Kazançlı Yatırımlar
Kasko Değeri Listesi Neye Göre Belirleniyor?
Yazar: - 24 Mart 2022
29
0

Kasko yaptırmak isteyenler için en önemli soruların başında kasko değer listesinin nasıl belirlendiği geliyor. Kasko değer listesi ya da kasko fiyatları en temel olarak seçilen teminatlara göre belirleniyor ancak bunun yanında ek özelliklere de dikkat ediliyor.

Başlıklar

Kasko Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Kasko fiyatları öncelikle kasko kapsamında bulunacak teminatlara, aracın yapısına ve sıfır ya da ikinci el olmasına, hasar geçmişine bakılarak sigorta firmaları tarafından belirleniyor. Araçta örneğin hasar bulunmuyorsa bu durumda hasarsızlık indirimi denilen bir indirim de uygulanıyor ve böylece daha düşük fiyatlardan kasko yaptırılabiliyor. Ayrıca kimi sigorta şirketleri aynı zamanda birden fazla aracın kasko yapılması durumunda da özel indirimler sunabiliyorlar. Bu bakımdan bir arkadaşınız, eşiniz ya da sevgiliniz ile kasko yaptırmanız daha uygun fiyatlardan kasko yaptırmanızı sağlayacaktır.

Kasko Değeri Listesi Neye Göre Belirleniyor?

Kasko Değeri Nedir, Nasıl Belirlenir?

Kasko yapılacak araçlar için kasko değeri önem taşıyor. Kasko değerinin oluşturulmasında temelde birkaç nokta kriter kabul ediliyor. Özellikle aracın marka, model ve üretim yılı değeri tayin eden en önemli etmenler olarak öne çıkıyor. Bunun yanında aracın ortalama piyasa değeri de hesaplamaya katılıyor. Bu bakımdan model, marka ve üretim yılının yanında güncel piyasa değeri kasko sigortasının üst limitini ve yapılacak ödemeyi de belirlemektedir.

Araçların değerleri ise her zaman değiştiği için bu durumda da aylık düzenli olarak yeni kasko değer listesi sunuluyor. Bu listeler takip edilerek araçların güncel piyasa değerleri hakkında fikir sahibi olunması mümkündür. Bunun yanında Türkiye Sigortalar Birliği internet sitesi üzerinden araç hakkında arama yapılarak yine aracın değeri öğrenilebilmektedir.

Araçlar İçin Değer Nasıl Belirleniyor?

Kasko sigortası fiyatlarının hesaplanmasında yapılmakta olan işlem aylık olarak yayınlanan ve tüm araçların modellerini ve yaşlarını kapsayarak onların piyasa değerlerini söyleyen kasko değeri listesi olduğunu belirtmiştim. Bu kasko değer listesi de temel alınarak kasko sigortasının fiyatı üzerine araç sahibi tarafından talep edilen ek teminatlar dahil edilerek poliçe tutarı belirlenmiş oluyor.

Kasko değer listesinin oluşturulmasında ise kapsamlı bir fiyat araştırılması yapılıyor. Yeni ve ikinci el araçlar için değişik koşullar izleniyor. Yeni araçlar için üretici ve ithalatçı firmalardan temin edilen fiyat listesi kullanılıyor ve böylece satış fiyatı net olarak saptanabiliyor. Ayrıca bu firmaların internet siteleri, süreli yayınları da incelenmektedir. İkinci el araçlar için ise ikinci el araç satışı yapan internet siteler, gazetelerin ilgili ilanlar bölümü ve galericiler esas alınmaktadır.

Kasko araç değer listesinde bilinmesi gereken bir konu ise bu listeye 15 yaşından küçük olan araçlar dahil edilmektedir. 15 yaşından büyük olan araçlar listede yer almazlar. Her ay sürekli olarak liste güncellendiğinden kasko yaptırmak için acele edilmesini de tavsiye ederim. Bu sayede fiyat artışına yakalanmadan kasko yaptırmak mümkün olacaktır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status