Kazançlı Yatırımlar
Kredimi İptal Ettirmek İçin Ne Yapmalıyım ?
Yazar: - 19 Ağustos 2020
378
0

Kredimi iptal ettirmek istiyorum dediğinizde hemen kredimi iptal ettirmek için ne yapmalıyım sorusu aklınıza gelir. Krediye başvurmak için birden farklı yola başvuruluyor. Başvurunuz internet, SMS veya ATM üzerinden yapıldıysa iptal etmeniz daha kolay. Bu yöntemlerle başvurduğunuz zaman dolduracağınız form üzerinden gelir durumunuz, kredi notu gibi bilgileriniz incelenir ve kabul edilirse ön onay işleminden geçersiniz, uygun görülmez ise krediniz reddedilir.

Her bankanın kendine has kredi verme politikası vardır, kredi verme şartlarını bu politikalar belirler. Fakat 900 kredi notunun altına hiçbir banka kredi vermiyor. Bankaların ideal genel kredi notu 1200 ve üstüdür.

Bankaların Kredi Reddetme Nedenleri

Ön onayı almanız ilk aşamadır. İkinci aşamada banka ekstra belgeler bekler. Bu belgeler tamamlanmadığı zaman kredinizin otomatik olarak iptal işlemi gerçekleşir. Fakat her banka bu işlemi yapmaz. Bazı bankalar, belgesiz kredinizi hesabınıza direkt olarak aktarabilir, aktardıktan hemen sonra online hazırladıkları sözleşmeyi imzalamanızı bekler.

Şubeden Kredi Başvuru İptali

Şubeden başvurduğunuz zaman, krediniz onaylanma işleminden önce harekete geçerseniz, kredi iptal dilekçesi doldurarak yetkililere teslim etmeniz gerekir. Fakat sözleşme imzalamış bulunup ve dosyalarınız işlemden geçmiş olduğu zaman, paraya hiç dokunmadığınız takdirde, ceza ödemeden gerekçesiz bir şekilde 14 günlük cayma hakkınız bulunur. Bu 14 günlük süreç sözleşmenin imzalandığı zamandan başlar.

Anaparayı ve krediyi kullandığınız tarihten anaparanın geri ödendiği zamana kadar olan sürede gerçekleşen faizi, krediden vazgeçmek için geri dönüş yaptığınız vakitte 30 gün içinde geri ödemelisiniz. Banka, hesaplanmış olan faiz, kamu kurum ve üçüncü kişilere ödenmiş olan ücretler dışında bedel talep etmez. Bu saydıklarımız haricinde olan ve sizden ücreti sizden alınan her türlü , anapara ile gerçekleşmiş olan faizi geri ödediğiniz günden itibaren 7 gün içinde size iade edilir.

14 Günü Geçtikten Sonra Nasıl Kapatılır?

Kredinizi iptal etmek için 14 gün içerisinde bir işlem yapmadıysanız kredinizi iptal edemiyorsunuz fakat kapatabiliyorsunuz. Bu maddenin geçerliliği yalnızca konut kredisini kapsamıyor. Yapmanız gereken işlem, kredinin kapandığı zamana kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu tüm masrafları bankaya geri ödemek. Konut kredilerinde ise ek bir yol izlenir, ihtiyaç kredisi gibi kredilerde yapılan masraflarla birlikte, ek olarak erken kapama cezası ödemek durumunda kalırsınız.

Kredi Erken Kapama Cezası Ne Kadar

Sadece konut kredilerinde geçerli bir kural olan erken ödeme cezası ödemek zorunda kalırsınız. Kalan anapara üzerinden vadesi 36 aydan az olanlar için %1, vadesi 36 aydan fazla olanlar için ise %2 olarak bankaya kredi kapatma işlemi sırasında peşin olarak bir ceza ücreti ödenir.

Düşük faizli krediler ve kazançlı yatırımlar için sitemizi takip etmeye devam edin.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status