Kazançlı Yatırımlar
Likit Fon Nedir?
Yazar: - 26 Kasım 2021
60
0

Likit fon nedir sorusu, pek çok yatırımcının ilgisini çeken bir konudur. Likit fon tanımı, belirli bir amacı gerçekleştirme amacı ile oluşturulan havuz niteliğindeki portföylerdir. Bu tanım biraz karmaşık geliyor ise kısaca likit fon, yüksek likiditeye, yani nakde çevrilme imkanına sahip olan fonlardır. Bu nedenle yatırımcıların sık sık kullandığı fonlar arasında yer almaktadır.

Likit fonlar günlük olarak işlem yapılabilen fonlardandır. Yani nakde kolayca çevrilerek işlem yapılabilme yeteneğine sahiptir. Pek çok farklı enstrümandan oluşmaları da bir başka avantajdır. Ayrıca likit fonlar, diğer yatırım araçlarına göre daha risksiz olan bir yatırım türüdür.

Likit Fon Nedir

Likit Fon Nedir

Başlıklar

Likit Fon Türleri Nelerdir?

Likit fon nedir sorusuna ek olarak likit fon türleri nelerdir sorusuna cevap vermek de bu konunun anlaşılması için oldukça önemlidir. Likit fonlar A tipi likit fon ve B tipi likit fon olarak ikiye ayrılabilir.

A Tipi Likit Fon

A tipi likit fonlar hisse senedi ağırlıklı olan fonlardır. Risk oranları çok daha yüksektir ve bu sebeple yüksek getiri getirebilecekleri gibi kayıp riski de bir o kadar fazladır. Bu nedenle A tipi likit fonlar deneyimli yatırımcıların tercih edebileceği likit fon çeşididir.

B Tipi Likit Fon

B tipi likit fonlar ise tahvil, döviz, kıymetli maden ve hazine bonosu gibi enstrümanlara sahip olan likit fonlardır. Bu enstrümanlar oldukça düşük risk oranına sahiptir. Bu nedenle getirileri de bir o kadar azdır. Fakat risksiz bir şekilde yatırım yaparak ilerlemek isteyen kişiler için son derece önemli bir likit fon türüdür.

Likit Fon Avantajları Nelerdir?

Likit fonların avantajlarının en başında risk oranlarının düşük olması verilebilir. A tipi likit fonlar B tipine göre daha riskli olsa da hepsi genel olarak risksiz olarak sayılabilir. Bunun sebebi, likit fonların piyasasındaki dalgalanmaların oldukça az olmasıdır. Bu nedenle likit fonlardan kazanılan paranın da çok fazla yükselmesi ya da alçalması beklenmemektedir.

Likit fon nedir adlı yazımıza eklemek istediğimiz son şey şudur: Likit fonlar küçük birikimler ile bile alınabilecek fonlar arasındadır. Bu nedenle oldukça geniş kitlelere hitap etmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status