yandex
Kazançlı Yatırımlar
Seyyar Kuaförlük İş Fikri
Yazar: -26 Mart 2020
197

Seyyar Kuaförlük İş Fikri

Mobil kuaför bir güzellik salonu ya da kuaför binası dışında verdiği kuaförlük hizmetidir. Bir gelin ya da düğün evinde bir kuaförlük hizmetinin lüzumlu bulunduğu mühim haller bulunmaktadır, zira bir gelinin hazırlaması amacıyla bir güzellik salonuna gidip gelmesi vakit alıcı bir haldur. Bunun yanısıra bu iş çok yoğun olan şahıslar ya da kuaföre gidemeyecek bir engele sahip olan ya da ihtiyarlık nedeniyle ulaşımı zor olan bireylerin lüzumsinimi olan kuaförlük hizmetlerini erişebilir. Bu şahıslar nedenlerden kaynaklı, profesyonel hizmetlerini müşterilere sunmak amacıyla eve seyahat eden kuafördür.

Güzellik ve teknoloji meslek sahipleri ile lüzumsinim sahiplerini bir araya getiren bu iş alanı, kuaförlük mesleğinin lüzumtirdiği yeteneklere sahip ve aracı olan şahıslar amacıyla düşünülmesi lüzumen bir iş alanıdır. Hayat alanına kuaförü çağırmak lüks bir hal gibi görünse de gerçekte hiçte öyle değildir. Giderek süratli bir koşturmaca amacıylae giren insanlık ve ihtiyar sayısındaki gözle görülen artış nedeniyle ilerideki dönemlerde tanınmışlığı artacak bir iş kolu olarak görülmelidir.

Mobil Kuaför Müşterilerinin Kendini Özel Hissetmesini Sağlayan Bir Meslektir

Mobil bir kuaför olarak hatırlanması lüzumen ilk şey, müşterilerin her birinin kendini özel hissettiğidir. Bir müşteriye randevu verildikten ve onun hizmeti vermeye başlandığında olası bulunduğu kadar değişik bir müşteriyle görüşme yapılmaması müşteri memnuniyeti amacıyla mühim bir adımdır. Ve hizmet sırasında sıksık kendinden bahseden biri müşteriler doğrulusunda hoş karşılanmazken onların öğrenmek istediği şey en son randevudan sonra bireyin işiyle alakalı ne yaptığıdır. Ve aynı vakitte kendileri ile ilgilenmesini isterler. Ve müşterilerin çocuklarının adı, nerede çalıştıkları gibi hususları bilmek kendilerini özel hissettiren faktörlerin başında gelmektedir.

Mobil Kuaför Hizmeti Verenler Müşterilerini Nasıl Elde Tutabilirler?

Müşteriler en mühim varlıktır ve bu zenginliği güvenilirğini sağlamak amacıyla olası bulunduğu kadarıyla elden gelen her şeyi gerçekleştirmek lüzumir. Müşteri verilerinin yer aldığı, en son ne vakit ve hangi hizmet aldıkları gibi bulguların derli toplu olarak tutulacağı bir veri tabanı meydana getirmek lüzumir. Bu kolay bir Excel listesinde tutulabilir bir haldur. En az haftada bir kez bu veri tabanı denetim edilerek hizmet vakti gelen müşterilerin güncellenmesi ve randevuları gelen müşterinin aranması ya da hatırlatılması lüzumir. Zamanı gelen müşteriyi aramamak ona değer verilmediği izlenimi yaratırken müşteriyi kaybetmeye sebep olabilir.

Şayet müşteri kayıbı yaşanmışsa; müşteri kazanma maliyetleri göz önüne alındığında müşteri geri kazanmak amacıyla elden gelen yapılmalıdır. Çünkü bu yeni bir müşteri kazanmaktan daha ucuz ve güvenilir bir yoldur. Ve önceki müşteriler hizmeti bildikleri ve denedikleri amacıyla sürdürebilirlik yönünden mühimdirler.Bu yüzden vakit idaresi çok mühimdir ve değişik bir müşteri hizmeti ile karıştırılmamalıdır.

Mobil Kuaförün Hedef Kitlesi
Mobil kuaförü hizmeti; çok meşgul olan kuaför salonuna gidemeyecek halde olan, evinden ayrılamayan, kuaför salonuna gitmek istemeyen, yaşından ya da engelinden kaynaklı ulaşım zorluğu yaşam sürdüren şahıslar amacıyla cazip bir hizmettir. Mobil kuaför den hizmet almanın birkaç yararı bulunmaktadır ve alakalı bulunduğu kitleler şunlardır:

