Kazançlı Yatırımlar
POS Makinesi Nasıl Çalışır?
Yazar: - 09 Ağustos 2020
906
0

POS cihazları veya POS makineleri, hayatın içerisinde pek çok noktaya yerleşmiş bulunuyor. POS makinesi olmayan dükkan, mağaza, esnaf, lokanta yok denilecek kadar az bulunuyor. İnsanlara para taşımak yerine küçük bir karttan her şeyi ödeme kolaylığı sağlıyor. POS aslında İngilizce ‘Point of Sale’in kısaltmasından oluşuyor.

Anlamı ise ‘Satış Noktası’ şeklinde oluyor. Türkçe karşılığından da anlaşılabileceği gibi kart ile ürün alımı yapabileceğimiz bir nokta şeklinde hayatta yer ediniyor. Birçok kişi farklı bankaların kartları ile bu cihazlar üzerinden alışveriş yapıyor. Alışveriş yaparken bu cihazın nasıl çalıştığı veya nasıl oluyor da banka ile iletişime geçtiğini ve karttan ne kadar tutarında alışveriş yapıldığını nasıl bankaya ilettiği merak konusu oluyor. Peki, POS makinesi nasıl çalışır? Kazançlı yatırımlar sitemizdeki bu yazıda sizlere bu konuda bilgi vereceğiz.

Çalışma Mantığı

POS cihazları genel olarak çipli ve çipsiz olmak üzere ayrılır. Kullanılan birçok POS cihazı, çipsiz POS cihazı grubuna giriyor. POS cihazları birer telefon hattı bağlantısı ile çalışıyor. Bu hat bağlantısı sayesinde banka ile anında iletişim kurulabiliyor. Bir satış işleminden sonra kart pos cihazına yerleştiriliyor ve ödenecek tutar giriliyor. Ardından müşteriye kart şifresini girmesini istiyor. Kart POS cihazına yerleştirildiği zaman banka ile cihazın bilgi iletişimi başlıyor. Şifrenin doğru olup olmadığı, karttan çekilmek istenen miktarın kart tarafından karşılanabilecek bir tutar olup olmadığı POS cihazından banka arasındaki iletişim ile sağlanıyor.

Kablolu ve Kablosuz POS Makinesi

POS cihazlarının kablolu ve kablosuz şeklinde iki farklı biçimi de bulunuyor. Genel olarak kablosuz POS cihazları taşınabilir özelliğinden dolayı kuryeler tarafından çokça tercih ediliyor. Kapımıza gelen bu cihazla evde ödeme yapmak büyük bir kolaylık sağlıyor. Kablosuz POS cihazlarının çalışabilmesi için internet bağlantısı gerekiyor. Bundan dolayı internetin çekmediği bir alanda kablosuz POS cihazından ödeme alınamıyor.

Temassız Ödeme Almak

Günümüzde bankaların temassız ödeme yapabilen kartları piyasaya sürmesiyle yaygınlaşan temassız ödeme alabilen POS cihazları insanların zaman kazanmasını sağlıyor. Bu POS cihazları kartın manyetik alanını tanıyarak kartın bilgilerini tanıyor ve işlemi bu şekilde gerçekleştiriyor. Bu ödeme şeklinde kart cepte iken hırsızlık yapanlar olabiliyor. Bu husus dikkatli olmayı gerektiriyor.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status