Kazançlı Yatırımlar
Koin Yakma İşlemi Nedir?
Yazar: - 18 Şubat 2022
47
0

Koin yakma işlemleri koinlerin kalıcı olacak şekilde dolaşımdan çıkarılmasıdır. Bu işlemin en temel amacı ise piyasada olan toplam arzın düşürülmesidir. Ancak bu işlem sadece kripto para piyasasında yapılabilen bir işlemdir. Çünkü reel para piyasalarında bunu uygulamak mümkün değildir. Koin yakma işleminin yapılmasını isteyen yatırımcılar, hesaplarındaki koinlerden ne kadarını yakmak istediğini belirtirler.

Ardından bu talep teyit edildikten sonra işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu işlem aynı zamanda kurumlar tarafından da talep edilebilmektedir. Böylelikle toplu olarak koinler yakılmaktadır. Yakma işleminin gerçekleşmesi sonucunda piyasa dengesi sağlanmaktadır. Bu sayede dolaşımda olan koinlerin miktarı kontrol altına alınabilmektedir.

Koin Yakma İşlemi: Binance Örneği

Koin yakma nedir sorusunun daha anlaşılır olabilmesi için örnek olarak Binance üzerinden anlatım yapacağız. Bu açıdan Binance, akıllı sözleşme fonksiyonu olan yakma fonksiyonlarını kullanarak düzenli olarak koin yakımı etkinliklerini düzenlemektedir. Burada düzenlenen etkinlikler, yayınlanan BNB miktarının yarısı yok edilene kadar gerçekleştirilmektedir. Yakılacak olan koinlerin miktarı, borsada yapılan son 3 aydaki işlemlerin sayısına göre belirlenmektedir. Diğer bir deyişle, her çeyrekten sonra, ticaret hacminin toplamına göre BNB yakılmaktadır. Binance’nin coin yakması ile birlikte gerekli olan fiyat hedefleri tutturulmaktadır. Bunun onucunda ise piyasada denge sağlanmaktadır.

Coin Yakma İşlemleri Nasıl Çalışır?

Koin yakma yapımı için yapılacak ilk işlem, koine sahip olan kişilerin, bir miktar belirleyerek koin yakma talebini belirterek, yakma fonksiyonu istemektedir. Sonrasında akıllı sözleşme, bu talepte bulunan kişinin cüzdanında bulunan koinlerin ve belirtilmiş olan koin miktarının geçerli olduğunu doğrulamaktadır. Bu açıdan sadece pozitif sayılar geçerlidir. Örneğin 0 ya da -6 gibi sayılar geçerli sayılmamaktadır. Bu açıdan talepte bulunan kişinin yeterli koini yoksa veya sayı geçerli değilse yakma işlemleri gerçekleştirilemez. Ancak gereklilikler karşılanıyorsa, ilk olarak koinler cüzdandan düşürülür. Sonrasında toplam koin miktarı güncellenir ve koinlerin yanması gerçekleşir. Eğer bu işlem başlatılırsa, koinler kalıcı olarak yok olacaktır. Bundan dolayı geri getirmek imkansızdır. Koin yakma işlemi tüm bu kapsamda kripto piyasalarının işlemesi adına büyük önem taşımaktadır. Ancak belirtildiği gibi her koin için yakma işlemi yapılmayabilir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status