Düğünlerde yaşam kurtarıcı olabilir: Düğün; gelin, gelinin annesi, ailesi ve arkadaşları gibi şahıslar amacıyla yoğun bir uygulama manasına gelir. Şimdi bütün bu bireylerin saçları ve makyajları amacıyla güzellik salonuna gidip gelmeleri zor olurken, mobil kuaför hizmeti vasıtası ile mekândan ayrılmadan bu hizmeti alabilmek olasıdür.
Yaşlılar amacıyla en uygun hizmettir: İnsanların ihtiyar olması, şahsi bakım hizmetlerine lüzumsinim duymadıkları manasına gelmez. Bu ihtiyar bireylerin fazlası vakit birtakım engeller nedeniyle evlerinden ayrılamazlar. Bu gibi hallerda, mobil bir kuaför saç modeli ve bakım lüzumsinimlerine yanıt verebilir.
Meşgul anneler amacıyla iyi bir hizmettir: Çocukları bırakmak ve bir kuaför salonuna gitmek, bütün meşgul annelerin karşılayamayacağı bir lükstür. En iyi seçenek, mobil kuaförlük hizmetinden faydalanmaktır zira çocuklar amacıyla endişelenmeye lüzum kalmadan bu hizmeti alabilirler.
Zaman kazandıran bir hizmettir: Bir kuaför salona gitmek amacıyla kimi vakit trafik meselesini aşmak, park yeri bulmak gibi zorluklar yaşanır. Bir mobil kuaför, evde konforunda bu hizmeti almayı ve vakit tasarrufu sağlar.
Evde toplu hizmet almayı sağlar: Evde verdiği kuaförlük hizmetleri, bütün ailenin şahsi bakım hizmetlerini aynı anda almayı tercih eden aileler amacıyla faydalıdır.
Avantaj sunmaktadır: Mobil kuaförlüğün bir üstünlükı, genel olarak saç stilisti amacıyla ödenecek ücretten çok daha düşük bulunduğu amacıyla genelde üstünlük sağlamaktadır.
Köylere hizmet vermek: kent merkezlerinden ziyade, birtakım köylerde berber ve kuaför hizmeti veren işletmeler bulunmuyor. Bir köyde ortalama 500 nüfus bulunduğunu düşünün. ve bu köyü ortalama ayda 1 kez ziyaret ettiğinizi baz alın. En az 20-30 değişik müşteriye rahatça ulaşılabilir.
Mobil Kuaför Hizmeti Vermenin Maliyeti Ne Kadardır?

Mobil kuaförün adından da anlaşılacağı gibi bir araca lüzumsinimi bulunmaktadır. Kuaförlükte sarfedilen malzemelerin organize olarak tasnif edilebileceği kolayçe bulunabileceği şekilde tasnif edilmiş bir vasıta bu meslekte müşteri memnuniyetinde mühim rol oynamaktadır. Ticari bir vasıtada raf düzeni kurularak bu işe göre ayarlama gerçekleşebileceği gibi binek bir vasıtada bu şekilde düzenlenebilir. Hem de başlangıçta bu iş amacıyla lüzumlu en az düzeyde teçhizatla başlanarak ileriye dönük müşteri portföyü genişletildikçe daha kapsamlı bir vasıta alınabilir.

Aracı olmadan başlayacak olan bir birey 2. el bir vasıta alarak ve bu işin lüzumtirdiği malzemeleri temin ederek 70-100 bin TL ile bu işe başlayabilirken kendi aracında planlama yaptırarak 30-50 bin TL’ ya başlayabilir. İşin reklamı amacıyla araca isim yazılması ya da kaplama yaptırılması gibi etkinliklerle, aracıyla gezerken aynı vakitte kendi reklamını da yapabilir. Kartvizit, broşür çalışması yanısıra sosyal medyada gerçekleştireceği reklamlarla da müşteri kitlesini artırabilir.

Mobil Kuaförler Ne Kadar Kazanabilir?
Mobil kuaförün kazancı bu işi gerçekleştireceği bölgeye, şehre, vereceği hizmete ve tanınmasına göre değişiklik gösterecektir. Tanınmış bir mobil kuaför fiyatları başkalerine göre çok yüksek olabileceği gibi randevu yoğunluğu yaşayacak kadar iş sirkülasyonun sahip olabilir. Ortalama fiyatlara sahip bir ulusal kuaförde en çok oluşturulan prosedürler saç kesimi, saç boyama ve kaş alımı gibi prosedürlerdir. Bunun yanısıra saç ve yüz maskesi, ağda prosedürleri, el ve ayak bakımı vb. gibi fazlası prosedür kuaförler doğrulusunda hizmet olarak verilmektedir.

Yerel yerleşik bir kuaför dükkânında fiyatlara bakıldığında ortalama değerler üzerinden en çok oluşturulan prosedürlerden saç kesimi 50 TL, kaş bıyık alımının 30 TL, saç boyama 100 TL bulunduğu hesaba katıldığında mobil kuaförlerde bu fiyatlar en az %20-30 daha çok olacaktır. Bütün gün bu hizmeti verecek biri günde en az 1000-1500 TL net gelir elde edebilir. Tabi bunun yanısıra güzellik ve şahsi bakım ile alakalı başka hizmetleri de vermeyi düşünüyorsa bu gelir çok yukarılara taşınırken ek bir çalışan maliyetini de göz ardı etmemek lüzumir.

Bu gelirin artışı tamamıyla işin ne kadar tanıtıldığına, müşterinin ne kadar memnun kaldığına ve başkalarına tavsiye ettiği ile doğru orantılı olarak değişebilmektedir. Zamanlama da istikrarlı olmak ve daha çok müşteriye hitap edebilmek amacıyla alınan randevuların aynı bölgelerde alınmasına ilgi etmek bunun dışında geliri yükselten bir faktördür. Hem de bayanların gün adı altında gerçekleştirdikleri toplantılar, toplu organizasyonlar evveli hazırlıklarda hizmet vermek hem ulaşım maliyetini düşürürken, daha çok müşteriye hizmet verileceği amacıyla geliri artırır.

Mobil kuaförlük hizmeti; şahsi bakım amacıyla dışarıya çıkamayacak şahıslar amacıyla bir lüzumsinimi karşılarken, aynı vakitte şahsa kendini özel hissettirmesiyle de tercih edilen niş bir alan oluşturabilir. Bu niş iş fikrinde başarılı olmak; tamamıyla bireyin yeteneğine, iş tanıtımındaki başarısına ve müşteri memnuniyetine bağlıdır. Sizde ev konforunda şahsi bakım hizmetleri alabilmek istemez misiniz? Neden olmasın!

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status