Kazançlı Yatırımlar
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?
Yazar: - 01 Mart 2021
268
0

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Kredi kartı borcu önemli bir borçtur ve herkes kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası var mı diye merak eder. Kredi kartı doğru orantıda kullanıldığında hayat kurtarıcı bir özelliktedir. Ancak ne yazık ki bazen borcu birikebiliyor. Ülkemizde ekonomik hayatı etkileyen enflasyon, döviz ve işsizlik oranının artışa geçmesi bireyin istenilen zaman diliminde borcu ödemesini geciktirebiliyor.


Kredi Borcu Ödenmez İse Süreç Nasıl İşliyor?

Geciken ödemeler için 2 farklı süreç takibi yapılır. Birincisi; son ödeme tarihinin geciktirilmesi. Bu durumda bankanın size tanımladığı süre zarfında borcunuzu kapatmanız veya askeri tutarını ödemeniz gerekmektedir. Eğer ödemez iseniz kartınız kullanıma kapatılacaktır. Borcunuzu ödediğiniz taktirde kartınız kullanıma tekrardan açılır. İkinci durum ise yasal takip süreci.


Yasal Takip Süreci Nedir?

Yasal takip süreci kredi kartınızın borcunu bankanın size tanımladığı 90 gün içerisinde ödemez iseniz başlatılacak süreçtir. 90 günün sonunda banka uzlaşmaya yönelik size 7 gün daha müsaade edecektir. Bu süreyi iyi değerlendirip en azından ödeyemeyecek bir durumda olsanız bile banka ile iletişime geçip bunu belirtmeniz gerekmektedir. Kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası var mı. Ancak bu süreyi geçirirseniz veya yapılandırmadan faydalanamazsanız dosyanız hukuk bürolarına teslim edilecektir. Ayrıca forex riskli mi yazımızı da okuyabilirsiniz. Size ulaştırılan icra kağıdını yine ciddiye almaz iseniz yasal takip sürecinin başlamasıyla beraber maaşınızın en fazla 4’de 1’ine banka tarafından el konulacaktır.


Yapılandırma Nedir, Süreç Nasıl İlerler?

Günü geciken veya uzun süre ödemekte güçlük çekilen borçlarda bankaların ikinci bir seçenek olarak sunduğu yapılandırma mevcuttur. Çözüm olarak sunulan yapılandırma için banka ile iletişime geçilmelidir.

  • Banka ile görüşmeye gidilir.
  • Ödenmemiş toplam borç hesaplanarak yapılandırılır.
  • Kredi yapılandırılmasında kalan süre ve ödenen borç tutarı hesaplanır.
  • Bu süreçte bankalar borcu gerekli vadeye bölüp iki taraflı anlaşma doğrultusunda vade yapabilir.

Yapılandırma iki tarafında uzlaştığı bir süreçtir.


İcra takip süreci nedir?

İcra takibi, bireyin borcunu herhangi bir sebeple ödemediği taktirde borcunun devlet gücü ile tahsil ettiği süreçtir. İcra başladıktan sonra süreci durdurmak için borcunuzu ödemek için taahhüt ettiğiniz sözleşmeyi imzalarsınız. Bu sözleşme borcu ödemeyi kabul ettiğiniz bir ödeme planıdır. Ziraat bankası müşteri numarası öğrenme nasıl olur biliyor musunuz ? Ancak borcunuzu yine ödemez iseniz hapis cezası uygulanabilir.


Hangi Durumda Hapis Cezası Verilir?

Şimdi gelelim kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorsuna. Anayasanın 38. maddesine göre sözleşmeden doğan tek taraflı caymanın bireyin özgürlük haklarına ilişkin saygısı bulunmaktadır. Günlük hayatta, kulaktan kulağa dolma bilgilerle hapis cezasının yaygınlığı ön plandadır. Peki, hangi durumlarda ve ne kadar süre kişi hapis cezasına çarptırılır? Haciz sürecinin başladığı süre zarfında, 3 gün içerisinde mal beyanında bulundurmanız gerekmektedir. Kişi mal beyanını bildirene kadar hapis cezası almaktadır. Ancak bu durum en fazla 3 ay sürebilir.

Unutulmamalı ki er ya da geç o borç sizden tahsil edilecektir. Bu sürecin bu aşamaya kadar gelmemesi için eğer ödeyemediğiniz için haklı bir sebebiniz varsa en başında bankanız ile uzlaşma yoluna girmelisiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler, kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorusunu cevapladık, kazançlı yatırımlar sitemizi ziyaret etmeye devam edin.

 

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status