Kazançlı Yatırımlar
PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama
Yazar: - 23 Ekim 2021
76
0

Başlıklar

PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama İşlemleri

Doğumda sigortalı bir kadına veya sigortasız bir eş tarafından doğumda sigortalı bir erkeğe emzirme ödeneği verilir. PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği gerçekten önemlidir. Ayrıca, hizmet akdine tabi olan veya kendi hesabına çalışması nedeniyle gelir veya aylık alan kadına veya gelir veya aylık alan erkeğin sigortasız eşine de emzirme ödeneği ödenir.

Emzirme yardımı, sigortalı (4/a) ile bir hizmet akdi çerçevesinde sigortalı ve serbest meslek erbabı sigortalı (4/b) ile sigortalı tarafından kullanılabilen bir ödeme şeklidir. Kamu hizmetinde bulunan kişiler tarafından 6698 sayılı Devlet Kanununa göre kendi kurumları tarafından ödenmesi zorunludur. Bu kişilere herhangi bir PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği ödenmiyor.

Emzirme Ödeneği İçin Koşullar Nelerdir?

PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği alabilmek için belirli şartlar vardır bunlar;

  • Emzirme ödeneği desteğinden SSK’da çalışan kadınlar yararlanabilir.
  • Medeni nikahla sigortalı olan işçilerin eşleri de bu imkândan yararlanır. Kişinin herhangi bir şekilde SSK ile ilişkisi yoksa süt için para almanın bir yolu yoktur.
  • 4B kapsamındaki çalışanlar, SSK’lı sayıldığı için süt ödeneğinden yararlanabilir.
  • 45A kapsamında çalışanlar, başka herhangi bir kapsamda 4/b olarak kabul edilir. Bu nedenle süt parası alabilirler.
  • 4D kapsamındaki çalışanlar, SSK kapsamında oldukları için süt parasından yararlanabiliyor.
  • BağKur çalışanı otomatik olarak süt yardımı alamamaktadır. Bu nedenle başvurmaları gerekir.
  • BağKur kapsamındaki çalışanların sosyal sigorta kurumuna bireysel başvuru yapmaları gerekiyor. Ayrıca BağKur kapsamındaki çalışanların süt ödemesi alabilmeleri için katkı paylarının tamamını ödemiş olmaları gerekiyor.

Kamu görevlisi emekli sandığına bağlı oldukları için sütten para almamaktadır. Sadece 4/A ve 4/B hizmetinde çalışan kişiler yararlanabilir.

Süt Parasını PTT İş Yerlerinden Çekmek Mümkün Mü?

Annenin Ziraat Bankası hesabı yoksa para anne adına belirtilen ikamet adresine en yakın PTT şubesine aktarılacaktır. Anne, PTT şubelerine yatırılan parayı elektronik devlet sisteminden takip edebilir ve kimliği ile yazar kasalardan teslim alabilir.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Süt Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Süt parasının elektronik devlet sisteminden görmek için kişilerin PTT şubelerinde talep edilecek şifreyi kullanmanız gerekmektedir. Şifre ve T.C. Kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra sağ üst bölüme Sosyal Güvenlik Kurumu yazılmalıdır. Ayrıca aynı sayfaya aşağıdaki hizmet alanından da ulaşılabilir.

Sizi buradan aradıktan sonra ‘SGK Bireysel Ödemeler’ menüsüne gitmeniz gerekmektedir. Form doldurmadan süt ödemesi hakkında bilgi almak için bu menüyü kullanabilirsiniz. Ancak bu talebinizi yapabilmeniz için hastanenin doğumu sisteme kaydetmesi gerekir.

PTT Şubesinden Süt Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Süt parasının PTT yazar kasalarında görüşülmesi için T.C. Kimlik belgelerinizle PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Şubelerin yapacağı kontrollerde kişilerin süt parasını alıp alamayacağı belirlenir.

Emzirme Ödeneği Ne Zaman Ödenir?

Emzirme ödeneği ödeme süresi ayın 8’i ile 14’ü arasındadır. Doğum ayında yapılan taleplerde, takip eden ayın 8-14’ü arasında süt yardımı yapılır. Ocak 2021’deki artışla birlikte süt parasının 202 TL olması sağlandı. Ancak artan miktar belirlenirken doğum tarihi dikkate alınır. Doğum olayı 2021’den önce gerçekleştiyse, kişilerin alacağı miktar doğum yılına göre bildirilir. Süt parasının çekilmesinde hastane doğum belgesi kağıdı dikkate alınır.

PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği yazımızın sonuna geldiniz. Sitemizi takip ederek güncel yazılara ulaşabilir yatırım fırsatları öğrenebilir ve düşük faizli krediler ile para kazanma tekniklerinizi geliştirebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status