Kazançlı Yatırımlar
Nefes Kredisi Nedir?
Yazar: - 28 Kasım 2021
35
0

Nefes kredisi nedir sorusu, pek çok iş sahibinin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Nefes kredisi, Covid – 19 pandemi döneminde iş yapmakta zorlanan kişilere verilen kredinin adıdır. Bu kredi ile birlikte insanların bir nevi “nefes” alması sağlanmaktadır.

Nefes kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Denizbank, Kredi Garanti Fonu arasında yapılan bir anlaşma ile verilmektedir. Bu kredi yalnızca TOBB’a bağlı olan oda ve borsalara üye olmuş olan KOBİlere verilmektedir.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes Kredisi Nedir?

Başlıklar

Kimler Nefes Kredisi Alabilir?

Nefes kredisi alabilmek için elbette birtakım koşullar mevcuttur. Yıllık cirosu 10 milyon TL’nin altında olan, 2020 yılı cirosunda 2019 yılına oranla %25’den daha fazla kayıp yaşayan kişiler bu nefes kredisinden yararlanabilmektedir. Ayrıca, 2019 yılı ve daha sonra kurulan firmalarda ise ciro kayıp koşulu aranmadan bu kredi verilebilmektedir.

Kredi sınırları aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

  • 2020 yılına ait cirosu 1 milyon TL’yi geçmeyenler en fazla: 50.000 TL
  • 2020 yılına ait cirosu 1- 10 milyon TL arasında olanlar en fazla: 200.000 TL kredi alabileceklerdir.

Bu kredinin hangi amaçla kullanılabileceği de önceden belirlenmiştir. Verilecek olan kredi tutarının %20’si kadarı iş yeri harcamalarında kullanılabilecek. Ayrıca kredi nakit olarak alınabileceği için de pek çok kişiye faydalı olacaktır.

Nefes kredisi nedir sorusuna ek olarak nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır, bu sorunun da cevabına kısaca bir göz atalım.

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nefes kredisi başvurusu için Denizbank şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz. Bunun için üye olduğunuz oda ve borsalardan alacağınız üyelik belgesine ihtiyacınız olacaktır. Buna ek olarak nefes kredisi başvurunuz için gerekli olan bu belgeyi TOBB ya da borsa sistemlerinden online olarak da elde edebilirsiniz.

Nefes kredisi başvuruları 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle başlamıştır. 6 ay boyunca anapara ve faiz ödemesiz şekilde uygulanacak olan bu kredi, ödeme şeklini 12 ay eşit taksit halinde yapacaktır. Nefes kredisinin faiz oranı %17,5 olarak belirtilmiştir.

Nefes kredisi nedir adlı yazımızda bu krediye dair küçük detaylara yer verdik. Daha detaylı bilgi için Denizbank ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status