Kazançlı Yatırımlar
Kredi Kartı Ekstresi Nedir ?
Yazar: - 11 Ağustos 2020
334
0

Kredi kartı ekstresi, genelde banka doğrultusunda her ay hesabın sahibine ay süresince gönderilen ve bir hesabın bütün prosedürlerini özetleyen bir belgedir (hesap ekstresi olarak da bilinir). Banka hesap özetleri, hesap numarası ve detaylı para yatırma ve çekme listesi gibi banka hesap bulgularını içerir.

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl Çalışır?

Banka, hesap sahibine hesaptaki detaylı faaliyeti gösteren bir kredi kartı ekstresi yayınlar. Hesap sahibinin hesaplarında işlenen bütün prosedürleri görmesini sağlar. Bankalar genelde belirli bir tarihte bir hesap sahibine aylık hesap özeti gönderir. Ayrıca, bir ifadedeki prosedürler genelde kronolojik sırada görünür.

Özel Hususlar ;

Birçok banka, hesap sahiplerine, genelde e-postayla gönderilen kağıt beyanları alma ya da kağıtsız, elektronik hesaplar kullanma alternatifi sunar. Bir kredi kartındaki ekstrenin diğer bir versiyonu olan elektronik versiyonu, elektronik ekstre olarak bilinir ve hesap sahiplerinin, hesaplarını indirebilecekleri ya da yazdırabilecekleri online hesaplarına erişmelerine imkân tanır.

Bazı bankalar müşterilere ek olarak e-mail şeklinde bildirim gönderir. Bazı banka otomatik vezne makineleri (ATM), prosedür geçmişi adı verdiği bir banka ekstresinin özetlenmiş bir sürümünü yazdırma alternatifi sunar.

Kredi Kartı Ekstresinin Faydaları

Banka hesaplarının banka ekstresi ile mutabakatı sırasında, hesap sahipleri tutarsızlıkları denetim etmelidir. Hesap sahipleri tutarsızlıkları en kısa vakitte yazılı olarak bildirmelidir. Banka ekstresine hesap ekstresi denir. Bankanın bir hesap sahibinin parasından mesul olup olmadığını gösterir.

Banka hesap özetleri, hesap sahiplerinin paralarını takip etmelerine yardımcı olmak amacıyla harika bir araçtır. Hesap sahiplerinin mali durumlarını izlemelerine, sorunları belirlemelerine ve harcama alışkanlıklarını tanımasına yardımcı olabilirler.

Bir hesap sahibi, girdilerinin bankanın kayıtlarıyla eşleştiğinden emin olmak amacıyla banka hesaplarını derli toplu olarak (günlük, haftalık ya da aylık) doğrulamalıdır. Bu, kredili mevduat ücretlerinin, sorunların ve sahtekarlığın azaltılmasına yardımcı olur.

Herhangi bir tutarsızlık bulunursa, saatinde bankaya bildirilmelidir. Hesap sahiplerinin, rastgele bir hataya itiraz etmek amacıyla beyan tarihlerinden itibaren genelde 60 günü vardır. Aylık beyanları en az bir sene süresince saklamalıdırlar.

Banka Hesap Özeti Gereksinimleri

Bir kredi kartı ekstresinin bölümleri, banka hakkında, banka adı ve adresi gibi bulguların yanı sıra bulgularınızı da içerir. Banka hesap özeti bunun dışında hesap bulgularını ve hesap özeti tarihinin yanı sıra hesabın başlangıç ve bitiş bakiyesini de içerecektir. Dönem içerisinde banka hesabında gerçekleşen her prosedürün (özellikle tutar, tarih ve alacaklı) ayrıntıları mevduat, para çekme, ödenen çekler ve servis ücretleri gibi veriler de dahil edilecektir.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status