yandex
Kazançlı Yatırımlar
Simit Satmak İçin Gerekli Şartlar
Yazar: -19 Ağustos 2020
264

Simit satmak için gerekli şartlar nelerdir dediğimizde çoğu insan merak etmektedir. Peki simit satanlar bu işi nasıl yapıyor? Simit satabilmek amacıyla simit tezgahı almak gerekiyor. Hem de alakalı belediyelerden seyyar tezgah ruhsatının da alınması gerekiyor. Seyyar olarak simidin yanı sıra seyyar arabada ya da minibüste köfte de satılabilmektedir.

İzinsiz seyyar satıcılık yapmanız durumunda bölge zabıtaları cezai prosedür gerçekleştirmek mecburiyetinde kalırlar ve arabanıza el koyarlar. İstanbul, Ümraniye, İzmir gibi il ve ilçelerde seyyar satıcılık olabildiğince süregelen bir meslek olup engellilere istihdam sağlamak adına da simit tezgahları bulunmaktadır. Peki bu Simit Tezgahı Nasıl Alınır? Simit satma taktikleri nelerdir? Detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Serbest meslek kavramından biride simit tezgahı açmaktır. Okul, hastane ve fabrika önlerinde, parklarda ve akla gelinebilecek her yerde her köşe başında simit satışı sağlanabilir. Mis gibi kokusuyla, susam tadıyla, peynir ve çaya müthiş eşlik etmektedir. Her yörede gramaj ve biçim yönünden değişiklik gösterebilen simit birtakım şehirlerimiz amacıyla simge olmuştur. Yıllar geliştikçe çoğalan fiyatıyla ekmek fiyatlarıyla kıyaslanabilecek simit iyi bir vakit ve mekan olgusu oluşturularak günlük kazancı ciddi biçimde arttırabilirsiniz.

Simit Tezgahı Nasıl Alınır?

Peki simit tezgah nasıl alınır? Simit satışı gerçekleştirebilmeniz amacıyla belediyeden izin ve belgelerini almış olmanız gerekmektedir. Bunun amacıyla bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesinden izin ve belge alabilirsiniz.

Gerekli izin ve belgelerin alınmaması durumunda eski Türk filmlerinde ve dizilerinde bulunduğu gibi zabıtalarla karşı karşıya gelinecektir. Bu da izin almadan yaptığınız yatırım kaybetmenize namacıyla olacaktır. Belediyeler verdikleri izinler tarafında simit satacaklar amacıyla ideal yerler belirlemiştir ve satışların bu bölgelerde yapılmasını istemişlerdir. Simitçilik işini gerçekleştirmek isteyen şahıslar arasında şehit ve gazi yakınlarına evvelcelik verilmektedir.

Simit Tezgahı Maliyeti Ne Kadar ?

Gerekli izin ve belgelerin alınmasının sonrasında ikinci lüzumlu şart ise satış tezgahının alınmasıdır. Simitçiler su ve meyve suyu gibi yan ürünleri de simit tezgahlarında satabilmektedir. Tabi bu da sarfedilen tezgahın büyüklüğü amacıyla olabildiğince mühim bir karardır. Hem de denetime tabi tutulan simitçiler simitçi tezgahlar sağlığı bozacak namacıylaler ve kirlilikler içermemelidir. Aksi taktirde işe belediye doğrulusunda son verilecektir.

Herhangi bir dükkan açarken gereken ilk yatırım maliyeti simitçiler amacıyla de geçerlidir. Bu yatırım ise yalnızca simit tezgahı olarak düşünülebilir. Satılacak ürün yelpazesi ve simit satışı yapılacak yerin potansiyeli göz önüne alınarak ideal tezgah alınmalıdır. Bunu isteğe bağlı olarak kiralama ya da satın alma prosedürü ile alabilirsiniz. Bu kiralama ya da satın alma prosedürü tamamıyla gerçekleştireceğiniz işin vakit olarak uzunluğuna göre değişir.

Daha evvelce de bahsetmiş bulunduğumuz gibi belediyeler gazi ve şehit yakınlarına evvelcelik tanır ve bu tarafta simitçi tezgahı açmak isteyenlerin bu karara saygı duymaları gerekmektedir. Eğer piyasacılık gerçekleştirmek gibi bir amacınız var ise, belediyeden piyasa tezgahı linkine tıklayarak mevzuya dair çeşitli verilere ulaşabilirsiniz.

Belediye doğrulusunda lüzumlu izni alan simitçiler camekanlı tezgah arabaları ile kendilerinin tespit ettiği yerlerde satış yapma imkânına sahip olmaktadırlar. Bu sebebe ile izni almadan evvelce en iyi nerede satış yapılabilirliği hesaplayıp ona göre izinlerini almalıdırlar. Simit tezgahı ve izinlerle eş güdümlü 500 lira ile 3500 lira arası bir başlangıç maliyeti ile simitçilik işine girilebilir. Simidin yanına ek ürünlerle (küçük paketlerde peynir) eş güdümlü günlük hasılatı arttırabilirsiniz. Tezgahın bulunduğu yere göre günlük kazanç bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Seyyar Simit Satış Aracı Almak İçin Şartlar :

Simit satmak isteyenlerin kullandığı vasıtalar amacıyla belli başlı şartlar bulunmaktadır. Şartlar alçakta genel olarak verilmiştir. Hem de daha çeşitli bilgi amacıyla Türk Besin Kodeksi resmi internet şubesine buradan ulaşabilirsiniz.

 • Seyyar satış vasıtalarda satılan besin ürünlerinin Türk Besin Kodeksi ve 5179 sayılı Besinların Üretimi ve Tüketimi Hakkında Kanun ve bu kanuna dayandırılarak çıkarılan yönetmelik hükümlerine ideal olarak imal edildiğini belgeleyen besin üretimi izni ile besin sicilini seyyar satış aracının camına her bireyin görebileceği yere asılması zorunludur,
 • Simitçilerin, satış yaptığı ve bağlı bulunduğu belediye sınırları dahilinde ikamet etmek,
 • Simitçinin bulaşıcı bir hastalığı bulunmamak (hastane raporu),
 • Simitçinin sosyal emniyet kurumlarından geliri olmamak,
 • İlgili vergi dairesinden alınmış bireyin vergiyle ilişiği olmadığına dair

Seyyar Satıcılarının Uyması Gereken Kurallar :

Her işte her sektörde uyulması gereken kurallar bulunduğu düşünülürse seyyar satıcıların da uyması gerektiği kurallar bulunduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Belli başlı kurallar alçakta genellenerek verilmiştir.

 • Belediye doğrulusunda tespit edilen yer ve saatlerde satış gerçekleştirmek,
 • Seyyar satıcısının şahsi bakımı (saç, sakal, tırnak vs) ve aracın temizliğini yaparak hijyenliği sağlaması,
 • Satılan ürünlerin mevzuat hükümlerine ideal biçimde temiz, beyaz ve yazısız paket kağıdı ve poşete kullanmaları,
 • Çevresini temiz tutmak, bağırarak satış yapmamak ve müşterilerine nazik davranmak,
 • Yönetmelikte belirti edilen besin ürünleri dışında rastgele bir ürün satmamak,
 • Besin ürünlerinin fiyat listesi müşteriler doğrulusunda görünür biçimde asılması gerekmektedir.

Satıcı isterse halk eğitim merkezinde hijyen eğitimi kurslarına katılarak sertifika alabilir.

Simit satıcılığı gerçekleştirmek amacıyla bu şartları programınız durumunda iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Daha farklı iş fikirleri için sitemizi takip etmeye devam edin.

 

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status