Kazançlı Yatırımlar
Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?
Yazar: - 29 Eylül 2021
75
0

Kredi kartının asgarisini ödemek kredi notunu düşürür mü sorusu, kredi borcu olan kişilerin sık sık sorduğu sorulardan bir tanesi haline gelmiştir. Kredi kartı ile ödeme yapmak, özellikle Covid – 19 pandemi döneminde pek çok kişinin tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi haline gelmiştir. Bu pandemi döneminde kredi kartı ile sık sık alışveriş yapmak, insanların bankalara olan borcunu da maalesef haliyle artırmıştır. Bu dönemde kişiler borçlarının tamamını ödeyemeyince kredi kartı borcunun asgari, yani en düşük olan borcunu ödeme yoluna çıkmıştır. Fakat kredi kartının asgarisini ödemek her zaman kişileri borç altından çıkarmamaktadır. Aslında kredi kartının asgarisini ödemenin yararı olduğu kadar zararları da mevcuttur.

Kredi kartının asgarisini ödemek kişilerin bankaya olan borcunu bir miktar azaltmaktadır. Fakat bankaya olan borç her ay yalnızca asgarisini ödeyerek ortadan kaldırılamayacağı için bu yöntem uzun vadede kişilere birtakım problemler de ortaya çıkaracaktır.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Yarar ve Zararları

Kredi kartının asgarisini ödemek kredi notunu düşürür mü diye soran kişilere kısa cevap olarak; borcunuzun tamamını ödemediğiniz için kredi notunuzun düşebileceğini söylemek gerekir. Bankalar her ne kadar düzenli bir şekilde kredi kartı borcunuzun asgarisini ödeseniz de bütün borcunuzu ödemediğiniz için sizin kredi notunuzu düşürebilmektedir. Bankalar müşterilerinin finansal işlemlerini kontrol etmek için ne tarz bir yöntem uyguluyor bu pek bilinmemektedir fakat borcun asgarisini ödeyip kalanını biriktirmek, müşteriler için pek iyi bir seçenek olmayacaktır.

Kredi kartının asgari borcunu ödeyerek borç yükünüzün bir kısmını azaltmanız sizin yararınıza olacaktır. Fakat bu durumu alışkanlık haline getirirseniz kalan borcunuzun faizi de yüklenerek size daha büyük bir yük haline gelebilir. Bu nedenle kredi kartınızın borcunu mümkün olan en kısa bir şekilde vadesi dolmadan tamamını ödeyerek kredi notunuzun düşmesi ihtimalinden de kurtulmuş olursunuz.

Kredi kartının asgarisini ödemek kredi notunu düşürür mü diye soranlara, ek olarak sürekli asgari borcu ödemenin ileriki zamanlarda kredi başvurularınızda da problem yaşatabileceğini ve kredi kartından nakit çekim dahi yapamayacaklarını hatırlatmakta fayda vardır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status