Kazançlı Yatırımlar
Kredi Kartı Alamıyorum Çözümü 2020
Yazar: - 31 Ağustos 2020
507
0

Kredi kartı alamıyorum dediğinizde aslında bunun çözümü çok basittir. Kredi kartınız mı yok yoksa kredi kartı alamıyor musunuz ? Çözümü çok kolay. Kredi kartı alamıyorum, maaş aldığım banka kredi kartı vermiyor, borcum yok ama kredi kartı alamıyorum, kara listeye mi girdim gibi Bütün sorularınızı sizler amacıyla araştırdık ve derledik. Bütün merak ettiklerinizi bu yazıda öğreneceksiniz ve neden kredi kartı alamadığınızı çözeceksiniz.

 

Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı alabilmek amacıyla bankaya başvurduğunuz vakit ya da banka kredi kartı öneriyi ettiği vakit başvurularınız reddedilebiliyor. Bunun sebebi kredi kartı edinmek amacıyla bankanın birtakım kıstaslara sahip olmanızın beklenmesidir.

İlk olarak 18 yaşından büyük olmanız gerekir.  Bu halde 18 yaşından küçükseniz aile bireylerinizin başvurması halinde kredi kartınız olabilir.

Bir başka etken, gelir belgesidir. Gelir belgesine sahip değilseniz maalesef kredi kartı isteğiniz onaylanmayacaktır. Bunun sebebi ise bankanın geliri görmesi ve verilen kredi kartının ödeneceğine dair bir itimat bağlamasıdır.

Aylık ödemeler bankalar amacıyla çok önemlidir. Sizin sicilinizi ve kredi puanınızı etkiler banka ise borçlu olarak size olan itimatini kaybetmiş olur. Bu halde kredi kartı alabilmek amacıyla sicilinizi temizlemeli, gelir halunuzu beyan etmeli, ödenmemiş faturalarınızı ödemeli, asgari oranından çoğunu ödeyin, sigortanıza ilgi edin ve üst limit dışında olmamaya özen gösterin,  dilediğiniz kart limitinin gelir seviyenizle aynı derecede bulunduğuna ilgi edin, sık sık kredi kartı müracaatı yapmayın. İlk olarak maaş bankanızdan kredi kartı talep edin ve bekleyin bu prosedürlerden sonra kart isteğiniz büyük bir olasılık ile kabul edilecektir.

Ayrıca kredi kartıyla banka kartı arasındaki fark nedir derseniz de bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Maaş Aldığım Banka Kredi Kartı Vermiyor

Maaş aldığınız bankadan kredi kartı başvurunuz olumsuz cevabını mı veriyor?, Bunun sebebi bankanıza rastgele bir gelir belirtmediğinizden kaynaklıdır. Bankalar genel olarak maaş müşterilerine kredi kartı verme zorunluluğu koşulu koyar. Vermiş bulunduğu kredi kartlarına ise ”aidatsız kredi kartı” adı verilir.

Şayet siz buna karşın maaş aldığınız bankadan kredi kartı alamıyorum diyorsanız sebepleri şunlardır;

 

  • Kredi kartı üst limitine takılmış olabilirsiniz (örneğin; 4.000 TL maaşınıza 13.000 TL kredi kartınız varsa maaş üstlüğü yer alır ve halde kredi kartı alamazsınız.),
  • Başka bir kredi kartınız varsa ve maaş limitinizin üstünde ise gene üst limite takılabilirsiniz,
  • Kırmızı kalem yemiş olabilirsiniz.

Şayet bu halleri yaşamıyorsanız, kesinlikle çalıştığınız firmaya maaş aldığınız bankadan kredi kartı alamadığınızı belirtin. Firma size sözleşme üstünden kredi kartı almanız amacıyla yardımcı olabilir.

