Kazançlı Yatırımlar
Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?
Yazar: - 21 Eylül 2021
65
0

Pasif gelir nasıl elde edilir sorusu, ek olarak para kazanmak isteyen her kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Ama ilk önce, pasif gelir ne demek, onun anlamını bilmekte fayda vardır. Pasif gelir, elde ederken çok az ya da hiçbir emek harcanmayan gelire verilen addır. Bir gelir kaynağının pasif gelir olması için, o gelir kaynağından para kazanmak için ilk başta bir emek harcansa da zaman ile bu emeğin giderek azalması ya da hiç kalmaması gerekir. Bu duruma verilecek pek çok örnek vardır.

İnsanlar pasif gelir kavramını, ek gelir olarak algılamaktadır. Fakat iki birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Ek gelir, evinizde yapacağınız freelancer yazarlık, part time garsonluk gibi türleri iken pasif gelir kaynakları ise sizin herhangi bir çaba harcamanıza gerek kalmadan size gelen gelirdir.

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir, Türleri Nelerdir?

Pasif gelir nasıl elde edilir merak eden kişiler için pek çok pasif gelir şeklinin mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bu gelir türleri herkes tarafından bilinen fakat pasif gelir kategorisine girdiği bilinmeyen gelirlerdir.

Pasif gelir türleri aşağıdaki gibidir:

  • Kira geliri
  • Hisse senedinden faiz ile kazanılan gelir
  • Emeklilik maaşı
  • Bir internet sitesi üzerinden reklam alarak elde edilen gelir
  • Patent ya da telif haklarından elde edilen gelir

Tüm bu gelir türlerinden gelir elde ederken ortak bir nokta vardır, başta bu gelirleri elde edebilmek için efor sarf edilmiş olabilir. Fakat zamanla bu gelirler için herhangi bir emek vermeye gerek duyulmamaya başlanmıştır çünkü bu geliri elde etmek için gerekli olan şeyler yapılmıştır. Bu duruma örnek olarak; emeklilik maaşı alabilmek için yıllarca çalışılır, daha sonra siz hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan her ay hesabınıza bu gelir yatırılır. Aynı durum kira geliri için de geçerlidir. Ya da internet sitesi oluştururken emek verebilirsiniz fakat daha sonra bu siteye reklam alarak siz hiçbir emek harcamazken size gelir kapısı açılmış olur.

Pasif gelir nasıl elde edilir diye merak eden kişiler, bu gelir türlerinden para kazanmayı deneyebilirler.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status