Kazançlı Yatırımlar
Kredi Çekmek İçin Puan Kaç Olmalı
Yazar: - 03 Ocak 2022
48
0

Kredi çekmek için puan kaç olmalı sorusu, pek çok banka müşterisinin sık sık sormuş olduğu sorulardan bir tanesidir. Kredi çekebilmek için bankalar müşterilerinden bir takım şartlar istemektedir. Çünkü, bankaların müşterilerinin güvenilir olduğuna, kredi borcunu zamanında geri ödeyebileceğine dair kanıtlara ihtiyacı vardır. Bu kanıtlardan bir tanesi de kredi puanıdır.

Başlıklar

Kredi Notu Nedir

Kredi notu ya da kredi puanı, banka müşterilerinin kredi kullanımı, kredi kartı kullanımı gibi bankacılık işlemlerine göre hesaplanan bir Findeks notudur. Bu not sayesinde müşteriler kredi alabilmektedir. Bu nedenle kredi notu, borç almak isteyen kişiler için son derece önemlidir.

Kredi notunun hesaplanmasında şu noktalar dikkate alınmaktadır:

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları. Bu unsur kredi notunun %35’ini oluşturmaktadır. Kredi borçlarının ödenmesine, borçlarını ne hızda ve vadesi dolmadan ödenmesine göre kişilerin kredi notu hesaplanabilmektedir.
  • Borç durumu ve mevcut hesaplar: Banka kart limitleri, borç olup olmaması gibi durumlar da kredi notunun bir diğer %35’lik kısmını oluşturmaktadır.
  • Kredili ürün açılışları: Yeni alınan krediler %11’lik bir kısmı oluşturur.
  • Kredi kullanım yoğunluğu: Düzenli bir şekilde ödeme yapan kişiler, kredi kullanım sıklıklarına göre kredi notunu %10 şekilde pozitif etkileyebilir.
  • Bankaların kendi belirledikleri farklı unsurlar da kalan %9’luk kısmı oluşturmaktadır.
Kredi Çekmek İçin Puan Kaç Olmalı

Kredi Çekmek İçin Puan Kaç Olmalı

Kredi Çekmek İçin Puan Kaç Olmalı

Kredi çekmek için puan kaç olmalı sorusuna yanıt verebilmek için kredi puan sisteminden de kısaca söz etmek gerekir. Kredi notu 0 – 1900 arası bir puan olarak belirlenmektedir. Kredi ile herhangi bir işi olmamış bir kişinin kredi notu 0 olmaktadır. Daha sonra ödenilen borçlar, alınan krediler gibi faktörlere göre kredi notu şekillenmektedir.

Kredi notunda 5 farklı kategori bulunmaktadır. Bunlar:

0 – 699 En Riskli

700 – 1099 Orta Riskli

1100 – 1499 Az Riskli

1500 – 1699 İyi

1700 – 1900 Çok İyi şeklindedir.

Bankalar genel olarak 1500 ve üzeri kredi notu olan kişilere kredi verebilmektedir. Kredi çekmek için puan kaç olmalı sorusuna ek olarak şunu da söyleyebiliriz ki; bazı bankalar orta ve az riskli kişilere de kredi verebilmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status