yandex
Kazançlı Yatırımlar
Para Biriktirmeye Farklı Bir Çözüm: Altın Birikimi
Yazar: -28 Mart 2020
192

Para Biriktirmeye Farklı Bir Çözüm: Altın Birikimi

Geliri bulunduğu durumda para biriktirmek isteyip de para biriktiremeyen insanların ortak noktası ne biliyor musunuz? Kolay harcama.

Biraz daha açayım. Paraya ne kadar yalın ulaşabilirsek harcama ihtimalimiz de o denli yüksek oluyor. Gerek cüzdanımızda taşıdığımız banknot paralar, banka hesaplarımızda tespit edilen paralar ya da ufak bir el hareketiyle pos cihazının başında bekleyen satış görevlisine uzattığımız kredi kartları…

Bakın ne kadar da yalın harcıyoruz.

Peki, buraya kadar anladık. Çoğu vakit yalın harcama yapabildiğimiz amacıyla birikim yapamıyoruz. O durumda ne yapacağız? Bence aklımızdan aynı eylem geçiyor. HARCAMALARIMIZI ZORLAŞTIRMAK.

Harcamalarımızı zorlaştırabileceğimiz birtakım yollar var. Bu yollardan bahsedeceğim ama gerçekte hiçbirine lüzum kalmayacak. Sadece gözümüzün önünde bulunsun.

Daha az nakit taşımak. Evet, yanlarımızda daha az nakit para taşırsak harcamalarımızı bir nevi zorlaştırmış oluruz.

Kredi kartlarını kapatmak. İyi bir yol gibi görünebilir ama kart kullanmanın hem bizim amacıyla hemde ekonomimiz amacıyla faydalarını göz önünde bulundurduğumuzda ve içerisinde bulunduğumuz teknoloji çağını düşündüğümüzde hiç de mantıklı değil.

Kredi kartı limitlerini düşürmek. Genellikle kart harcamalarınız konusu ile ilgili kendinize engel olamıyorsanız gerçekte iyi bir fikir!

Harcama planı yapmak. En iyi yollardan biridir. Örneğin, her ay yalnızca lüzumsiniminiz olacak şekilde harcama planı yapılabilir ve plana sadık kalarak, harcamalardan arta kalan alanı banka hesabınızda birikim adına tutabilirsiniz.

Fakat, esasen bütün şunlar uygulanabiliyor olsaydı büyük ihtimalle bu tür bir yazıyı yazmayacaktım. Yapan var tabii, o ayrı.

O durumda işte şimdi altın biriktirme vakti.

Altın her ne kadar bir yatırım aracı olsa da değişik fikirlerle de kullanmak mümkün. Örneğin, bu yatırım aracını biz birikimlerimizi elde tutmak amacıyla kullanabiliriz. Hem harcamalarımızı zorlaştırarak birikim elde etmiş olacağınız hemde yatırım yapmış olacağız. Bir taşla iki kuş!

İster fiziki olarak kuyumculardan altın alın dilerseniz de banka hesabı açarak dilediğiniz tutarda gram cinsinden altın alın. Emin olun her dilediğinizde yalınçe altınlarınızı bozduramayacaksınız.

Altın bozdurmak, ATM’den para çekmekten ya da kredi kartlarından harcama yapmaya nazaran psikolojik yönden çok daha zordur. Öyle sanıyorum ki, kimse birikimlerini ve dahası ufakten başlayıp, büyüteceği bu yatırımını yalın harcamalar amacıyla silip atmaz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status