Kazançlı Yatırımlar
Kredi Kartı Başvuru Reddedilmesi Neden Olur
Yazar: - 29 Mart 2020
417
0

Kredi Kartı Başvuru Reddedilmesi Neden Olur

Birçoğumuz, kredi kartlarımızı, maaşlarımızın tek başına sağlayamayacağı ek bir kaynak olarak görüyoruz. Öte yandan kredi kartlarının taksit gibi bazı faydalar sağlaması, onları cüzdanımızda tutmamızı cazip duruma getiriyor.

Bir kredi kartı müracaatı yapıp onay aldıysanız, bunu anlamanız uzun sürmez. Fakat kredi kartı başvurunuz onaylanmadığında, başvuru şu an amacıyla olumlu olarak değerlendirilememiştir, aynısı bir bilgi mesajı aklınızı allak bullak etmeye yetebilir.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz?
Kredi kartı müracaatnuzun onaylanmamasının belli başlı çoğu sebebi olabilir. Kart müracaatnuzun namacıyla onaylanmadığına dair net bulguyu bankanızdan alabileceğiniz gibi, kendiniz de bu durumun kaynağını bulabilirsiniz.

Kredi kartı müracaatının onaylanmama sebebleri:

Sabit bir aylık gelire sahip olmamak
Düşük gelire sahip olmak
Düşük kredi notuna sahip olmak
Gelire oranla yüksek bir limit talep etmek
Çok sık kredi ya da kredi kartı müracaatı yapmak
Başvuru formunda yanlış, yanlış ya da yanıltıcı veriler vermek
Aşırı limit tüketimi ve yüksek borçluluğa sahip olmak

Başvuru formunda yaptığınız kolay bir hata, verdiğiniz yanlış bir bilgi ya da kredi notunuz ya da düşük bir gelire sahip olmanız, kredi kartı müracaatnınızın onaylanmamasına sebep olabilir.

1. Sabit Gelire Sahip Olmamak
Belirli bir gelire sahip olmak kadar gelirinizi belgeleyebilmek de kredi kartı alabilmek amacıyla gereken şartlar arasındadır. Eğer, sabit bir gelire sahip değilseniz ya da her ne kadar sabit bir gelire sahip olsanız bile gelirinizi belgeleme noktasında problem yaşıyorsanız müracaatnuz reddedilebilir.

2. Düşük Gelire Sahip Olmak
Henüz yeni mezun olduysanız ya da çalışmaya yeni başladıysanız, profesyonel olmadığınız prosese gelirinizin yüksek olmaması anormal bir hal değildir. Fakat, bankalar kredi kartı müracaatnuzu onaylamak amacıyla, gelirinizi belirleyici bir etken olarak değerlendirirler.

3. Düşük Kredi Notuna Sahip Olmak
Kredi kartı müracaatnuzun onaylanması konusunda kredi notu mühim bir etkendür. Kredi notunuz düşük olduğunda, bilhassa ülke ortalamasının altında ise, kart müracaatnuzun onaylanmaması muhtemeldir.

4. Çok Sık Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusu Yapmak
Kredi Kayıt Bürosu bütün kredili ürün hareketlerinizi izler ve kayıt altına alır. Bankalar da kredili ürün müracaatlarınızı ya da bu ürünlere ait kullanım verilerinizi derli toplu olarak ofise rapor eder.

5. Başvuru Formunda Hatalı, Yanlış ya da Yanıltıcı Bilgiler Vermek
Kredi kartı müracaat formuna T.C. kimlik numarası, iş yeri adresi ya da iş yeri telefon numarası gibi verileri yanlış girmeniz müracaatnuzun değerlendirmeye alınamamasına namacıyla olabilir.

6. Aşırı Limit Kullanımı ve Yüksek Borçluluğa Sahip Olmak
Bankalar, size tahsis ettikleri toplam kredi limitlerinin sadece bir bölümünü kullandığınızı görmek isterler. Kullanılabilir kredi limitinizin mühim bir bölümünü kullanıyorsanız, bilhassa de tamamını, bu hal kredi kartı müracaatnuzun onaylanmamasına namacıyla olabilir. Sahip olduğunuz toplam limitlerin en çok %30’unu kullanmak, hem kredi notunuzu artırmaya hem de yeni bir kredi kartı amacıyla onay almanıza yardımcı olabilir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status