 

Borcum Yok Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bankalardan kredi kartı alamamanız gerçekte borcunuz ile pek çok bağdaşmaz. Çünkü bankalar borcu olan müşterisini sever, tabii borcunuzu saatinde ödediğiniz takdirde. Şayet hiç bir banka ile şimdiye kadar bir ilişkiniz olmadıysa kredi kartı almanız biraz zor olabilir.

Bunun sebebi banka hem referans göremediği amacıyla hemde hesaplarınızda bir hareket görmediği amacıyladır. Bankalar, hesapta banka ödemesi, kredi ödemesi ya da havale EFT gibi değerleri ele alır.

Örnek olarak nasıl tanımadığımız birine borç vermiyorsak bankada olaya bu yönden bakarak hesaplarınızda hareket görmediği amacıyla size kredi kartı vermeyecektir. Peki çözüm nedir? birlikte inceleyelim.

Bu konuda kredi notu da önem taşımaktadır.

Kendinize bir mevduat hesabı açın ve o bölgeye sık sık ara girişi yapın ve geri çekin. Ya da hesaplarınıza otomatik ödeme talimatı verin.

Bu vakitçte ödeme talimatında ya da talimatlarında bir kaç derli toplu ödeme sağlayın. Bunlar fatura, telefon ödemesi gibi şeyler olabilir. Bu vakitçte ise hesaplarınız aktif, amacıylade bir oran para olsun. Bir vakit sonra hesaplarınız da oynama olacaktır. Kredi puanınız biraz da olsa hareketlenecektir. Ya da başka bir kredi kartınız varsa limit düşümü sağlayın, 6 aylık bekleme vakitnizi doldurun. Daha sonra dilediğiniz bankadan ya da müşterisi bulunduğunuz bankalardan kredi kartı isteğinizi gene deneyin. Büyük bir olasılıkla bu prosedür size onaylanmış olarak geri dönecektir.

 

Kara Liste de Kredi Kartı Alamıyorum Neden?

Kredi kartları acil hallerde yaşam kurtarıcı olsa da birtakım hallerde tüketiciler amacıyla sonradan sorun olabiliyor. Kredi kartı ödenmediği vakit borç birikiyor uyarılar ve ödeme günleri mevzuluyor.

Son gelinen nokta ise, kara liste oluyor. Kartın borcunun ödenmemesi halinde birey ”Kara Liste” ‘ye giriyor. Buda sicilin bozulmasına sebep oluyor. Ve bu haldeyken her bireyin merak ettiği şey ise kara listedeyken kredi kartı müracaatı gerçekleşiyor ve onaylanıyor mu oluyor. En çok merak edilen mevzuyu sizin amacıyla araştırdık isterseniz yazımızın devamında bu verileri görebilirsiniz.

Bütün borçlarınızı ödeyip, borcu yoktur kağıdı aldıktan sonra kara listeden çıkıp kredi kartı müracaatı, kredi müracaatı gerçekleştirmek mümkün.

Ancak kara listeden çıkmak ve bu prosedürleri gerçekleştirmek amacıyla 5 yıl beklemeniz gerekmektedir. Ancak bu hal her vakit olumlu olmayabilir. Yani, bankalar prosedüriş halunuzu araştırdığında olumsuz gördüğü halden kaynaklı da prosedürinize ”ret” isteği verebilir.

Çoğunlukla kara listeden sonra maaş aldığınız bankalar size bu mevzu amacıyla daha toleranslı olabilir. Bankanız gelirinizi görüp size hizmet sunabilir. Kredi kartı alamıyorum kara liste araştırması yapar iken namacıyla kredi kartı alamadığınızı da incelemeniz mümkündür. Kredi sicili verileri ”Türkiye Bankalar Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu” doğrulusunda incelenir. Bazı bankalar ise kredi kartı liste affı gerçekleştirmektadır.

Bazı hallerde kara listede olsanız kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaları araştırarak müracaatte bulunabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuç vermesi bankaların insiyatifine kalmıştır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status