yandex
Kazançlı Yatırımlar
Kredi Borçları Arttı, Vatandaş Batıyor
Yazar: -09 Eylül 2020
135

Vatandaş borca battı. Kredi borçları aldı başını gidiyor. Son dönemdeki olumsuzluklar vatandaşları kredi çekmeye zorladı ve kredi çeken kişi sayısı belli oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin açıkladığı rakama göre, Bireysel kredi kullanan birey adedi son bir senede 900 bin birey artarak kredi borcu olan birey adedi 33,2 milyon oldu.

Ekonomi yönetimi, salgın sürecinde vatandaşı borçlandırarak ekonomiyi canlandırma politikalarının oluşturduğu hatalar büyüdükçe bu anlayıştan vazgeçmeye başladı. Bu kapsamda yeni bir karar yayımlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), tüketici kredilerine dair genel vade sınırını 60 aydan 36 aya indirdi.

Hatırlanacağı gibi Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) da son toplantısında bireysel kredilerin kuvvetli seyrettiğini söylerken bilhassa enflasyon konusu ile ilgili şu vurguyu yapmıştı:

“Salgına bağlı birim maliyet artışlarına ek olarak döviz kuru ve kredilerde yaşanan ilerlemeler talep yönlü dezenflasyonist tesirsi sınırlamakta ve çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözleniyor.”

 

Konut Kredisi ve Taşıt Kredisi Artış Gösterdi

BDDK’nin 28 Ağustos tarihli bilgilerine göre, bireysel kredi kartı dahil toplam tüketici kredileri, mühim faiz indirimlerinin yapıldığı haziran ayından bu yana yüzde 21.4 artarak 783.9 milyar liraya ulaştı.

“Konut”, “taşıt” ve “gereksinim” kredilerini içine alan tüketici kredileri ise yüzde 21.3 artarak 656.5 milyar TL oldu. Bu kredilerde son 1 senelik artış da yüzde 60.5. Bu faiz indirimleri, bilhassa konut ve taşıt kredileri üstünde tesir yaptı.

28 Ağustos itibarıyla konut kredisi hacmi, geçtiğimiz haziran ayı başına kıyasla yüzde 29.8, son bir senede ise yüzde 51.5 artarak 274.3 milyar liraya yükseldi. Taşıt kredisi hacmi ise haziran ayına kıyasla yüzde 41.9, son bir senede da yüzde 73.5 artarak 10.1 milyar liraya ulaştı.

İhtiyaç kredisi artış ise bilhassa salgının ekonomik tesirsinin yoğunlaştığı mart ayı ardından başladı. Yine 28 Ağustos itibarıyla gereksinim kredisi hacmi haziran ayına kıyasla yüzde 15.3, son bir senede yüzde 67.5 artarak 372.1 milyar TL oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin bilgilerine göre, haziran sonu itibarıyla 33 milyon 169 bin vatandaşımızın bireysel kredi borcu var.

Borçlu birey adedi geçtiğimiz senenin aynı devresine kıyasla 1 milyon 850 bin, Mayıs 2020’ye kıyasla da 356 bin birey arttı. Bu kapsamda birey başına ortalama bireysel kredi borcu da son bir senede 17 bin 572 liradan 22 bin 87 liraya yükseldi.

Peki siz pandemi döneminde kredi başvurusu yaptınız mı ? Yorum yaparak konu hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ve kazançlı yatırımlar sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status