temizleyerek bankalardan kredi çekip hayalindeki evi, arabayı ya da cep telefonunu satın alabilmek isteyen vatandaşlar kredi sicillerini nasıl temizleyebileceklerini merak etmektedirler. Kara listede olan müşteriler bilindiği üzere bankaların kredi hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar. Kredi sicili temizlenen müşteriler eskisi gibi kredi çekebilmektedir.

Kredi sicili temizlemenin yollarına bakıldığında bireylerin ya borçlarının tümünü kapatmaları ya da ödemelerin aksatılmadan derli toplu şekilde yapılması gerekmektedir. Sicil affı ile kara listede tespit edilen müşterilerin büyük bir çoğunluğunun da sicilleri temizlenmektedir. Borçların tümünün ödenmesi durumunda de borçların kapatılması sonrasında 5 yıl sonra müşteriler kara listeden çıkarılmaktadırlar.

Kara Listede Olanlara Kredi Çekme Yöntemi
Kara listede olan vatandaşlar kredi çekebilmek amacıyla kredi danışmanlık merkezlerine başvurute bulunmalıdırlar. Burada kredi çekmekte zorlanan ya da kara listede tespit edilen vatandaşlara kredi danışmanlığı yapılmaktadır. Kredi danışmanlığı kapsamında müşterilerin finansal halleri göz önünde bulundurularak borç aktarma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde hareketlerini devam ettiren 29 banka içerisinden hangi banka üzerinden ne kadar kredi alınabileceği tarafında bir analiz yapan bu danışmanlar ideal faiz oranları altında tercih edilmesi gereken bankaları belirlemektedir. Danışmanlık şirketine giden müşterilerin kredi istekleri olabildiğince kısa bir vakit içerisinde ehemmiyete alınmakta ve işlemler başlatılmaktadır.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar
Bilindiği gibi kara listeye alınan vatandaşlara bankalar kredi verme konusu ile ilgili olabildiğince çekimser davranmaktadırlar. Aynı vakitte kredi notu 0 ile 1099 arasında olan müşteriler de nerdeyse hiçbir banka üzerinden kredi çekememektedirler. Fakat kredi sicili sorunlu olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır. Aktifbank kredi sicili sorunlu olanlara kredi veren bankalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aktifbank’ın N Kolay Kredi kampanyası ile sicili sorunlu olan müşteriler bile kredi çekebilmektedirler. Aktifbank müşterilerine %3,40 seviyesinda faiz oranları sunmaktadır. 3 yıl vade opsiyonuna yapılan %3,40 seviyesindaki faiz seviyesi altında anında kredi çekilebilmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status