yandex
Kazançlı Yatırımlar
Katılma Hesabı Nedir ?
Yazar: -14 Nisan 2020
181

Katılma hesabı yazımızda sizlere bunun ne olduğunu anlatacağız. Hem birikiminizi bir bankada güvenliğini sağlamak hem de faizsiz bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız; katılma hesabı tam size göre. Katılma hesabı nedir ve finansal hayatınıza ne gibi katkıları vardır, bunu eş güdümlü öğrenelim.

Katılma Hesabı Nedir ?
Katılma hesabı, kar – zarar ortaklığı içerisinde ilerleyen ve faizsiz bankacılık hizmeti yayılan bir hesap türüdür. Bu hesaba para yatıranların paraları ticaret, endüstri ve hizmet sektörünün finansmanında kullanılır. Ardından da kar-zarar ortaklığı kapsamında getiriler paylaşılır.

Yani diyelim ki 10.000 lira paranız var. Ve paranızı faizsiz bankacılıkta kullanmak istiyorsunuz. Birikiminizi katılma hesabına yatırdığınız anda paranız süratli bir şekilde değerlendiriliyor. Bu değerlendirmenin içerisinde hizmet sektöründen endüstriye kadar katılım bankalarının finansman sağladığı değişik sektörler var.

Katılma hesapları faizsiz bir bankacılık ürünü olmasından kaynaklı size kar garantisi sunmaz, para çalıştırılır ve zarar-kar haline göre getiriler bölüştürülüyor. Yatırdığınız paraya, belli bir oranda kar payı veren bu hesap, pazar oranında getiri sağlıyor.

Katılma hesabının vadeli hesaplardan farkı nedir?
Katılma hesabının en mühim değişikliği faiz uygulamasının olmaması. Paranızın faizsiz bankacılık ilkelerine ideal işletilmesinden sonra getiriyi öğreniyorsunuz. Yatırımcının vade sonucunda ne kadar kar edeceğine dair bir veri paylaşılmıyor. Yani getiri vade başında değil, vade sonucunda belli oluyor. Yatırımcı kara da zarara da katıldığı para kadarıyla ortaktır. Vade sonucunda getiriden vergi kesildikten sonra açtığınız katılma hesabı çeşidine göre banka ile paylaşım yapıyorsunuz.

Katılma Hesabı Zarar Eder Mi?
Kâr-zarar sistemine dayanan bu hesap türünde zarar etme olasılığınızın da olduğunu belirtmemiz gerekir. Piyasada işletilen paranızın zarar etmesi halinde rastgele bir kazanç elde edemezsiniz. Bankanın paranızı işletmesi ile alakalı kâra ortak olduğunuz gibi zarara da ortak olmuş olursunuz. Zarar halinde, hesaba yatırdığınız ana para eksilir.

Katılma Hesabı Nasıl Açılır?
Birikimlerinizin değerlenmesini sağlamak amacıyla şu bankalardan katılım hesabı açtırabilirsiniz:

-Kuveyt Türk
-Ziraat Katılım
-Vakıf Katılım
-Türkiye Finans
-Albaraka Türk

Bu bankaların çevrimiçi müracaat kanallarını kullanarak ya da şubelerini ziyaret ederek katılma hesabı açtırabilirsiniz.

Bu yazımız hoşunuza gittiurse sosyal medyada paylaşabilirsiniz ve kazançlı yatırımlar sitemizde bunun gibi bilgi verici yazılara ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status