yandex
Kazançlı Yatırımlar
KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?
Yazar: -14 Nisan 2020
188

KYK Kredi Başvurusu yazımızda size bu mevzu ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Üniversite öğrencilerine verdiği öğrenim kredisi bilhassa sınavlardan sonra merak ediliyor. Burs müracaatı olumsuz cevap alan öğrenciler öğrenim kredisine müracaat yapabiliyor. Üniversite bitirdikten sonra ödenen öğrenim kredisi nasıl alınır, kimler öğrenim kredisi alabilmek amacıyla müracaat yapabilir?

Burs alamayanlar amacıyla seçenek olan öğrenim kredisi, KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) doğrulusunda veriliyor. Geri ödemesi mecburi olan öğrenim kredisi, üniversite döneminde öğrencileri rahatlatıyor.

Öğrenim Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?
Öğrenim kredisine başvurmak amacıyla ilk önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor. Öğrenim kredisine; ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, açık öğretim öğrencilerinden yalnızca önceliğe sahip öğrenciler (şehit ya da gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.), iki senelik okullardan mezun olup, dört senelik okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak katagorisinde öğrenim kredisi verilmez), yüksek lisans öğrencileri müracaat da bulunabilir.

Öğrenim Kredi ve Burs Aynı Anda Alınabilir mi?
Öğrenim kredisi ile bursun aynı anda alınıp alınmadığı öğrenciler doğrulusunda merak ediliyor. KYK doğrulusunda verdiği öğrenim kredisi ve burstan aynı anda faydalanamazsınız. Eğer burs çıkmadıysa öğrenim kredisine başvurabilirsiniz. Okul şartını tamamlıyorsanız öğrenim kredi müracaatnuz olumsuz cevap almaz.

Öğrenim Kredisi Nasıl Ödenir?
Geri ödemeli olan öğrenim kredisi nasıl ödenir, anında ödeniyor mu sorusu akılları kurcalıyor. Öğrenim kredisini mezun olduktan 2 sene sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Ancak birtakım hallerde öğrenim kredisini ödemekte zorluk çekebilirsiniz. Öğrenim kredinizi ödemediğiniz vakit borcunuz vergi dairesine düşünüyor. Eğer af çıkarsa öğrenim kredisi borcunuzu vergi dairesinden yapılandırmanız mümkün.

Erken Ödeme Yapınca İndirimden Faydalanabilir Miyim?
Öğrenim kredinizi erken ödediğiniz vakit erken indirimden faydalanmanız mümkün. Anapara üzerinden rastgele bir indirim yapılmasa da erken ödeme indirimi kredi borcunun Yİ-ÜFE borcu üzerinden hesaplanır. Öğrenim kredisi borcunuz bir şartla siliniyor. O da bir hastanenin sıhhat kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” raporu alınarak.

KYK kredi başvurusu yazımız ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sizce kyk kredisi çekmek öğrenciler için mantıklı mı ?

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status