Kazançlı Yatırımlar
Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım?
Yazar: - 29 Mart 2021
162
0

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartını kaybetmek veya çalınması bazı insanların korkulu rüyası diyebiliriz. Kredi kartım çalındı, kredi kartım kayboldu gibi sorular bazen başımıza gelmektedir. Kartınızı kaybettiğinizi çalındığını fark ettiğiniz anda hiç zaman kaybetmeden gerekli yerlere başvurunuz.

Bankanızın kayıp çalıntı bölümünü arayarak kartınızı bloke ettiriniz. İnternet alışverişine açıksa kapatınız. Eğer kartınızı iptal ettirmezseniz şifreyi bilmese dahi kişi İnternet üzerinden kartınızla kolaylıkla alışveriş yapabilir. Bunun yanı sıra hemen emniyete gidip ihbarda bulununuz.

Kredi Kartım İle Alışveriş Yapıldığını Anladığım Zaman Ne Yapmalıyım?

Kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını bankaya bildirdiğinizde veya müşteri hizmetlerini de arayarak iptal ettiğiniz andan itibaren yapılan alışverişlerden harcamalardan sorumlu değilsinizdir. Kredi kartım çalındı derseniz işler kötü. Fakat siz kartınızı iptal ettirmeden size ait olmayan harcamalar yapıldıysa hemen ürünün veya hizmetin alındığı firmayla iletişime geçip durumu anlatarak harcama sürecini durdurmalısınız. Eğer harcama gerçekleşmişse zaman kaybetmeden hukuki süreç başlatmalısınız.

Evde makale yazıp para kazanmak adlı konumuzu da okuyabilirsiniz eğer ek gelir istiyorsanız.

Yeni Kart Başvuru Süreci

Kartınızı iptal ettirdikten sonra müşteri hizmetlerini arayarak yeni bir kart başvurusunda bulunabilir veya kartınızı yenileyebilirsiniz. Yeni kartınız en geç 10 gün içerisinde kurye tarafından verdiğiniz adreste olacaktır.

Taksitli Yapmış Olduğum Harcamalar Yeni Kartıma Otomatik Olarak Geçer Mi?

Kredi kartınızı kayıp çalıntı bölümlerinden veya müşteri hizmetlerinden kapattığınız veya yenilediğiniz zaman, kalan taksitleriniz ve o ana kadar yaptığınız harcamalarınız otomatik olarak kartınıza geçecektir. Sizin ayrıca başvurmanıza gerek yoktur.

Ayrıca kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorunun cevabını merak ediyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Kredi Kartımın İzinsiz Kullanımına Engel Olmak

Kart sahibi olarak üzerimize düşen bazı görevleri yerine getirmemiz gerekir. Kartımızın kaybolma çalınma ihtimaline karşılık banka müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek kartımızla harcama yapıldığında size bilgilendirme mesajının gelmesini isteyebilirsiniz. Böylece sizin dışınızda birinin kartınızın kullanımı engelleyerek gelebilecek zararlara karşı önleminizi almış olacaksınız.

Kredi Kartı Şifresini Gizli Tutulması

Kredi kartı ile ilgili gizli tutulması gereken bilgiler aşağıdaki gibidir.

  • Kredi kartı şifresi
  • Kredi kart numarası
  • Kartın son kullanma tarihi
  • Kartın güvenlik numarası

Kredi kartı şifresi, kartınız çalındığında veya kaybolduğunda kötü niyetli insanların harcama yapmasına engel olabilir. Şifre saklama sorumluluğu tamamen size ait olduğunu için şifre seçerken çok dikkatli olmalısınız. Doğum tarihi gibi şifrelerin aksine bulunması, tahmin edilmesi zor şifreler seçiniz ve bir yerlere not etmeyiniz. Umarız kredi kartım çalındı, kredi kartım kayboldu gibi sorunlar sizin başınıza gelmez. Konumuzu okuduğunuz için teşekkürler, en düşük faizli krediler için takipte kalın.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status