Kazançlı Yatırımlar
Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?
Yazar: - 22 Eylül 2021
60
0

Kredi notu ne zaman güncellenir sorusu, pek çok banka müşterisinin merak ettiği sorulardan birisidir. Kredi notu, banka müşterilerinin borçlarını ne kadar zamanında ödediğini, borçlarına ne kadar sadık kaldıklarını belirten bir not sistemidir. Bu kredi notu sayesinde müşteriler çeşitli bankalardan kredi alarak hayatlarını idame ettirebilirler. Bu nedenle kredi notu ve kredi notunun güncellenmesi konusu son derece önemli bir konudur.

Kredi notu, bankalardan kredi çekerken işimize yaramaktadır. Kredi notumuza göre bankalardan ne kadar kredi çekeceğimiz de belirlenir. Kısacası kredi notu, bankanın bizi ne kadar güvenli bir müşteri olarak algılayabileceği bir sistemdir.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir: Not Güncellenme Süresi

Kredi notu ne zaman güncellenir sorusuna verilecek en kısa cevap 30 gündür. Fakat bu süre, genellikle bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Kredi notunun güncellenmesi, pek çok müşteri için çok önemlidir. Çünkü kredi notunun güncellenmesi ile birlikte yeni bir kredi çekilebilmektedir. Fakat kredi notu güncellenirken bankalar bir değerlendirme süreci geçirmektedir. Bu nedenle aslında 30 günde belirlenen kredi notu, müşteriye yaklaşık 40 gün içerisinde bildirilir.

Kredi notu güncellendikten sonra yeni bir kredi almak isteyen kişiler, bu işlem için de bir müddet beklemelidir. Çünkü kredi notunun güncellendiği bilgisi, sisteme daha sonra düşebilmektedir. Bu durumda bu kişiler acil bir şekilde yeni kredi alacaksa borcunu kapattığına dair bir belge ile yeni kredisini alabilmektedir.

Kredi notunu güncelleyen Findeks kurumu, kredi notunu belirlerken kişilerin borçlarına sadık kalıp kalmadığını araştırır. Kişi borçlarına yeteri kadar sadık kalmış ise kredi notu yüksektir. Fakat yüksek kredi notu ile kredi alan kişi, kredisini kapattıktan sonra kredi notunu tekrar yükseltmelidir. Çünkü kredi alarak kredi notunu düşürmüş olur. Bir müşterinin kredi notunu yükseltmesi, yaklaşık olarak 35 – 40 gün almaktadır. Kredi notunu yükseltmek için müşteriler işlemlerini banka ve kredi kartlarından yaparak banka ile olan iletişimlerini aktif tutabilirler.

Kredi notu ne zaman güncellenir sorusunu soran kişiler, kredi notunun sıfırlanma ihtimalini de merak etmektedir. Kredi notu, kişinin yapmış olduğu tüm işlemleri içerdiği için bir kişinin kredi notunun sıfırlanması mümkün değildir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status