yandex
Kazançlı Yatırımlar
Kira Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir?
Yazar: -10 Ağustos 2020
126

Kira sözleşmesi hem mal sahibi hem de kiralayan kişinin karşılıklı olarak haklarının korunması için yapılmış olan sözleşmedir. Bu sözleşmede bütün maddeler açık bir şekilde yer almalıdır. Bu sayede ileride yaşanacak olan herhangi bir anlaşmazlığın önüne geçilmiş olur. Mal sahibi ve kiracı kiralama ücreti, kira artışı gibi kriterleri bu sözleşme sayesinde garanti altına almış olur. Sözleşmenin hükümleri altına atılan imza iki taraf için bağlayıcı olmuş olur.

Kira sözleşmeleri genellikle bir yıllık olup daha uzun süreli olması durumunda sözleşmede tarih açık olarak belirlenmelidir. Kira sözleşmesinde tarih belirlenmemiş ise 1 yıllık olarak kabul edilir.

Kira sözleşmesinin süresi olmadan iptal edilmesi durumunda iki tarafında karşılıklı olarak hakları bulunur. Örneğin kira sözleşmesinin süresi dolmadan kiracı tarafından iptal edildi ise sözleşmede yer almıyorsa mal sahibi geri kalan ayların kirasını isteme hakkına sahiptir. Kısacası sözleşmeyi iptal ettiğiniz andan itibaren mal sahibi sizden kiranın geri kalanını talep edebilir.

Kiracının Kira Sözleşmesini İptal Edebilmesi

Kira sözleşmesinin iptalinde kiracının haklı sebepleri varsa taşınmaz sahibi hiçbir şekilde hak talebinde bulunamaz. Taşınmazın su, elektrik ve doğal gaz aboneliği gibi abonelikleri bulunmuyorsa ya da kiracı herhangi bir sebeple bu aboneliklerden yararlanamıyorsa hiçbir ödeme yapmadan taşınmazı boşaltma hakkına sahiptir.

Kiralanmış olan taşınmazın oturulmasını engelleyecek şekilde hasarlı olması, kiralama süresi içinde kiracıyı rahatsız edecek şekilde tadilat yapılması gibi nedenler kiracının sözleşmeyi iptal etmesi için haklı sebepler arasındadır. Ev sahibinin de kiranın 3 ay geç yatırılması veya yatırılmaması gibi haklı sebepleri vardır.

Kiracının Kira Sözleşmesini İptal Edebilmesi İçin Gerekli Durumlar

Kiracının kirayı iptal etmesi için yasal sebep gösterme zorunluluğu vardır. Kiraladığı taşınmazın sağlık koşulları için olumsuz sonuçlar yaratması, kiralanan mülkün kiralanmaya uygun olmamasının sonradan ortaya çıkması gibi durumlar yasal sebepler arasındadır.

Eğer kiracı yasal bir sebep göstermeksizin mülkü boşaltmak istiyorsa mülk sahibi geri kalan ayların kirasını isteme hakkına sahiptir. Mülkü kiralayan kişi sözleşmenin dolmasına 15 gün kala kira sözleşmesinin tekrardan yenilenmesi için haber vermelidir. Aksi durumda sözleşme otomatik olarak yenilenir ve kiracı 1 yıl daha sözleşmeden sorumlu tutulur.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status