Kazançlı Yatırımlar
Kredi Başvurusu Neden Reddedilir ?
Yazar: - 03 Şubat 2021
233
0

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Yaşamımız boyunca maddi anlamda birçok sorunla karşılaşıyoruz. Şimdi sizlere kredi başvurusu neden reddedilir, kredi başvurusu neden onaylanmaz neden iptal edilir gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Bazen bir yatırım için bazen de ihtiyaçlarımız için paraya ihtiyaç duyabiliyoruz. Maddi imkanlarımız ihtiyaçlarımıza yetmediğinde çoğunlukla bankalara kredi başvurusunda bulunuyoruz. Ancak yapılan kredi başvurusu kimi zaman reddedilebiliyor. Burada da akıllarımıza kredi başvurusu neden reddedilir sorusu geliyor.

Kredi Başvurusunun Onaylanmama Nedenleri

Yapılan kredi başvurusunun onaylanmaması için birçok neden olabilir. Ancak temel nedenlerini sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Gelirinizin yeterli olmaması
  • Kredi başvurusunda eksik veya yanlış bilgiler vermeniz
  • SGK kaydınızın olmaması
  • Kredi notunuzun düşük olması

Gelirinizin Yeterli Olmaması

Yüksek ücretli taksitler ekseninde düşük ücretli maaşlar kredi başvurusunda istisnalar haricinde reddedilmeye mahkumdurlar. Sizler, bankalar tarafından aylık gelirinizin %50’sine kadar kredi alabilirsiniz. Maaşınız 3000 TL ise 1500 TL’ye kadar kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Aylık maşınızın %50’sinin üzerine denk gelen kredi başvurularınız reddedilir.

Ayrıca kredi notu yükseltme hakkında bilgi almak için bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Eksik Veya Yanlış Bilgiler Vermeniz

Kredi başvurusu sırasında bankaya sizden istenen belge ve bilgileri, eksik veya yanlış vermeniz durumunda başvurunuz reddedilebilir. Örneğin; aylık 1000 lira maaş alıyorsanız ancak başvuru sırasında sizden istenen maaş bilgisini 2000 TL olarak girerseniz başvurunuz reddedilir.

Siz de en düşük faizli krediler için sitemizi takip etmeye devam edin.

SGK Kaydınızın Olmaması

Kredi başvurularının en fazla reddedilme nedenlerinden biri SGK kaydının olmamasıdır. Yasal olarak çalışması olmayan, yani bir işyerinde sigortası, BAĞ-KUR kaydı veya emekliliği olmayan kişilerin kredi çekebilmesi istisnalar haricinde mümkün değildir.

  • Bankaların genel olarak SGK kaydında aradığı özellikler şöyledir:
  • Başvurulan kredi miktarının SGK kaydındaki gelirin tutarı ile oranlı olması gereklidir.
  • İş yerlerinde son 3 aydır kesintisiz çalışmış ve en az 1 yıldır sigortalı olmaları gerekmektedir.
  • Vergi levhasına sahip biri kredi çekiyorsa açılış üzerinden 1 yıl geçmiş vergi levhası kabul edilmektedir.

Kredi Notunuzun Düşük Olması

Bankaların kredi başvurunuzu reddetmelerinin en büyük sebeplerinin başında kredi notunuzun düşük olması gelir. Kredi notunuzun belirlenmesinde birçok neden olsa da başlıca nedeni ödeme düzeninizdir. Özellikle ihtiyaç kredisi için kredi notunuz düşükse, kredi almanız çok zordur.

Sizler için kredi başvurusu neden reddedilir, kredi başvurusu neden onaylanmaz, kredi neden iptal edilir gibi soruların cevaplarını açıkladık, umarım faydamız dokunmuştur. Unutmayın ki kredi başvurusu için bir çok yöntem vardır ve sms ile kredi başvurusu da bu yöntemlerden biridir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status