Kazançlı Yatırımlar
Kredi Sicili Nedir ? Ne İşe Yarar ?
Yazar: - 24 Nisan 2020
365
0

Kredi sicilinin düzgün olması, bankalardan kredi almanın kolaylaşmasını sağlıyor. Kredi sicilinin ne olduğunu ve neleri kapsadığını bilirseniz, iyi bir sicil yapmanız kolaylaşır ve daha rahat kredi çekebilirsiniz.

Kredi, pek çok kimse amacıyla nakit desteğe gereksinim duyulduğunda kurtarıcı oluyor. Ancak, kredi kime, neye göre çıkıyor derseniz, bankalar bu nakit desteği sunup sunmamak konusu ile ilgili karar vermeden evvelce kuşkusuz bir araştırmada bulunmakta ve kredi sicili sorunlu olanlara değil, iyi bir kredi siciline sahip olanlara kredi vermeyi tercih ediyorlar.

Kredi sicili, kullanılmış kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzeni, sahip olunan kredi ve kredi kartı borç durumu, oluşturulan kredi müracaatlarının sıklığı ve aynısı faktörleri kapsıyor. Kredi sicili, bir nevi finansal karne gibi görünüyor. Bu karneye bakılarak KKB doğrulusunda bir kredi notu veriliyor. 1 ile 1900 arası puan aralığı olan kredi notu, düşük ya da yüksek olunmasına göre krediye sahip olup olmayacağınızı belirliyor.

Yüksek kredi notu bankalara geri ödemenizi gerçekleştireceğiniz ile ilgili itimat veriyor. Puanınız 900’ün altındaysa, kredi alma ihtimaliniz yok denecek kadar az denilebilir. Kredi müracaat onayında tesirli olan bu notun çok düşük olması, Bankalar Hangi Nedenlerden Kredi Vermez? sorusunun da en esas cevabını oluşturuyor. Kredi notu 1200’ün üstüde olduğunda, gelir haline bağlı olarak bankalardan kredi alma şansınız artıyor.1500’ün üstünde olduğunda ise, kredi alma olasılığınız yüksek görünüyor.

Temiz Kredi Siciline Nasıl Sahip Olunur?
Kullandığınız kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini gününde yapmanız olabildiğince ehemmiyet taşıyor. Acil gereksinimlarınız dışında sık sık krediye başvurmamalısınız. Sürekli kredi arayışı amacıylade olmanız sicilinizi olumsuz tesirliyor. Ayrıca, kredi müracaatlarınızın reddedilmesi de son derece kötü tesir yaratıyor. Bu sebeple, krediye başvurmadan evvelce kesinlikle gelirinize ideal bir kredi seçmek adına kredi karşılaştırma yapmalı, vade, faiz haline göre aylık ödeme planı bütçenize en ideal olan krediye talepte bulunmanız, onaylanmayan krediler listenizi kabartmamak yarar sağlıyor.

Kredi Sicili Kara Liste Ne Demek?
Kredi ve kredi kartı ödemelerinin 90 gün gecikmesi ya da kefil olunan bir kredinin aynı hale düşmesi, birey ile ilgili meşru takip başlamasına namacıyla oluyor. Bu şahıslar, kredi sicilinde kara listeye giriyor. Esasında bu tür bir liste yok ama meşru takip başlamış ve bu amaçla kredi alması imkânsız olan şahıslar amacıyla bu tür bir tabir kullanılıyor. Borçlar ödendikten 5 yıl sonra kredi sicili siliniyor. Tabii, şu şekilde bir gerçek var ki, kredi sicili silinse de bankalar kendi kayıtlarına ulaşabiliyor. Yani, tekrardan krediye başvurduğunuz banka, kendi sisteminden sizin kedisiyle olan işlemiş ilişkinizi görebiliyor.

Kredi Sicili Silindiğinde Ne Yapmalı?
Kredi Siciliniz hiç oluşmamış olması ya da silinmesi, kredi almanın önünde bir engel yaratıyor zira bankalar değerlendirme yapabilecekleri bir kredi notuna ulaşamıyorlar. Kredi notunu arttırmak amacıyla ödemelerini derli toplu yapabileceğiniz düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status