Kazançlı Yatırımlar
Kripto Paralar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Yazar: - 16 Şubat 2022
39
0

Kripto paralar ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler öğrenilmektedir. Ancak bu bilgilerin hepsi doğru olma özelliği taşımamaktadır. Bu sebepten ötürü yapılan yatırımlar yanlış yönetilmektedir. Her şeyden önce kripto para, takas işleminde kullanılan, şifreli olan dijital bir para birimidir. Bu açıdan güvenliğin sağlanabilmesi adına çeşitli şekillerde önlemler alınmaktadır.

Güvenlik konusu ile ilgili bilgi kirliliğinin fazlasıyla olduğu bu dönemde, okunulan veya duyulan her bilgi dikkate alınmamalıdır. Kripto paralar hakkında yanlışlar pek çok insanın yanlış yönlendirilmesine neden olmaktadır. Bunun için öncelikli olarak araştırma yapmak gerekmektedir. Detaylı bir araştırma yapılması ile kripto para doğruları kapsamında yatırım yapmak herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

Başlıklar

Kripto Paralara Güvenilmez

Düşünülenin aksine gizlilik yönü kuvvetli ve en güvenilir olan finansal varlıklardan biridir. Çünkü kripto paralar, blockzinciri sistemine dayanmaktadır. Böylelikle geriye dönük herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Aynı zamanda bu sistemde her şey şeffaftır. Bu sayede yatırımcıların paralarını koruyabilmesi kendi sorumlulukları çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bunun için özel anahtarlar, kişisel veriler gibi bilgilerin üçüncü kişiler ile paylaşılmaması önemlidir.

Kripto Paralar Yasadışıdır

Kripto paraların yasadışı ve suç olarak görülmesi kripto paralarda yanlışlar arasında bulunmaktadır. Birçok ülke bu para piyasasına dair yasalar düzenlemiştir. Her ne kadar Çin ve Rusya gibi ülkelerde kripto paralara dair yasaklar bulunsa da Türkiye’de böyle bir yasal engel bulunmamaktadır. Hatta Türkiye’deki devlet kurumları sanal para birimlerini çıkarmak için çalışmalar yürütmektedir. Buna ek olarak yasalara uygun bir şekilde kurulan kripto para borsaları, Türkiye’nin kripto paralar ile ilgili şeffaflığını ve legalliğini kanıtlamaktadır.

Kripto Paraların Merkeziyetsiz Olması Sonucunda Muhatap Bulunamaz

Kripto paraların merkeziyetsiz olması, herhangi bir sorun ile karşılaşıldığı zaman bu sorunu üstelenecek bir kurumun olmadığını düşündürmektedir. Ancak kripto paranın merkezinin bulunmamasının otoriteler tarafından manipüle edilemeyeceği bilgisi kripto paralarda doğrular arasında bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, kripto para piyasası herhangi bir kişi ya da kurumun tekelinde değildir. Bu para birimlerinin fiyatı ise arz ve talep kapsamında şekillenmektedir. Kripto para konusunda önemli olan tek husus, güvenilir olan bir kripto para borsasında işlem yapmaktadır. Böylelikle herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında borsanın destek birimi ile iletişime geçilebilmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status