Kazançlı Yatırımlar
Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? (2020)
Yazar: - 19 Kasım 2020
291
0

Günlük hayatta para konusunda desteğe ihtiyaç duyulur , mecbur kalınıp belli bir faiz karşılığında bankalardan kredi çekilir. Ancak ölen kişinin kredi borcu ne olur bu krediyi kim öder, kredi borcu silinir mi gibi önemli konular vardır.

Kredi borcu ödemesi yıllara yayılır ve erteleme yoksa her ay belli bir gün imkansız bir durum, olay olmadıkça ödeme borçludan tahsil edilir. Ancak ölen kişinin kredi borcu değişik bir durumdur ve farklı kurallar gereklidir.

Ayrıca paranız yoksa evden para kazanma yolları ve borsadan para kazanma konularımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Zamanı gelince Ödenmezse Ne Olur?

Önemli nokta kredi ödeme tarihini kaçırmamak gerekiyor. Aksi halde ekstra faiz anapara üzerinden hesaplanır ve ödenen miktara yansıtılır. Bu da demek oluyor ki ödenen miktarın artacağı ve daha fazla mağduriyet yaşatmadan ödenmesi şart. Ölen kişinin kredi borcu ne olur daha farklı bir sorundur.

Kredi Çekme Notu Hangi Hallerde Düşer?

Bir bankadan kredi çekerken, borçludan ödemeler için şartların olduğu evraklar imzalatılır. Bu evraklarda borcu öderken asla bir sorun yoktur, fakat ödemeyi aksatan durumlar için banka kendini koruma altına alıyor. Önemli nokta kredi ödeme tarihini kaçırmamak gerekiyor.

Aksi halde ekstra faiz anapara üzerinden hesaplanır ve ödenen miktara yansıtılır. Ve bu durum devam ederse borçlu için olumsuz bir tablo yaratır. Sisteme işlenir ve tüm bankalar bu olumsuz durumdan haberdar olur. Kredi notu düşer ve farklı bir kredi çekmek istenirse bu not göz önünde olur, ya kredi miktarı az olur ya da kredi verilmez.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

Kredi çekildikten sonra borçlu borcunu ödemeyle mükelleftir. Fakat belli imkansız haller yaşanırsa ölüm gibi vefat gibi bu borç ödemesi imkansızlaşabilir. Kişinin ölümü, kaybolması bunlardan bir kaçı. Ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusuna burda cevap vereceğiz.

  • Kişi eğer ölürse, kredi çekerken hayat sigortası yaptırdıysa borç sigortadan karşılanır.
  • Hayat sigortası yoksa borç kredi çekerken kefil gösterilen kişiye kalır.
  • Kefil yoksa borç mirasçılara kalır.

Ama ölen kişinin kredi borcu ödenmesi durumunda mirasçı konusunda farklı bir durum olabilir. Yani mirasçılar bu borcu ret edebilir. Borcu ret ederse mirası da ret etmiş olur, çünkü ya miras ile borcu kabul edilir ya da miras ve borç ret edilir.

Bu durumda çekilen krediyi tahsil etmek banka için imkansız olur asla alamaz. Günümüzde bazı bankalar hayat sigortasını otomatik olarak yapıp bu duruma imkan vermiyor. Hatta sigorta parası kredi öderken kişinin hesabına yansıyor bu durumun takibini hesaptan yapmak mümkün.

Ölen kişinin kredi borcu ne olur yazımızın sonuna geldik. Sizin çevrenizde böyle bir olay yaşandıysa yorum olarak bize gönderebilirsiniz ve diğer kişilere de destek olabilirsiniz. Sitemizde ayrıca düşük faizli krediler ve yatırım fırsatları hakkında da bir çok bilgi mevcuttur.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status