Kazançlı Yatırımlar
Kredi Kartıyla Banka Kartı Arasındaki Fark
Yazar: - 11 Ağustos 2020
336
0

Hiç kredi kartı ile veya banka kartı arasında kafanız karıştı mı? Yalnız değilsiniz. Kredi kartıyla banka kartı arasındaki fark çok önemlidir. Sadece aynı görünmekle kalmaz, aynı yerde sık sık kabul edilirler. Fakat benzerlikler burada sona eriyor. İkisi arasındaki esas fark, para kazandıkları kaynaktır. Kredi kartı çekilen ödemeyi onaylanan kredi limitinize göre alırken, banka kartı bu tutarı banka hesabınızdaki paradan çeker. Hadi bu ikisini daha yakından inceleyelim.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı ile veren bankanın sizin amacıyla tespit ettiği kredi limitine göre borç alabilirsiniz. Kredi Kartları size hemen likit sunar ve prosedür detayları her ayın sonucunda kredi kartı ekstrenize yansıtılır.

Kredi Kartı ile alış veriş yapar iken para banka hesabınızdan düşülmez; bunun yerine, tutarın tespit edilen bir vakit içerisinde bankaya geri ödenmesi gerekir. Geri ödeme geçmişinizin, bankaların size kredi kartı vermeden evvelce baktığı kredi puanınızı etkilediğini unutmayın.

Banka Kartı Nedir?

Bir banka kartı, bir satın alma prosedürinde harcadığınız tutarı sabitleyerek banka hesabınızdan para çeker. İşlem yaptığınız satıcı alakalı bankaya prosedür ile alakalı bilgi sunar ve para daha sonra satıcının hesabına aktarılır. Bütün proses birkaç saniye vakitr.

Bu kartların kendi başlarına ne manaya yaklaştığını inceledikten sonra, ikisi arasındaki esas farklar şunlardır;

  • Kredi Limiti

Kredi Kartı onaylanmış kredi limitinizden borç almanıza izin sunarken, banka kartı hesabı bakiyenizden çekmenize imkân tanır. Bununla birlikte, bankalar bir gün içerisinde çekebileceğiniz oran amacıyla bir sınır koyabilir. Banka kartları ile, hesabınızda yeterli paranız yoksa prosedür gerçekleşmeyecektir. Bu sınırlar esasen bu ürünlere birleşik edilmiştir.

  • Çekilmeye Karşı Alınan Ücretler

Genel olarak banka, banka kartı ile kendi ATM’lerinden ve başka bankalardan yapabileceğiniz bedava para çekme seviyesinı sınırlar. Daha çok para çekme prosedürlerinde nominal bir ücret alınır. Fakat, bir ATM’den kredi kartı kullanarak para çekerseniz, prosedüre, çekilen tutar üzerinden alınan bir anlık faiz seviyesi eşlik eder. Bu tür para çekme prosedürleri amacıyla de bir prosedür ücreti alınır.

  • Bonuslar

Banka kartları’ndaki bonusların kullanılması biraz daha uzun vakitbilir. Fakat bir kredi kartı, akıllıca kullanmanız koşuluyla, en heyecan verici bonusları sunabilir.

Hem kredi kartı hem de banka kartı’nın faydaları vardır. Acil bir halde kredi kartı müttefikiniz olsa da, hemen paraya erişmenizi sağlarken, banka kartı rutin gereksinimler amacıyla hesabınızdan para çekmenize imkân tanır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status