Kazançlı Yatırımlar
Krediye Uygun Ev Ne Demek ?
Yazar: - 18 Eylül 2020
980
0

Krediye uygun ev ne demek dediğinizde bunu öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Krediye uygun ev demek o evin kredi ile alınıp alınamayacağının belirlenmesi demektir. Bugün ülkemizde alınan evlerin neredeyse %60’ı ev kredisi ile alınıyor. Krediyle ev alanların adedi bu kadar artmışken alacağınız evin krediye ideal olup olmadığını daha daha eskiden denetim etmeniz çok mühim bir hal aldı.

Bu halde “Krediye müracaat yapmadan evvelce evin krediye ideal olup olmadığını anlayabilir miyiz?” sorusu akla takılıyor.
 

Bitcoin ile herkes para kazanıyor,
sen de para kazanmak için tıkla.

 
Krediye uygun ev ne demek adlı yazımızda bu soruya yanıt vermeye çalışacağız. Hem de bu mevzu yalnızca ev kredisi kullananları değil nakit olarak ev alacakları da kapsamakta. Çünkü şayet nakit olarak aldığınız evin krediye ideal olmadığı sonradan meydana çıkarsa daha sonra satmanız zorlaşacağı amacıyla fiyatı benzer özelliklere sahip bir eve göre daha düşük olacaktır.

Konut kredisi nedir merak edenler de yazımızı okuyabilir.

Krediye Uygun Ev Ne Demek ?

Krediye uygun mu değil mi sorusunun yanıtı yeni bir inşaattan mı yoksa ikinci el bir binadan mı ev aldığınıza göre değişir:

 

Eğer alacağınız ev sıfır ise:

Yeni yapılarda hem denetimlerin sıkı olması hem de müteahhit firmanın kredili olarak satma olasılığını gözden çıkarmak istememesi yüzünden mevzuata aykırılık ile çok sık karşılaşılmıyor. Ancak ilgi edilmesi gereken birkaç mevzu mevcut:

 

Bitcoin ile herkes para kazanıyor,
sen de para kazanmak için tıkla.

 

 

1- Konutun belirli bir tamamlanma seviyesine sahip olması gereklidir. Bankalara göre bu miktar değişiklık göstermekle eş güdümlü %80’in sonuçlanmış olması gerekir. Bazı bankalar daha düşük sonuçlanmış miktarlarını kabul edip verecekleri azami kredi tutarını bu miktara düşürürler. Uzmanlar tamamlanma seviyesi üstünden ev  fiyatını tespit ettiği amacıyla ev tamamlanmadan uzman adımına geçmenizi tavsiye etmiyoruz.


2- Dubleks dairelerin tek bir daire olarak kullanılacak şekilde yapılması gereklidir. Projeye aykırı olarak ikinci kata bir kapı açıp değişik ve bağımsız bir daire durumuna getirilmesi halinde ev kredisi kullanamazsınız.


3- Otopark, depo vb. ortak kullanım alanlarının alacağınız eve rastgele bir şekilde dahil edilmemiş olması gereklidir. Ortak kullanım meydanlarından bütün kat maliklerinin hakkı olmasından kaynaklı alıncak eve ortak kullanım kısmı dâhil edildiyse ister kredi ile alın ister nakit evi almamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü kat maliklerinden birinin şikâyeti halinde detaylı sıkıntılar ve hem de yıkım kararı ile karşılaşabilirsiniz. Bu halde uzman doğrulusunda ek oluşturulanma bulunduğu amacıyla fiyat düşük belirlenebilir ya da kredi ideal olmadığı belirtilebilir.


4- Almak dilediğiniz evin kalitesi tapuda “mesken” olarak geçmelidir. Dükkan, depo vb. niteliklere sahip olması halinde ev kredisi kullanılamaz. Tapuda kalitesi “dükkan” olarak geçmesi halinde fakat ticari nitelikli kredi kullanabilirsiniz. Bu halde da vergilendirme ve azami kredi tutarı mevzusu ile ilgili dezavantajlı kurallara tabi olursunuz.

Ayrıca emekli maaşı ile konut kredisi çekmek isteyenler de bu linkten içeriğimizi okuyup bilgi sahibi olabilirler.

Eğer alacağınız ev ikinci el ise:

Eski yapıların krediye idealliği yapıldığı tarihe ve şartlara göre değişiklik gösterir. Genellikle 10 sene ve evvel oluşturulan binalarda mevzuatta çok değişiklik bulunduğu amacıyla krediye ideallik mevzusu ile ilgili sıkıntılarla karşılaşılmakta. Krediye uygun ev konusunda ev ikinci el ise aşağıdakilere mutlaka dikkat edin.

 

1- Almak dilediğiniz evin tapu türü kat ittifakı ya da mülkiyeti olmalı ve tapuda kalitesi “mesken” olarak geçmelidir. Bu niteliklerden rastgele birinin eksik olması halinde ev kredisi kullanamazsınız. Bu bulguların tamamına evin tapu senedinin ortasındaki “bağımsız bölüm” kısmından ulaşabilirsiniz.


2- Alacağınız evin belediye doğrulusunda onaylanmış plan ve projeye ideal olması gereklidir. Kat mülkiyeti evin tamamıyla projeye ideal bulunduğunu, kat irtifakı ise en azından inşaatın projeye ideal olarak başladığını göstermektedir. Eğer vakit amacıyla da evde projeye aykırı değişikler yapılmışsa, uzman evin krediye ideal olmadığını belirtebilir.


3- Otopark, depo vb. ortak kullanım alanlarının rastgele bir şekilde alınacak eve ek olarak dâhil edilmemiş olması gereklidir. Yukarıdaki sebeplerle bu halde uzman doğrulusunda ek oluşturulanma bulunduğu amacıyla fiyat düşük belirlenebilir ya da kredi ideal olmadığı belirtilebilir.


4- Konut üstünde rastgele bir haciz kaydı olmamalıdır. Almak dilenen evin üstünde haciz kaydı olması halinde banka haciz kaydı tapudan kalkana kadar rastgele bir kredi prosedürü yapmayacaktır.


Genellikle sık karşılaşılan ve ev kredisi kullanmanıza engel teşkil eden durumlardan bahsetmeye çalıştık. Konut alabilmek amacıyla inceleme yapanlar iyi bilir ki kendi şartlarınıza ideal ev bulmak kimi vakit çok uzun vakit alabiliyor. Bu kadar arayıştan sonra bulduğunuz evin krediye ideal olup olmadığını daha daha eskiden öğrenip bilgi sahibi olursanız boşuna süre ve nakit kayıbına uğramazsınız.
 

Bitcoin ile herkes para kazanıyor,
sen de para kazanmak için tıkla.

 

Daha önce krediyle ev aldınız mı veya almayı düşündünüz mü yorum olarak belirtebilirsiniz. Kazançlı yatırımlar sitemizi takip ederek yatırım fırsatları ve uygun faizli krediler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz, krediye uygun ev yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status