Kazançlı Yatırımlar
Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir Miyim?
Yazar: - 26 Ağustos 2020
335
0

Kredi acil nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak amacı ile başvurduğumuz bankacılık ürünüdür. Kredi gecikmem var dediğinizde paraya sıkışmışsınız demektir. Birçok kişi çeşitli sebeplerden dolayı günümüzde bu kredileri kullanıyor. Kredi kullanırken bankaların uygulamış oldukları bir takım kriterler bulunuyor. Bu kriterler bankalara göre değişse de genel hatları itibari ile aynıdır.

Kredi Gecikmeleri Kredi İçin Sorun mu?

Kredi kullanırken bankalar ilk olarak kredi notunuzu sorguluyor. Bu nota göre de müşteriler ile kredi ilişkisine girip girmeyeceklerine karar veriyorlar. Kredi notu en çok kredi gecikmelerinden etkilenmektedir. Gecikme yaptığınız anda kredi notu olumsuz etkilendiği için bankalardan kredi almanız zorlaşacaktır.

Gecikmede Kredi Varken Yeni Kredi Almak

Bir bankadan kullandığınız kredi gecikmedeyse ve yeni bir kredi talep ediyorsanız öncelikli olarak kredinizin olduğu bankaya gitmelisiniz. Bazı bankalar gecikme kredileri kullandırabilmektedir. Kullandırdıkları kredi tutarından önce gecikme tutarlarını tahsil ederek kalanı size kullandırtmaktadırlar.

Bu şekilde bir uygulama yapan birçok banka bulunuyor. Bazı bankalar da önce kredi gecikmenizi gidermenizi istiyorlar ve sonrasında kredi başvurusunda bulunmanızı istiyorlar.

Bu nedenle birçok kez başvuru yapmak yerine önce banka ile görüşerek detaylı bilgi almalısınız. Çünkü çok başvuru yapmanız da kredi puanınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Maaş aldığınız banka da bu durumda en mantıklı alternatif olabilmektedir.

Ayrıca kredimi iptal ettirmek için ne yapmalıyım derseniz de bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Maaş aldığınız banka ödeme konusunda size diğer bankalardan farklı yollar sunabilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak başvuru bankanız maaş bankanız olmalıdır.

Kredi Gecikmelerinizi Ay Sonu Olmadan Kapatmaya Çalışın

Kredi notu her ayın son haftası güncellenmektedir. Kredi gecikmeniz varsa bu durumu ay sonu olmadan gidermeye çalışırsanız kredi notunuza olumsuz yansıması olmayacaktır. Kredi gecikmelerinizi sürekli hale getirirseniz bu durumda bankalar gözünde güvensiz posizyonda olacağınızdan böyle durumlarda kredi almanız da güçleşecektir.

Yaptığınız her gecikme ay sonunda güncellendiği için bu durumda yaptığınız gecikmeler bütün başvurularınızı olumsuz etkileyecek ve kredi almanız daha da güçleşecektir. Kredi başvurularında en mantıklı yol bir gecikme olmadan başvuruyu yapmanızdır. Başvuruların çok olması da kredinizi riske sokmaktadır. Aldığınız her ret cevabı kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız en mantıklı yoldur.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status