Kazançlı Yatırımlar
Pasif Gelir Nedir?
Yazar: - 11 Kasım 2021
81
0

Pasif gelir nedir sorusu, para kazanmak isteyen kişilerin sık sık sorduğu sorulardan bir tanesidir. Son dönemde adından sıklıkla söz ettiren pasif gelir, çok az ya da hiçbir çaba harcamadan elinize geçen gelire verilen addır. Bu nedenle yan gelir olarak da ifade edilmektedir.

Pasif gelir, ek gelir ile oldukça karıştırılan bir terimdir. Ek gelir, herhangi bir işte emek vererek çalışılarak kazanılan para iken pasif gelir otomatik olarak size gelen, sizin bir emek vermeden elde ettiğiniz gelirdir.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif Gelir Nedir?

Başlıklar

Pasif Gelir Nedir, Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?

Pasif gelir nedir sorusunu soran kişiler, bu gelirin nasıl elde edilebileceğini de merak etmektedir. Pasif gelir ile para kazanmak, aslında günümüzde de oldukça kullanılan bir yöntemdir. Sadece terimsel olarak söylendiğinde insanların kafası karışmaktadır.

Bir pasif gelirinizin olması için o geliri elde etmek için şu anda emek vermiyor olmanız gerekir. Yani geliri başlatmak için önceden emek vermek gereklidir, fakat gelir elde etmeye başladığınızda bu geliri emek sarf ederek elde etmezseniz o gelir pasif gelir olur.

Pasif gelir elde etme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Faiz
  • Döviz ve altın
  • Ev kiralama
  • Telif hakkı

Faiz

Faize para yatırarak siz otururken paranız faiz oranınıza göre değerlenir. Böylece size de pasif bir gelir olarak geri döner. Pasif olması, hiçbir emek harcamamanız anlamına gelmektedir.

Döviz ve Altın

Gün içerisinde kurlar çok aktif şekilde değişebilmektedir. Banka hesabınıza yatıracağınız dövizleriniz ve altınlarınız, hızlı bir şekilde artış gösterebilir. Bu da sizin elinizde olmadan gerçekleştiği için pasif gelir elde etmiş olursunuz.

Ev Kiralama

Pasif gelir nedir sorusunu soran kişilerin hiç aklına gelmeyen ama en iyi pasif gelir örneği olan ev kiralamayı pek çok kişi yapmaktadır. O evi alırken harcanan emek dışında ev kiraladığınız anda pasif olarak gelir elde etmeye başlarsınız.

Telif Hakkı

Kitap, müzik gibi eserlerden elde edeceğiniz telif haklarınız ve bu eserlerinizin kullanımına bağlı elde edeceğiniz gelir de pasif gelir örnekleri arasında verilebilir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status