yandex
Kazançlı Yatırımlar
Konut Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Yazar: -25 Mart 2020
168

Günümüz ev fiyatlarına baktığımızda, asgari ücretli bir vatandaşın para biriktirerek ev sahibi olması imkânsızdır. Yani bunu söylemek çok üzücü lakin hal bu türdir. Asgari ücretle çalışanları geçtim asgari ücretin üstünde çalışan şahıslar bile ev sahibi olmakta zorlanmaktadır. Kiralarda oturmak yerine ev sahibi olmayı tercih eden şahıslara çözümler üretilmiştir. Bu çözümlerin amacıylade de en çok tutulanı bankaların tanıttığı konut kredisi seçeneğidir. Ev sahibi olmak amacıyla şuanda en yoğun tercih banka kredileridir.

Bankaların müşterilerinin greksinimlerini öneme alması neticesinde konut üstüne de el atmışlar ve konut kredilerini çıkarmışlar. Son vakitlerde bilhassa konutlarda artan fiyatlar, gecekondulaşmanın yavaş yavaş kalkması ve daha iyi evlerin, apartmanların, rezidansların yapılması konut fiyatlarının da artışına namacıyla olmuştur. Bu hal ise ev sahibi olmak isteyenleri zorlamaktadır. Durum bu tür olunca insanların bankalara olan umutları artmış ve konut üstüne verdikleri kredi alternatiflerini değerlendirmeye başlamıştır.

Özellikle 2007 senesinde mortgage uygulamasının yasallaşmasıyla eş güdümlü, ev kredileri üstünde daha değişik alternatifler doğmuş ve vatandaşlar amacıyla avantajlı haller meydana çıkmıştır. Bu sayede daha düşük aylık ödeme tutarlarıyla eş güdümlü, kira öder gibi ev sahibi olmanın önü açılmıştır. Bununla eş güdümlü bankaların yanısıra değişik finansal kuruluşlar da ev konularında detaylı alternatiflerle meydana çıkmıştır. Ancak genellikle insanlar amacıyla en itimat edilir olarak bankalar görülmüş ve kredi tüketimi hususu ile ilgili bankalara müracaatlmuştur.

Konut Kredisi Nedir?
Bankaların, müşterilerine ev alabilecek şartlarda hizmet sunmalarını istemesi üstüne meydana konut kredileri çıkar. Ev satın alabilmek ve bunun amacıyla konut kredisi kullanmak isteyen şahıslar, bankaların detaylı incelemelerine girer. Aynı vakitte da satın alıncak evin, krediye ideal olması gereklidir. Çünkü bankalar verecekleri para karşılığında, borcun zamanı tamamlanana kadar evi ipotek olarak tutarlar. Borcun ödenmemesi halinde da bankalar verilen hizmetin karşılığını bu ev ile kapatırlar. Bankalarında büyük paraları müşterilerine güvenerek vermesi, bu türce daha basit olmaktadır. İnsanlarda bu sayede ev almada zorlanmıyor ve ödemeleri bittikten sonra evin tam olarak sahibi oluyor.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?
Şimdi konut kredilerinin birtakım bilhassari vardır. Bunları bilmeden işlemlere başlamak sizi hatalı yönlendirebilir. Öncelik ile konut kredisi şahıslara evin ipotek olması şartıyla verilir. Yani aldığınız ev bankanın size kredi vermesiyle ipotek edilir ve daha sonra tüketimi bu şekilde gerçekleştirilir. Durum bu tür olunca da kefil istenmez. Çünkü burada bankaların müşteri üstünde ki kefili satın alıncak olan evdir. Bunun yanısıra banka kredi verilen bireylerin işlemiş hallerını da inceler. Yani burada da kredi skoru döneme girer. Bankalarda tespit edilen kredi notunuzun yüksek olması ve işlemişte bankalarla sıkıntılarınızın bulunmaması önemlidir.

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?
Artık bildiğiniz gibi konut kredisi alınan evin ipoteğiyle mümkündür. İpotek hususu olabildiğince önemlidir. Kredinizin geri ödemesi hususu ile ilgili yaşadığınız sıkıntılar neticesinde, bankanın eve sahip olması mümkündür. Bu yüzden geri ödemelerinizi bunları öneme alarak planlamanız önemlidir. Konut kredilerinin vadeleri genellikle 5 ile 10 sene arasındadır. Uzun dönemler bulunduğu amacıyla her bireyin ödeyebileceği alternatifler mevcuttur. Sizde aylık gelir gider planlamanızı yaparak ev krediniz amacıyla ayırabileceğiniz taksiti hesaplamalı ve işlemlerinizi buna göre oluşturmalısınız.

Kredinizi kullanmadan evvelce ise bankaların incelemelerini gerçekleştirmek ve karşılaştırmak da önemlidir. Faiz oranı, komisyon, masraf bakımından araştırmalısınız. Aynı vakitte bankalarda tespit edilen kredi notunuzu öğrenmeden de müracaat yapmamanız çok önemlidir. Çünkü kredi notunuz düşük olursa krediniz onaylanmaz ve ev alamazsınız. Bu yüzden evvelce notunuzu denetim etmeli ve düşükse artması amacıyla alternatifleri değerlendirmelisiniz. Sonuç olarak başvurduğunuz kredinin sonucunun olumlu olma olsılığı daha yüksektir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status