Kazançlı Yatırımlar
Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?
Yazar: - 18 Eylül 2021
61
0

Öğrenci kredi çekebilir mi sorusu, pek çok kişi tarafından merak edilen sorulardan bir tanesidir. Herkes gibi öğrencilerin de paraya ihtiyacı vardır. Özellikle bir geliri olmayan üniversite öğrencileri, bir şey almak zorunda kaldıkları ya da yalnızca almak istediklerinde, kredi çekmeyi tercih ediyorlar. Fakat maalesef ki bankalar geliri olmayan kişilere kredi vermeyi tercih etmemektedir. Bu nedenle öğrencilerin kredi alabilme ihtimalleri oldukça düşüktür. Fakat bazı durumlarda bankalar, öğrencilere dahi kredi verebilmektedir.

Öğrenci Kredi Çekebilir Mi, Öğrencilerin Kredi Çekebilme Şartları Nelerdir?

Öğrenci kredi çekebilir mi sorusunun kısa cevabı olarak evet, çekebilir diyebiliriz. Fakat bu durum her öğrenci için geçerli değildir. Her şeyden önce, kredi çekmek isteyen öğrencinin 18 yaşını doldurması gerekir. Bu da demektir ki, lise öğrencileri kredi çekemezler. Üniversite öğrencileri kredi çekebilirler.

Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?

Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?

Öğrencilerin kredi çekebilmelerinin bir diğer şartı olarak üzerlerine kayıt olan bir araba, ev gibi kıymetin bulunması gerektiğidir. Bu durum %100 şart değildir, fakat kredi çekebilme ihtimalini artıran bir durumdur. Öğrencinin üzerine kayıtlı olan ev ya da arabanın olması, öğrencinin bu krediyi geri ödeyebileceğinin teminatı olarak kabul edilebilir. Ya da banka, öğrenciden bu ev ya da arabayı ipotek etmesini isteyebilir. Böylece öğrenci kredi çekebilecektir.

Öğrencilerin kredi çekebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olsa dahi bir aile bireyinin kefil olması, kredi çekebilme şansını artırmaktadır. Ya da öğrencinin bir gelir beyan etmesi ve sigorta kaydının olması da kredi çekebilmesini mümkün hale getirmektedir. Fakat bu beyanlar öncesinde öğrencinin en az 3 ay boyunca gelir alması ve sigorta kaydının olması gerektiğini de unutmamak gerekir.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında, öğrenci kredi çekebilir mi sorusuna yanıt olarak, öğrenci kredi çekebilse dahi bu kredinin düşük miktarlarda olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencilere yüksek miktarlarda kredi verilmemektedir. Küçük bir ihtiyaç kredisi, bankalardan öğrencilere verilebilir. Bu durum da pek çok öğrencinin hayatını kolaylaştırabilecek bir durumdur. Akbank, Denizbank, Yapı Kredi ve İş Bankası, öğrenciye düşük miktarlarda dahi eğitim ve ihtiyaç kredisi veren bankalardandır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status