Kazançlı Yatırımlar
Kredili Araç Alırken Kasko Zorunlu Mu?
Yazar: - 01 Eylül 2020
388
0

Kasko yaptırmak kişisel bir tercihtir. Kredili araç alırken kasko zorunlu mu değil mi bu yazımızda öğreneceğiz. Kişi kendi isteğine göre yaptırıp yaptırmamak ta özgürdür.

Kanunen bakıldığı zaman, kredili araç alımın da kasko zorunluluğu yoktur. Fakat bazı bankalar taşıt kredisine başvuru yaptığınız da, bunun zorunlu olduğunu söyleyecektir. Bankanıza kasko yaptırmak istemediğinizi söylediğiniz de, bu sefer size farklı faiz oranı çıkaracaktır. Faiz oranları arasında ki farka baktığınız zaman, kasko yaptırmanın daha mantıklı olduğunu göreceksiniz.

Bankalar Neden Kaskoyu Zorunlu Tutar?

Bankalar, taşıt kredisine başvurduğunuz da, kasko seçeneğini seçtiğiniz zaman kredinizi daha çabuk onaylayacaklardır. Her banka taşıt kredisi verdiği zaman araca rehin koyar. Bir nevi kendi aracını size kiralamış olur. Siz borcu bitene kadar aracı satamazsınız. Bu sebeple bankalar kaskoya önem vermektedir. Bazı bankalar, kasko ücretini kredi taksitlerine eşit şekilde bölerler. Sizde kasko ücreti için ekstra peşin para ödememiş olursunuz.

Ayrıca diğer yazımız olan Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? adlı içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Kasko Neden Önemlidir?

Kasko yaptırdığınız zaman, kaza, çalınma, yanma, deprem, doğal afet gibi durumlar da araç kasko bedelinin tamamını size öderler. Kaza yaptığınız da suç sizde bile olsa kasko bütün masrafları ödemekle yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptırdığınız da, kaza yaparsanız ve suç sizdeyse sadece karşı tarafın masraflarını öder. Günümüz de araç fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, kasko yaptırmak son derece önemli bir durum haline gelmiştir.

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kasko yaptırırken, içeriğinde ki maddeleri mutlaka gözden geçirmeliyiz. Sözleşmede ki en ufak bir detay bile, aracın durumunu etkileyebilir. Ful kasko yaptırmak en mantıklı olanıdır. Bazı kasko şirketleri sözleşmeye sadece kaza durumun da geçerlidir diye bir madde eklemektedir. Bu durum da deprem, yangın, sel, çalınma gibi durumlar da kaskodan herhangi bir hak talep edemeyeceksiniz.

Aracın Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir aracın kasko değeri, Türkiye sigortalar birliği tarafından hesaplanır. Aracın marka, model, üretim yılı, hasar durumuna göre, bir kasko bedeli belirlemektedir. Bu kasko değerleri aracın satış fiyatından yüksekte olabilir, düşükte olabilir. Bir aracın kasko değerini öğrenmek istiyorsanız www.tsb.org.tr adresinden, araç bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status